Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

Ahoe!

 

Am un kiwi pentru voi in attach! V-ati baga? O aducere rapida la BE+1, un SL pe la 71.90, ne-ar feri de batai de cap. De altfel, zona de management reprezinta si zona unde s-ar putea impotmoli pretul, fiind un trafic destul de intens in zona. TP 1 si TP 2 ar reprezenta tinte viabile daca ar depasi respectiva zona si daca piata ar impulsiona cu ceva pretul in directia corespunzatoare. Desigur ca o divergenta cu un high in jurul a 73,50 ar fi insemnatsfarsitul corectiei pe weekly si un trend down foarte viabil, dar merita incercat si asa!

 

Ai semnalat bine divergenta dar prima linie de suport as desena-o mai sus putin, vine exact unde s-a se afla acum pretul candelei curente, conform imaginii:

 

post-2510-127118572125_thumb.png

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramasesem dator cu un grafic pe gold. Ieri a tinut divergenta, insa pana acum de la inceputul lunii au mai tot fost fara a se confirma.

 

Hai ca iti dau o mana de ajutor, aici. Fac o exceptie, azi. Maine faci tu alta analiza xau/usd, ok?

 

post-2510-127118638226_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Asa imi pare si mie acu'! (la nzd).

 

Cat despre aur, problema mea nu era atat analiza (pe care nici nu am incercat sa o fac), ci mai degraba de ce nu au functionat celelalte divergente anterioare, care se pot observa chiar in graficul postat.

 

Eu le consider confirmate, divergentele, in momentul cand incalca liniile de trend, pana atunci - pas. Chiar si-asa nu toate divergentele genereaza miscari "normale", in sensul ca poti avea un trend lateral dupa o divergenta de tip classic, sa iti mananace nervii la maximum sau pot sa iti confirme si sa plece in sens contrar, de ce nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/JPY, update

 

Daily:

 

post-2510-127123538706_thumb.png

 

A atins R1, si pozitia a fost asigurata la +1 pip, conforma strategiei.

 

Succes.

 

Am inchis tranzactia #171810900, pe +22 pips, fiindca va trebui sa plec si nu vreau sa o las nesupravegheata. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam tarziu, dar mai bine acum decat niciodata: un usdcad daily in attach. Am pus si o conditie pt ca nu s-a inchis bara, iar pragul acela de 1.00 a devenit un reper destul de fix pentru aceasta pereche. De altfel, de va fi asa(sa urce peste 1.00), avem si un mini PB!

Pe de alta parte, kiwi de ieri, daca nu ar fi fost adus la BE+1 (caz in care l-ar fi luat deja) - conform corectiei aduse de Andrei - si ar fi fost pastrat ca SL high-ul ultimei bare, ar avea inca potential de dezvoltare (cu atat mai mult cu cat se asteapta de ceva vreme pe weekly si mai ales monthly un trend down).

Om vedea!

post-4257-127127730821_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam tarziu, dar mai bine acum decat niciodata: un usdcad daily in attach. Am pus si o conditie pt ca nu s-a inchis bara, iar pragul acela de 1.00 a devenit un reper destul de fix pentru aceasta pereche. De altfel, de va fi asa(sa urce peste 1.00), avem si un mini PB!

Pe de alta parte, kiwi de ieri, daca nu ar fi fost adus la BE+1 (caz in care l-ar fi luat deja) - conform corectiei aduse de Andrei - si ar fi fost pastrat ca SL high-ul ultimei bare, ar avea inca potential de dezvoltare (cu atat mai mult cu cat se asteapta de ceva vreme pe weekly si mai ales monthly un trend down).

Om vedea!

 

Daca folosesti lot cat mai mic fiindca e corectiva o sa fie ok, chiar daca suportul e mai aproape decat unde l-ai pus tu. Iti place sa folosesti bare foarte mult? Fiindca se pot trasa mult mai bine liniile de trend pe candele, avand in vedere ca nu le trasez pe neaparat pe highs/lows, dupa caz. Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.