Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

  • Moderators

Vezi aici. Sunt explicate multe patternuri de candele, din nefericire nu iti spune si cum sa le tranzactionezi, doar tangential. Eu am facut demult un expert care recunostea patternurile astea pe history si spunea de cate ori au fost confirmate si de cate ori nu, am pus si pe vamist niste grafice (alea cu linii multe galbene care o luau in toate directiile).

 

Patternul este o varianta la "sellers dried out and recall", cu deosebirea ca aici se vorbeste doar de pattern si nu si de nivelele la care se produce, adica dupa o cadere mare, apar niste candele mici crescatoare, semn ca sellerii nu mai au putere sa scada cursul, piata este oversell, unii incep sa iasa din tranzactii, apar traderii bullish care cred ca e o oportunitate buna de buy. Daca piata reuseste sa se satureze de destule ordere de buy (fraieri care trebuie jumuliti, cum ar zice big shark theory), atunci apare un barosan care vinde si cursul se duce brusc in jos, eventual cu gap (ultima candela rosie) care trece sub minimul anterior. Cei prinsi cu buy nu au ce face, ori raman in tranzactie si pierd bani, ori ies (adica vand ce au cumparat) coborand si mai mult cursul. Dupa recall, de obicei piata mai scade pana la urmatorul nivel fibo important, daca nu e in vecinatatea vreunei linii de suport important sau nivel de ATL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat la Gpbjpy cat si la Eurron am conditionat intrarea de retestari (pt ca scapasem momentul oportun de intrat in trade) care nu au avut loc. In consecinta, nici profit nici pierdere. Totusi, daca as fi sesizat la timp intrarea, ambele pozitii au fost la vreo 10-15 pipsi de ultimul nivel de profit marcat (din cele 4, cate au fost de toate)!

 

Next!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@disident

 

Stau deoparte daca am ratat intrarea si caut alte situatii de trade. Fiindca daca se consuma momentumul e cam absurd sa intri, astfel tranzactia are o probabilitate crescuta de a lua stop-loss. As sta deoparte de eur/ron si alte nebunii care nu au lichiditate crescuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CHF,

 

1h:

 

post-2510-127251614866_thumb.png

 

Deocamdata, nu avem niciun semnal de intrare. Este posibil ca la acest nivel sa se fi terminat corectia (38.2 din 1.0759-1.0898). Observati ca, din cauza spargerii false a S/R, ne-a indreptatit sa nu luam in considerare maximul respectiv minimele incercuite cu galben in calculele noastre si consideram aceasta zona o zona de consolidare (range).

O posibila spargerea liniei de trend, in prezenta divergentei bullish de tip hidden, ne va declansa un long cu urmatoarele caracteristici (daca nu va face un nou minim sub 1.0846):

 

Sl: 1.0843

 

ZM: 1.0893 (unde se va asigura la BE+1)

TP1: 1.0932 (Fe 61.8)

TP2: 1.0985 (Fe 100.0)

TP3: 1.1069 (Fe 161.8), unde, l-a fiecare din cele trei tp-uri se va inchide cate 1/3 din lotul ramas disponibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Eu sincer prefer sa stau deoparte pana se mai linistesc apele chiar daca pretul va sparge S/R

Editat de tradelover
nu mai puneti tot postul precedent in quotes cand dati reply imediat dupa. ocupa spatiu si arata nasol. daca vreti sa va referiti doar la o idee din el, lasati-o doar pe aia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi procedat asa:

- prima bara dupa cea de top, pe care a fost trasat Fibo, as fi lasat-o in pace (caci nu aveam cum sa stiu daca nu face un nou HH);

- pe a doua bara (cea de la ora 14) as fi intrat pe retragere fie in jurul la 145.00 (desi probabil ca nu mi-as fi imaginat ca o sa atinga acea rezistenta), fie la 144,90 (o alta rezistenta minora), fie la 144.70, fie pe Fibo 61,8. Dar cel maioib probabil as intra la 145.00, cum ZM la 144.70 (am tendinta de a considera mai importante zonele cu high/low anterioare mai "puternice" decat nivelele Fibo;

- la FE 100 as fi luat 1/3 din profit;

-la 144.26 inca 1/3 din profit;

- la 144.00 (ppz important) restul.

 

Scuze de lipsa graficului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@disident

 

Eu aş fi ignorat această "oportunitate",dacă se poate chema aşa, fiindcă s-a închis pe prima zonă de suport şi, dat fiind şi prezenţa divergenţei de tip bearish classic. Momentumul putea să se fi consumat în acel moment şi preţul putea să sară mai sus, spre noi maxime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.