Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

Hehe, am postat inchiderea trade-ului de usd cad propus cu ceva timp in urma, desi cred ca nu divergenta reclamata de mine a aruncat pretul in TP mentionat, ci ceva legat de fundamental (o stiri, ceva, pe America, n-am cercetat...).

Bafta!

 

Ai avut sansa mare, la pozitia respectiva intrucat prima rezistenta (R1) se afla mai jos de zona ZM pusa de tine, undeva la 1.0011, sub nivelul unde s-a inchis candela care sparsese linia de trend. Eu, personal nu as fi intrat pe acest setup, sincer. Mai multa atentie data viitoare

 

post-2510-127161134988_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/JPY

 

Weekly:

 

post-2510-127161350137_thumb.png

 

Pentru cei care ati fi intrat pe setup-ul format in prezenta divergentei bearish classic, dupa incalcarea liniei de trend, la suportul S1 ati fi asigurat tranzactia la +1 pip si, cu siguranta, v-ar fi fost atins. In rest, nu exista niciun setup prezent.

 

Daily:

 

post-2510-127161378419_thumb.png

 

Nu avem un setup de intrare long, desi pretul s-a apropiat pana in zona lui 61.8 Fibonacci retrace. Daca se va incalca linia de trend, vom avea urmatoarele repere pentru tranzactia noastra:

 

Sl: 91.86

R1: 92.83 sau R2: 93.27 sau R3:93.75

(in cazul in care candela ce va sparge linia de trend va inchide deasupra rezistentelor R1 si R2. In cazul in care candela va incalca si R3, zona in care vom aduce tranzactia la +1 pip va fi maximul 94.68)

TP1: 94.88 (Fe 61.8)

TP2: 96.75 (Fe 100.0)

TP3: 99.68 (Fe 161.8), unde, l-a fiecare din cele trei tp-uri se va inchide cate 1/3 din lotul ramas disponibil.

 

4H: Nu avem niciun posibil setup format.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ti-am dat dreptate si data trecuta, insa cum SL-ul era la limita inferioara a pinului si nefacand aducerea la BE (ceea ce tot noroc se cheama!) pozitia s-ar fi putut dezvolta. Dar,recunosc, mult hazard in pozitia asta!

Urmaresc in continuare NZDUSD propus acum vreo 4-5 zile ce nu s-a invalidat daca nu am facut aducerea la BE!

As vrea sa urmaresc si sa-mi explic evolutia fiecarei pozitii ce o propun aici!

 

Inchei cu un blestem: dar-ar pipsii gramada in contul tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ti-am dat dreptate si data trecuta, insa cum SL-ul era la limita inferioara a pinului si nefacand aducerea la BE (ceea ce tot noroc se cheama!) pozitia s-ar fi putut dezvolta. Dar,recunosc, mult hazard in pozitia asta!

Urmaresc in continuare NZDUSD propus acum vreo 4-5 zile ce nu s-a invalidat daca nu am facut aducerea la BE!

As vrea sa urmaresc si sa-mi explic evolutia fiecarei pozitii ce o propun aici!

 

Inchei cu un blestem: dar-ar pipsii gramada in contul tau!

 

Daca te referi la setup-ul de la mai jos

 

post-2510-127166339692_thumb.png

 

ai procedat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aproximativ la fel...

 

Ce zici de cad jpy d din attach?

Nu e incheiata bara daily, dar in ipoteza ca s-ar inchide intr-un babypin, dublat de o divergenta poate ridica pretul macar pana la primul chenar albastru (care ar fi si zm). Nu ar avea prea mari probleme pana la avest nivel (aproximativ 92.00, adica vr'un quintal de pipsi!), insa, desi am trasat si urmatoarele TP-uri, sunt destul de sceptic in privinta atingerii lor, pentru ca pe weekly apar niste formatiuni de bare pe care, desi nu le cunosc, mie imi spune ca tendinta e down (din pacate pe montly am doar vreo 5-6 bare cu totul, asa ca nu pot sa-mi fac nicio idee). Insa un retracement pana spre 92.00 pare plauzibil si pe weekly, pt ca ar reprezenta vreo juma din ultima bara, si ar atinge nivelul minim al barei de acum 2 saptamani de unde a inceput coborarea (constituindu-se si intr-un ppz minor, zic eu, la fel ca si nivelul 93.80-94.00 care mai este si la o confluenta Fibo).

Concluzia: as intra si nu m-am hotarat daca as lua tot profitul la primul nivel (92.00) sau doar jumate.

Acu' sa vedem daca-i bine...

post-4257-127168930582_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau seama sigur daca strategia functioneaza si pt altceva decat perechi de valute pt ca n-am incercat(imi inchipui totusi ca acesti indici, chiar si agregati fiind, reactioneaza mai usor la fundamental). Pe de alta parte nu ai postat tf-ul superior sa vedem ce se intampla pe acolo.

Eu am o problema cu faptul ca n-as sti prea bine sa spun in ce moment o divergenta este suficient de "matura" (n-am gasit alt termen acum!) ca sa se confirme, in sensul ca in graficul postat de tine divergenta dintre cele doua linii ce marcheaza trendul (pe oscilator si pret) se marea, urmand ca la un moment dat, probabil, sa se confirme puternic.

Si inca o chestie: si acele mici candele rosii pot fi, in ultima instanta mici rezultate ale divergentei.

 

Un raspuns evaziv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau seama sigur daca strategia functioneaza si pt altceva decat perechi de valute pt ca n-am incercat(imi inchipui totusi ca acesti indici, chiar si agregati fiind, reactioneaza mai usor la fundamental). Pe de alta parte nu ai postat tf-ul superior sa vedem ce se intampla pe acolo.

Eu am o problema cu faptul ca n-as sti prea bine sa spun in ce moment o divergenta este suficient de "matura" (n-am gasit alt termen acum!) ca sa se confirme, in sensul ca in graficul postat de tine divergenta dintre cele doua linii ce marcheaza trendul (pe oscilator si pret) se marea, urmand ca la un moment dat, probabil, sa se confirme puternic.

Si inca o chestie: si acele mici candele rosii pot fi, in ultima instanta mici rezultate ale divergentei.

 

Un raspuns evaziv.

 

auzi, in 2008 am luat-o in freza cu divergenta! E/U arata divergente la greu si cadea ca o pana lasata libet se la etaj 10.

Pt mine aceste divergente sunt doar repere nu le tratez ca decizii. ceea ce ai vazut in grafic e DJ 30 la ZI care e exact invers cu E/U din 2008 adica acu creste. Iata un model clar unde aceasta strategie nu poate fi tratata ca o icoana!

De altfel nu e strategie 100% cu sansa de castig, de exemplul Elliott merge cu scenarii dar daca scenariul nu se indeplineste si mergi cu sttopul ca la carte ai sansa sa razi conturi destul de rapid

Editat de nirolf69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aproximativ la fel...

 

Ce zici de cad jpy d din attach?

Nu e incheiata bara daily, dar in ipoteza ca s-ar inchide intr-un babypin, dublat de o divergenta poate ridica pretul macar pana la primul chenar albastru (care ar fi si zm). Nu ar avea prea mari probleme pana la avest nivel (aproximativ 92.00, adica vr'un quintal de pipsi!), insa, desi am trasat si urmatoarele TP-uri, sunt destul de sceptic in privinta atingerii lor, pentru ca pe weekly apar niste formatiuni de bare pe care, desi nu le cunosc, mie imi spune ca tendinta e down (din pacate pe montly am doar vreo 5-6 bare cu totul, asa ca nu pot sa-mi fac nicio idee). Insa un retracement pana spre 92.00 pare plauzibil si pe weekly, pt ca ar reprezenta vreo juma din ultima bara, si ar atinge nivelul minim al barei de acum 2 saptamani de unde a inceput coborarea (constituindu-se si intr-un ppz minor, zic eu, la fel ca si nivelul 93.80-94.00 care mai este si la o confluenta Fibo).

Concluzia: as intra si nu m-am hotarat daca as lua tot profitul la primul nivel (92.00) sau doar jumate.

Acu' sa vedem daca-i bine...

 

E corect ceea ce ai desenat tu, ramane doar sa pui linia de trend si, pe urma, sa o si incalce, pentru a declansa un long. Long ce va fi asigurat la +1 la una din zonele de rezistenta, cele cu albastru desenate de tine. Nu trebuie sa pui tranzactia si sa speri ca va atinge si tp3, caci tu oricum vei avea tranzactia asigurata la +1 dupa prima S/R, dupa caz si ii vei inchide 1/3 din profit. Pretul va reactiona sau nu, va face un breakout fals sau din contra, sunt doar doua variante posibile. Tu daca respecti regulile, esti protejat. Daca, in schimb, esti sceptic pe o anumite intrare desi conditile au fost indeplinite, atunci cred ca nu e potrivit sa faci trade, ci sa continui sa studiezi, sa iti solidifici cunostiintele si sa treci pe demo, de ce nu...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.