Sari la conținut

Ramai tanar, oricat de mult ai imbatranii!


Barbones

Postări Recomandate

Citind o carte luata de la Scrat, am gasit printre multe lucruri interesante o idee care-mi face inima sa-mi explodeze de bucurie, pentru ca-mi da dreptate in ceea ce am gandit si facut de multi ani cu viata mea si pentru ca spune in cateva randuri un lucru simplu si banal, dar, de care cu totii ne ferim ca dracu de tamaie sa-l constientizam.

 

Daca vei avea o discutie cu un pusti de sapte ani cu mintea limpede si ai nenorocul sa ti puna niste intrebari simple despre viata, vei realiza ca detaliile ti-au mancat sufletul si tu vezi viata doar din facturi, chitante si credite, in loc de bucurii in fiecare zi, de un patinaj in parc, de o partida de zbor cu avionul cu telecomanda, de privelistea din centru cu gagici misto, de o plimbare cu bicicleta printre frunzele rosiatice de toamna, cand iti intra o musca-n gura din cauza vitezei si tocmai atunci iti sare lantu' si nici macar sa injuri nu poti ca ai gura ocupata.

 

Cu cat inaintam inspre pensie, uitam de noi, uitam de adolescenta, uitam de viteza cu care luam atunci decizii, uitam ca viteza aia venea defapt dintr-o analiza scurta, bazata pe lucruri simple, care sar in ochii oricui si culmea, erau chiar deciziile corecte.

 

Erau decizii bazate pe intuitie.

 

De multe ori ma surprind reintrand in pielea lui Barbones de acum 20 de ani, facand lucrurile ca atunci, mersul, felul de a vorbi, de a manca, de a bea, de a rade, de a face misto oricand si de oricine si ma trezesc ca toti se uita la mine ca la un idiot. - Bai, ai luat-o razna, ce te-a apucat?, reactia obisnuita in mai toate cazurile, ce sa mai zic atunci cand m-apuc sa vorbesc tiganeste..., ori tac toti din gura rusinati, ori se cara de parca toti sunt profesori universitari si defapt stateam la o bere intr-o bodega puturoasa.

 

Totul are legatura cu felul cum traiesti. Daca iei totul prea in serios sau prea in joaca atunci ai dat de dracu, dar daca explorezi atat cat e nevoie si lasi libera mintea de avalasa de informatii ce ti le baga "profesorii' pe gat, la un moment dat, dupa o mica perioda de sedimentare, sari etape intregi fara sa-ti dai seama.

 

Si ca sa vedeti ca ce scriu aici are legatura cu forumul asta, am sa va intreb daca nu cumva citatul de mai jos nu vi se potriveste si voua, bosoroagelor, ca daca erati tineri ati fi fost meleonari mancavas".

 

"Because the market has a high degree of momentum, the logical conclusion

would be that opening a position in a current prevailing direction

already gives a trader some statistical advantage of making a profit,

rather than having a loss in such a case. However, even though it directly

follows from one of the basic postulates of the technical analysis (the

market moves in trends), many traders prefer to search for the opportunity

to catch the moment of the market transition from one direction to

another, instead of going with the trend. My own observation shows that

many novices intuitively feel this law and open the majority of their positions

(in the very beginning of their trading careers) in a direction of a

current market move. In fact, the less theoretical knowledge and practical

experience a beginner has, the more expressed such a tendency is. Although

they don’t yet feel capable of predicting future changes in the

market behavior and don’t try to do so, they base their trading on what

they see on the screen.

Because the FOREX market has a very high volatility, often such a

tactic is justified and brings novice traders success during the initial period

of their trading careers. This is why the overwhelming majority of the

novices succeed while practicing dummy trading or even trading with real

capital in the beginning. Unfortunately, this ability to go with the market

soon disappears. Then it becomes substituted with analysis, mostly in accordance

with knowledge received from books. Instead of simply following

market fluctuations, traders begin to predict its future behavior and

try to act in advance. From that point on, the majority of new positions

are based on analysis and forecasts, and very often against the current

market movement. From the moment strategy is shifted to mostly picking

tops and bottoms, the chances to survive in business are sharply lowered."

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

@sec

 

Melancolic si alcoolic, ca se leaga

 

@Damien

 

La vara, cu prietenii, voi sarbatorii 38 de ani. Daca sunteti cuminti, va invit si pe voi, la Vama, unde am un hogeac cu de toate, nu zic mai multe acum, dar e marfa. Va dati seama ca vinutu' e din partea casei, nu?.... Hic!

 

Si ca sa "intaresc" lol, cele spuse mai sus va arat ca se poate sa fi tanar si la 37 de ani. Mai jos e linkul uneia dintre chestiile ce le-am facut de-a lungul timpului. Ideea e ca am ramas mereu in acelasi spirit, chiar daca mi-au iesit fire albe. Sper ca si-n Forex sa fac asisjderea.

 

 

Nu e reclama ca n-am ce sa scot din Youtube si d'astea m-am plictisit sa mai fac si deci nu mai fac.

 

Spirit... tata! lol

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Mi-am lasat copilul sa planga pentru ca nu-i dau voie sa se uite la televizor mai mult de doua ore.

Pai si eu "muream" dupa televizor cand eram mic, doar ca, pe vremea mea, tot programul avea doua ore :tongue:

 

Bun. Ce vezi azi la televizor:

 

Romania se imprumuta 20.000 de Parai de la FMI pe DOI ANI. Super afacere.

Mai misto e aia cu "Contractul dintre firma Dally si Primaria Capitalei care este ILEGAL! spune Catavencu.

 

Copilu' meu are 9 ani, ce sa stie el, dar eu am 37, si intre timp, am mai invatat si eu cate ceva....

 

Daca raman tanar am sa zic ca n-ar fi bine sa luam imprumutul, dar din experienta acum spun ca, ar fi bine sa-l luam, ca asa e TREBUIE....

Daca as fi tanar as zice ca firma aia fantoma de parcari trebuie dusa in instanta, dar din experienta zic ca, mai bine sa o lasam asa cum a cazut.....

 

CRIZA ASTA...

Uite cum trei banci obosite din USA au picat si uite cum o LUME intreaga tre' sa traga ponoasele.

EXPORTUL de CRIZA, afacerea anilor 2008 2009.

 

Elena UDREA, cea mai "Accesata" femeie de pe net.

To be continued.....

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.