Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Ca de inceput

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 slackware

slackware

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 20 February 2009 - 05:25 PM

Salutare...

Despre forex am auzit de la un prieten care a dorit sa investeasca in asa ceva dar a renuntat...
Mentionez ca despre forex doar am auzit ... singurul lucru pe care-l stiu despre forex este acesta : o piata interbancara [cea mai mare din lume]
[AAA ... si ca se tranzactioneaza valute :)))) ]

As dori sa invat si eu ... as dori ca pe viitor sa investesc si sa pot sa ma bazez pe forex ca la un venit important al vietii mele profesionale...

De unde ar trebui sa incep ... ce ar trebui sa invat mai intai ?

M-am uitat putin prin forum ... am vazut despre planforme [ locul in care se tranzactioneaza - live - demo ] cam atat stiu despre platforme ... am intrat si putin in mt4 ... dar habar nu am ce sa fac ... [ nici nu am stat prea mult ... banuiesc ca trebuie mai intat sa invat cate ceva ca sa nu-mi prin nasul pe acolo si sa-l scot 'lovit', inchid 'cartea' si ma las de forex ... pentru ca nu astea vreau sa se intample ]

Sa speram [ adica doar eu sper ... ] ca sunt indeajuns de determinat incat sa invat si sa ma tin de 'meserie' ...

[ Nu prea stiu engleza ... din mari pacate ... ca am vazut si de babypips ... dar ... :( ]

Multumesc!

P.S. sper ca raspunsul la dorinta mea nu va fii %%- "invata engleza" ... apoi forex :) ... sper :) [ bine ... daca asta e singura cale ... ]

Edited by slackware, 20 February 2009 - 05:27 PM.

• 0
Spor la PipsiLEI

#2 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 20 February 2009 - 07:38 PM

Salut,

Eu pot sa te ajut in felul urmator:

Ia mataluta MT4 la puricat si vezi ce face fiecare buton. Asaaa. Dupa aia, deschideti un cont demo si vezi ce se intampla in realitateeee, dupa care vezi ce fac barele alea sau lumanarile alea de pe ecran, adica in ce directie o iau. Daca deschizi o tranzactie in marginea ecranului de jos, adica cumperi si astepti sa se duca bare mai sus inseamna ca poti sa inchizi tranzactia si ai facut profit. Invers e acelasi lucru.

E simplu. Nimic complicat. Trebuie doar sa vrei sa inveti ca restul vine de la sine.

Sper ca ti-am fost de folos.
  • 0

#3 pipulescu

pipulescu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 10 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 21 February 2009 - 01:45 AM

Poti sa incerci sa te uiti la babypips.com prin intermediul paginii Google Translate, poate se intelege ceva, desi traducerea e departe de perfecta (uneori f departe %%- ).
  • 0

#4 slackware

slackware

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 21 February 2009 - 12:53 PM

Salut,

Eu pot sa te ajut in felul urmator:

Ia mataluta MT4 la puricat si vezi ce face fiecare buton. Asaaa. Dupa aia, deschideti un cont demo si vezi ce se intampla in realitateeee, dupa care vezi ce fac barele alea sau lumanarile alea de pe ecran, adica in ce directie o iau. Daca deschizi o tranzactie in marginea ecranului de jos, adica cumperi si astepti sa se duca bare mai sus inseamna ca poti sa inchizi tranzactia si ai facut profit. Invers e acelasi lucru.

E simplu. Nimic complicat. Trebuie doar sa vrei sa inveti ca restul vine de la sine.

Sper ca ti-am fost de folos.

Mi-ai fost... dar relativ %%- ... Pai ... o sa intru ... dar ... cum ajung sa 'ghicesc' cum o sa o ia bara aia ... ca sa fac ce trebuie ... ce ar trebui sa citesc ... ?

O sa intru pe babypips.com si o sa citesc ce scrie pe acolo cu google translate ... dupa aia ... o sa mai vin cu intrebari ...

Daca mai are cineva de dat sfaturi [ ca tot romanul :))) ] sunt dispus sa-l ascult [ atat timp cand sunt spre binele meu :)) ]

Multumesc! :)
  • 0
Spor la PipsiLEI

#5 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 22 February 2009 - 01:10 PM

@slackware

Aici, pe forum, gasesti extrem de multe lucruri si sunt organizate pe caprarii. Intra la sectiunea Primi Pasi si incepe de acolo. De fiecare data cand intelegi ceva, intra pe MT4 si vezi cum se misca barele in functie de ce ai invatat nou.

Sunt enorm de multe stiluri de a face bani pe Forex, toate in schimb au o singura problema: nu prevad viitorul, adica unde se vor duce barele, sus sau jos. Daca ar fi existat am fi fost toti milionari.

Depinde de tine, de cate inveti de aici si din alta parte, de VOINTA si multa rabdare. Desigur ca limba engleza este un punct forte pentru Forex dar nu e obligatoriu acum. Ai peste 50% din invataminte necesare plecarii la drum in Forex aici, pe forum.

Dai bataie si asteptam sa ne faci cinste din primi bani castigati din Forex. Eu beau de toate asa ca nu-ti fa probleme cu mine. %%-

Barbones
  • 0

#6 FxTP

FxTP

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 49 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 22 February 2009 - 03:10 PM

Da.Si nu sta foarte mult pe demo ca numai lenevesti.Tre neaparat sa spargi primul cont pe live ,sa te duci la crasma(singur) sa bei doua beri si sa te gandesti.Ai sa te luminezi ...ai sa vezi ....O spun din propria experientza.Crede-ma.Sa nu uitzi de suportzi si rezezistente cand bei berile ca altfel esti ca orbul in labirint.
Sa ai bafta...%%-
  • 0

#7 slackware

slackware

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 25 February 2009 - 08:28 PM

Aha ... Pai ... Eu acum sunt un pic bolnavior ... dar ... cand ma fac bine ma apuc pe demo... Sper sa nu stau prea mult:))
Pai ... In legatura cu cinstea ... de baut eu nu beau decat suc %%- [ sau apa =)) ] ... deci ... iti pot face cinste :)

Am sa-i dau bataie ... abea astept sa vad daca ma duce capsorul asta [ din pacate mai am doar un mic neuron singuratic :)))) ]

Multumesc pentru sfaturi ... O sa revin cu 'noutati' [ adica ... cu ce am mai invatat ... pe unde am ajuns ... ca nu am eu ce sa va zic voua nou despre forex :) ]

Multumesc!
  • 0
Spor la PipsiLEI

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.