Sari la conținut

Intrebari de introducere...


Postări Recomandate

Salutare tuturor! Sunt nou pe forum (asta insemnand ca asta este primul meu apel) si mai ales nou pe forex. Am inceput sa studiez fx acum vreo 2 luni in timpul liber pe care nu prea il am, si am testat, mai bine spus, cateva tranzactii demo pe platforme diferite (browser si mt4), insa nu pot spune ca am o strategie. Mai degraba, prin modul in care am tranzactionat, daca ar fi fost vorba de bani reali, ar fi fost un mod cretin de a ma sinucide....

 

Am incercat la inceput (cum suna, de parca acum sunt nu stiu ce expert...) ceva metode cu cross-uri de ema-uri, care mi-au mancat bani, desi recunosc ca nu am respectat multe reguli... apoi am descoperit ceva materiale despre chanel-uri si linii de trend.... si mi-a placut ideea. Am abordat problema in directia asta si am vazut ca se pot face si castiguri fara a te folosi de prea multi indicatori... insa am niste probleme si va rog sa ma ajutati

 

SL-ul - in functie de ce se stabileste? caci am vazut pareri diferite.... in functie de TF, de MM, range, se pune la ultimul high sau low? cu asta sunt tare derutat eu il pun cam pe la 15 pipsi cu TP la peste 20.... desi de cele mai multe multe ori am inchis manual tranzactia. Nu stiu daca e bine

 

Fibonacci- acele niveluri de retracement au semnificatii diferite in functie de valoarea lor? Sau sunt doar niveluri unde se pot plasa ordine de vanzare sau cumparare. Adica, intru-un downtrend, ce diferenta este intre faptul ca pretul a ajuns la 38 sau la 50? Daca trece de 50 isi poate gasi rezistenta la 61? Poate da fibo semnale de schimbare a trendului?

 

Exista vreo diferenta intre tick value si valoarea unui pip? Se gaseste pentru mt4 un tool de calcul al pip-ului?

 

La un microaccount de 1000 de dolari un lot de 0.1 reprezinta 100? asta ca sa fiu sigur ca am calculat cum trebuie... iar 0.01=10$... iar la acest cont de 1000 cam ce leverage ati recomanda? Eu m-am gandit pentru inceput la 10:1... ca sa nu risc prea mult...

 

Multumesc, si felicitari pentru materialele din forum. Le gasesc foarte valoroase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Hai ca incerc eu sa clarific putin lucrurile. Sunt incepator, dar ceva mai putin incepator decat tine.

Salut si bine ai venit pe forum. Ca sa-ti stapanesti "foamea" de cunostiinte in domeniu, oricine iti va recomanda sa citesti cursurile de pe www.babypips.com . Daca nu ai facut asta ar fi cazul sa incepi.

Alt site pe care il gasesc foarte interesant si care contine cursuri video este www.informedtrades.com . Gasesti destul de bine explicate de la notiunile de baza pana la chestii mai alambicate.

Prima carte serioasa pe care am citit-o in domeniu a fost "Trade your way to financial freedom" a lui Van Tharp. De aici am invatat o gramada de lucruri, printre care sunt unele pe care le intrebi acum...

 

Acum in legatura cu intrebarile pe care le-ai pus, o sa raspund doar la cele la care sunt 100% sigur ca am dreptate, o sa las pe cei mai experimentati sa te lamureasca cu celelalte. O sa incep cu money managementul. Ce-i asta? Cum sa-ti conservi cat mai bine capitalul ( daca dai de un sir de pierderi), in timp ce obtii profituri acceptabile. Aproape toata lumea iti va spune ca nu e bine sa risti mai mult de 2% din cont pe o singura tranzactie. De ce? De exemplu ai 1000usd. Faci un trade aiurea si pierzi 500. Ai pierdut 50%. Dar ca sa ajungi din nou la 1000usd trebuie sa castigi aia 500 inapoi. Deci va trebui sa faci un trade care sa-ti aduca 100% profit in cont ( aveai 500 si trebuie sa mai castigi inca 500). Deci ai pierdut 50% dar te vei chinui mult mai mult sa castigi 100% doar ca sa ajungi exact la aceeasi suma.

 

Cum te prinzi cat vine 2% din cont? Iti recomand sa-ti deschizi un cont demo pe Oanda (www.oanda.com). La fiecare trade ai un calculator care te ajuta destul de mult. De exemplu, sa zicem ca vrei sa intri long. Te duci si setezi StopLoss, si apoi cat vrei sa cumperi (atentie, e in dolari nu in loturi!!!, pur si simplu de cati dolari cumperi). Dupa ce faci asta o sa vezi jos direct calculat ce pierdere o sa ai daca iti ajunge cursul in StopLoss. Daca e prea mult cumperi mai putin si invers. La fel faci si pentru TakeProfit. O sa te prinzi ce zic aici dupa ce scormonesti mai mult pe platforma.

 

Nivelurile Fibonacci au toate aceeasi semnificatie: acolo e posibil ca pretul sa se intoarca. Doar ca in functie de care este acel nivel, probabilitatea e mai mare sau mai mica. Pentru inceput cred ca nu gresesc prea tare daca iti zic sa consideri toate liniile la fel de importante.

 

Am uitat ceva de StopLoss. Poti sa-l pui imediat sub sau peste cel mai recent punct de maxim sau de minim ( pretul creste creste creste scade 20 de pips si tu intri sell. Atunci pui StopLoss la 20pips+ inca putini ca sa fii sigur), sau, ceva mai elegant, il setezi in functie de volatilitate. Pui pe grafic ATR si vezi cat e. Indicatorul asta iti spune cu cat a oscilat pretul in medie in ultimele x perioade ( masurat in pipsi). Si daca pui StopLoss de 2 ori ATR asta inseamna ca vei fi scos afara din piata daca pretul s-a miscat impotriva ta de 2 ori cat s-a miscat in medie in ultima vreme. Sper ca ai inteles ceva... (daca ATR e 0.0070 asta inseamna ca pretul s-a miscat in medie 70 de pipsi pe Timeframe-ul respectiv si de 2 ori ATR ar veni 140 pipsi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ai trecut de faza incipienta cu babypips poti sa treci mai departe si incet-incet sa deprinzi mai in detaliu d'ale forexului. Daca te pot ajuta cu ceva in materie de carti si orice alta intrebare cu privire la genul asta de activitati ma voi stradui sa iti raspund in masura in care pot, ma gasesti pe idu dirzu_a. Am uitat sa ma prezint Andrei. Bine ai venit printre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Hai ca ii zic aici daca tot am inceput... Am citit pipsologya. Intr-adevar buna carte pentru incepatori. Capitolul cu leverage-ul si marginea l-am citit de vreo 3 ori. N-am asimilat cartea insa am inteles-o(cred).

 

Acum dupa mintea mea un first step in MM este valoarea unui pip. Pentru ca trebuie sa stiu ce valoare are SL-ul meu, ca sa stiu cat % risc din tranzactia aia. Parca am citit treburile astea prin forum pe undeva. La inceputul cartii se spune ca 1 pip este 0.0001/1.2845 iarrezultatul raportului astuia vine inmultit cu marimea lotului. In carte se zice de 3 tipuri de conturi: micro unde sunt tranzactionate loturi de 1000 de unitati, mini cu 10 mii si standard cu 100 de mii. Atunci la valoarea de mai sus daca o inmultesc cu 1000= 0.0778... cu 10000=0.778 iar la 100000=7.78... Adica se invarte pe undeva aproximativ pe langa 10, 1... 10 centi. Chiar asa am vazut si pe Oanda...

 

Valoarea asta aproximativa, e generala? Sau fiecare broker isi alege valoarea pip-ului? Va intreb pt ca la FXopen

 

Open Micro Account

 

* Spread from 2 pips (additional information in Contract Specification)

* Leverage from 1:1 to 1:500

* Minimum initial deposit US$1

* Maximum balance allowed is US$3000 (When the account reaches a balance of US$3000 or more, the leverage will be reduced 100x (for example from 1:500 to 1:5). To adjust the leverage back to the level of your choice, you can withdraw from your account (or close some losing positions) to make the balance less than US$3000, then adjust the leverage from your MyFXOpen area. For additional information click here)

* Trading volume from 0.1 micro lot, 1 pip is 1 cent approximately(1 micro lot = 1000 points of the base currency) *balance on micro accounts is indicated in cents

* US$1 welcome bonus after opening an account (The Bonus will be added to your account automatically after the initial minimum deposit)

 

 

 

 

 

* Trading volume from 0.1 micro lot, 1 pip is 1 cent approximately------- desi intr-un microaccount dupa calcul un pip mi-a dat cam 10 centi. Atunci 0.1 lot intr-un micro account tre sa fie 100 de parai ca sa fie pipu' aprox 1 cent. Corect?

 

Dupa abecedarul babypips am inteles ca nu e recomandat sa se mearga cu leverage mare. Am inteles si de ce...

 

Iar cu indicatorul ATR, am vazut ca are valori intre 5 si 30. Am gandit ca cea mai mare medie este 30, si desi am pus un SL pe la 25 tot nu stiu cum se foloseste indicatorul asta si ce se mai poate face cu el.... indica volatilitatea

 

Gata. pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valoarea unui pip este in functie de perechea aleasa, de felul contului (mini, standard) si mai ales de numarul de loturi tranzactionate. La contul standard un lot este de 100.000$ dar tu poti tranzactiona 1 lot, sau 4 loturi, sau 0,3 loturi sau 0,001 loturi depinde cum iti da voie brokerul.

Iti pun un excel in care am calculat valoarea unui pips in coloana 3 (doar pentru loturi standard de 100000$).

Poti calcula si cate loturi sa alegi in functie de cati pipsi poti sa risti (adica unde iti spune piata sa pui SL-ul).

Calcul_loturi_pentru_un_SL.zip

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa inveti un sistem care sa-ti gaseasca intrarile cele mai putin riscante. MM vine din alegerea pozitiei de intrare si nu din calculul pipsilor. e logic ca orice pierdere este de nedorit si atunci cauta sistemul care sa te introduca in piata la intrarea cu risc minim. Am lasat ordine sa-mi mearga impotriva si 100 de pipsi pentru ca eram pe final de trend si urma sa se intoarca si de cele mai multe ori le-am inchis pe profit.

 

Analiza TimeFrame urilor, Fibonnaci, EMA urile, Stiirile, Bollinger Bands, Liniile de Trend sunt cele mai folosite unelte de masurat si descifrat unde se afla pretul in raport cu trecutul si iti dau probabilitatea a ceea ce va veni. Uneltele astea, cu cat sunt folosite de mai multi, cu atat devin mai sigure.

Un exemplu: EMA 200. Este folosita de foarte multi. De ce 200 si nu 300 sau 1000, nu stiu si nici nu prea ma intereseaza. Ceea ce stiu este ca daca intri linga ea, in directia trendului sau in schimbare de trend este o intrare cu risc minim. SL ul e foarte aproape de ea, la ultimul virf important. Ai TF mare ai pipsi multi dar poti sa pui putin pe pip, ai TF mic ai pipsi mai putini dar si risc mai mare sa nu o ia in directia banuita (nu dorita) prea mult.

Asa si cu Liniile de Trend, Bollinger Bands etc.

 

Cand alegi TF ul, alegi si valoarea riscului. Daca alegi sa te uiti pe toate, ai scazut riscul, daca ai si restul de unelte pe Chart ai scazut riscul si mai mult, mai ai habar ce stiri sunt in ziua aia, ai mai scazut riscul adica nu intri deloc. :tongue:

 

Fara experienta pe demo, fara sa te holbezi ore intregi la pret, nu o sa prinzi miscarea. MM ul vine cand vei intelege ce misca piata in realitate.

Atingerea nivelelor trasate de Fibo, EMA uri, Rezistente si Suporti istorici si mai ales impactul stirilor sunt cele care misca piata. Daca vine Bernache si scoate porumbelu' , pai poti tu sa calculezi pe mama MM ului ca tot ti-o iei in freza. Bernache e tatic in minutele alea. Marii Maestrii ai Sportului numit Forex reactioneaza si te arunca din calculele tale si de pe suporti de nici nu te vezi. si sa vezi cum s-a schimbat trendul pe uicli. Si uite cum la toate calculelele tale le dai dilit.

 

Deci, MM ul vine odata cu locul unde intri in piata, cu cat pretul va fi pe toate TF urile intr-o directie sau abia ce si-a schimbat directia, cu cat nivele de rezistenta sunt mai departe de pret, cu cat ai mai multa liniste in ziua aia de la fundamentale cu atat iti va creste sansa ca pretul sa nu o ia impotriva ta si deci sa intri pana la urma si fara SL. Price Action is the RTFM :)

 

Pot sa dovedesc ce spun cu un cont demo de 500 $ si intru cu 0.10 intrare. MM de doi lei, daca pierd peste 50 la suta din tranzactii am pus cruce la bani in 2 3 tranzactii. Intrand acolo unde trebuie am redus riscul de a pierde de doua luni. Adica de doua luni e in sus. Asta ma determina sa intru pe real de luni. Sigur ca voi intra cu 0.01 fiind prima oara si morcovii sunt cu caruta, dar sper sa intru tot asa si sa fac profit. cand voi scoate morcovii, voi trece la 0.02 si asa mai departe.

 

Pune-ti ochelarii, dopurile in urechi si vezi ce-a facut pretul, ce face pretul si unde se duce pretul in legatura cu uneltele tale, sa vezi ce MM o sa ai :D

 

@Kerosen

Ti-l trimit saptamana asta ca daca mai stau mult il beau pe tot si tre sa import altul :D

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.