Sari la conținut

Trading the news


Postări Recomandate

Mi-a venit o idee foarte simpla de trading pe news. Pur si simplu astepti stirea (numai cele cu cifre concrete) si daca este sub asteptari vinzi, daca este peste cumperi. Nu pui SL sau TP ci tii trade-ul in functie de factorul timp. Il tii 1 ora daca trade-ul este pierzator si 3 ore daca iti aduce profit sau pana la aparitia stirii urmatoare daca are un rezultat opus(cifrele nu sunt batute in cuie dar cand piata se misca cat de cat normal, cam 3 ore se ducea in mod normal pretul. Pe urma facea o corectie, sau bineinteles continua sa pice mult si bine). Sigur ca treaba asta se face cu un leverage mic, 1:1 sau poate 1:2.

 

Lipseste ceva? Viteza. Sa faci trade-ul cat mai repede posibil, imediat dupa ce afli stirea si la un spread cat mai bun.

 

Ce motive as avea sa cred ca o strategie de genul asta merge? Pai nu foarte multe. Mai ales avand in vedere testarea riguroasa de 1 trade (pierzator) facut. Dar principiul in sine pare in regula. Cut your losses short ( de data asta vorbim de timp) let your profits run. Nu apar frecvent whipsaw-uri (sau cum se scrie :D )si pretul e propulsat de stire.

 

Nu vreau sa fiu Gica Contra ,dar cred ca ar fi mai bine sa compari datele stirii actualizate cu datele precedente decat cu ceea ce este pervazut. Sunt foarte multe cazuri in care datele aparute sa fie mai bune decat ceea ce s-a prognozat dar stirea in sine sa fie proasta deoarece rezultatele sunt mai slabe decat datele precedente. Deci atentie!!!

 

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

N-am citit tot deci poate ma repet.

 

Stiri mananc pe paine de vre-un an. Ce se intampla azi - nu stiu daca asa va fi si maine -

 

1. Stire buna US = cade dolaru' pe majoritatea perechilor tari.

2. Stire buna EU - creste Euro

 

Cum fac eu:

 

Cu o ora inainte de Londra fac cafeaua si ma uit la EU GU CHF EJ. De obicei stirile vin intre 9 si 11.30 si la NY 15.30 17.00 ora RO.

 

Stirea, adica in ce directie va misca piata deja nu prea ma mai intereseaza ci ma intereseaza ca exista.

Nici ce e in urma nu ma intereseaza. Ma intereseaza minutul ala al stirii.

 

Prima reactie e cea mai importanta pentru ca da directia.

 

Ma duc pe m1 m5, o vad si intru pe directie. In general ma multumesc cu 20 de pipsi dar mai prind si mai mult.

Targetul meu e de 50 de pipsi pe zi.

 

Asa ca, 20 de la londra si inca 20 30 de la NY si gata. in general mai mult pe Londra.

NY misca la Dow Jones in general, adica la 4 30 ora de vara, dar acu' din toamna s-ar putea sa miste din nou la 3 ca pe vremuri.

 

Asa ca, stirile fac bani cu munca putina si efort minim, desigur, cu experienta.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In completare la cele spuse de mine mai sus.

 

O stire ca NFP este de stat in ia mai mult. Tot la o astfel de stire prima directie nu duce neaparat la mai mult de 15 pipsi "profit" in primul drum.

 

Deci, lacomia trebuie scoasa din ecuatie.

 

De cele mai multe ori pretul pleaca intr-o directie pentru 10 20 30 de pipsi dupa care face trend puternic invers. Asta insemna ca se poate intra si invers pe aceeasi stire daca ti-ai luat cei 15 pipsi si vezi ca asa se intampla.

 

Regula foarte simpla: Chiar daca ai ramas in trade cu minus - PRETUL PANA LA URMA SE INTOARCE-

Rare cazurile cand de la NFP pretul nu se intoarce a doua sau a treia zi.

 

Pe urma, mai sunt stiri care nu misca in primul minut si nici dupa o ora. Aici intervin lucruri care deocamdata ma depasesc, le miros dar nu bag mana in foc ca asa este asa ca prefer sa nu intru in acest detaliu.

 

Ce vad cu claritate este faptul ca o stire singura nu duce la crearea unui trend pe h4 Daily ci un cumul de stiri ( factori economici din ambele monede ce alcatuiesc o pereche ) duc la o miscare de impuls sau o corectie majora. Asa ca, o stire nu face primavara pentru long trade ci pentru Scalperi ca mine.

 

Am sa postez saptamana viitoare sistemul meu alcatuit din 3 modalitati de a intra - iesii din piata.

 

Are la baza :

 

1. Stiri - Din stiri afli cand e range cand e trend.

2. Moving Average - Sunt singurele care chiar daca au lag dau directia pe termen scurt.

3. Linii de trend - sunt suporti si rezistente in timp

4. Suporti si rezistente - sunt puse de miscarea pretului din trecut.

5. Bollibger Bands - Pentru scalp este manusa.

6. TF -uri - m30 - baza sistemului pe termen mediu ( 20 40 de pipsi pentru 2 - 4 tranzactii pe zi

m15 - tf ul de intrare si confirmare a tf ului superior.

m1 - scalp pe reversal.

 

Toate au la baza in schimb stirile. Pe astfel de TF uri, daca nu sti cand se misca piata, esti terminat.

 

P.S. Kerosen,

 

referitor la stiri in AI cred ca te complici prea mult. O informare a faptului ca in minutul respectiv pretul va capata viteza este destul. Nicio AI nu va putea prevedea viitorul.

Este ca si cum vrei sa faci ceva mai mult decat forex.

 

Daca se ajunge la asa ceva atunci e revolutie mondiala. Gandeste-te ce iese, vei putea sa prevezi viitorul omenirii pe termen mediu adica un an doi sau o decada ceea ce te baga automat in cartea de istorie :D.

 

Simplitatea e cheia. Sa stie ca e miscare acolo si nu ce cifre sunt acolo pentru ca sunt situatii care nu pot fi cuantificate, de ce acum si nu mai in colo, de ce deloc acum cand trebuia sau de ce mai in colo cand nu trebuia.

 

Sunt reactii in piata care tin de alti factori si nu de stiri. In primul rand mama specula care face piata forex sa existe. Specula nu tine cont de stiri specula tine cont de fortarea lucrurilor, d'aia pretul nu se opreste la fix pe suporti si rezistente, d'aia orice patern nu e suta la suta fiabil.

 

Totul e probabil. Daca "gandirea" e tehnica si ii dai doar puncte in timp unde sa se fereasca sau sa "speculeze" atunci e destul si nu te mai complici cu detalii pe care nu le vei putea cuprinde in totalitate niciodata.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.