Sari la conținut

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori :biggrin: ...

 

Pe audusd weekly, cele doua bare din chenarul albastru formeaza un pinbar la doua saptamani.

Numai ca, de fapt, daca facem graficul de W2, cele doua bare sunt luate separat si formeaza bare

de W2 diferite.

Intrebarea mea este daca aceasta formatiune de bare poate fi considerata pin bar si in consecinta

un semnal de long.

Mersi.

 

Later edit:acum am observat ca si daca luam cele doua bare impreuna, nu prea

este pinbar pentru ca nu are open si close in interiorul barei precedente,

deci nevermind....

post-3411-126621940152_thumb.jpg

post-3411-12662194127_thumb.jpg

Editat de raxxisbest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori :biggrin: ...

 

Pe audusd weekly, cele doua bare din chenarul albastru formeaza un pinbar la doua saptamani.

Numai ca, de fapt, daca facem graficul de W2, cele doua bare sunt luate separat si formeaza bare

de W2 diferite.

Intrebarea mea este daca aceasta formatiune de bare poate fi considerata pin bar si in consecinta

un semnal de long.

Mersi.

 

 

Eu personal nu le consider pinbar atata timp cat graficul w2 nu imi arata acest lucru. Ma ghidez pe principil fa trade pe ceea ce vezi, nu pe ceea ce banuiesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nirolf69

 

Ce sens are sa merg pe 1min 5 min sau 15 min cand pot obtine astfel de rezultate pe weekly, daily, h4 si eventual h1?

 

 

post-1363-126621921497_thumb.png

 

Intrebare:

 

Saptamana trecuta nu mai sunt sigur aveai un statement de 120 trade-uri, acum ai 167 de trade-uri => 27 de trade-uri pe saptamana. In clipurile tale spui ca poti sa ai 2 sau putin mai multe trade-uri pe saptamana , recomanzi TF mari si nicidecum TF-urile mici.

 

Cum este bine?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@nirolf69

 

Ce sens are sa merg pe 1min 5 min sau 15 min cand pot obtine astfel de rezultate pe weekly, daily, h4 si eventual h1?

 

 

post-1363-126621921497_thumb.png

 

Intrebare:

 

Saptamana trecuta nu mai sunt sigur aveai un statement de 120 trade-uri, acum ai 167 de trade-uri => 27 de trade-uri pe saptamana. In clipurile tale spui ca poti sa ai 2 sau putin mai multe trade-uri pe saptamana , recomanzi TF mari si nicidecum TF-urile mici.

 

Cum este bine?

 

Merci

 

Stiu ce am recomdat si raman la ideea ca cele mai bune setupuri sunt de la daily in sus. Da odata cu acumularea experientzei si practicii se poate trece si mai jos respectiv pe h4 si h1.

Observ totusi ca nu ai inteles ideea principala: daily si weekly ramna de baza pentru a determina zonele de importantza majora. Daca vei incerca sa aplici tehnica asta chiar si pe 15 min fara sa tii cont de ceea ce iti spune daily si weekly vei avea un esec rasunator.

Asa ca eu personal nu am abandonat cu nimic principiile tehnicii, doar ca am ceva mai multa experientza si practica indelungata, si in marea majoritate(70-80%) a cazurilor nu cobor sub h4.

 

 

Later edit: din cate imi aduc aminte eu am spus "macar 2 tradeuri" si am mai mentzionat ca urmaresc cam de la 25 de perechi in sus(depinde de broker). Si nu sunt 27 de tradeuri pe saptamna. Pe contul asta media este de 83.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

EUR/CAD Weekly,daily,H4

 

Sunt cam adormit la ora asta, dar ai grija cu elliotul ala acolo ca faci greseli majore! Esti pe o coborare in impuls dupa parerea mea. Nu prea are ce cauta abc-ul ala acolo. Vezi ca elliotul este o materie grea. Si eu evit comentarii elliot pentru ca recunosc ca nu sunt stapan pe "materie".

 

 

Salut!!!

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru aprecierePosted Image Ma straduiesc sa invat cat mai bine aceasta tehnica.Si cum ai afirmat si Tu este nevoie de multa practica.Acum in legatura cu Elliot.Admit ca sunt cam bebelus la capitolul acesta si sincera sa fiu era mai mult o intrebare(am uitat sa pun semnul la sfarsit).As vrea daca se poate ca @flames sa comenteze un pic aceasta pereche din acest punct de vedere.Ideea cu webinar este excelenta,sper ca intr-o zi sa-l poti realiza,ar fi foarte educativ.

 

spor la pipsi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.