Sari la conținut

Postări Recomandate

Observ ca esti pe o platforma care inchide bara h4 la ora 21:00. Este OK!

 

Intrebare: Crezi ca acea bara, in eventualitatea ca va finaliza intr-un posibil pinbar , indeplineste criteriile de selectivitate a unui setup?

 

 

Acum ca mi-ai pus intrebarea stau un pic si ma gandesc ca nu, pt ca hight-ul facut de pin bar nu depaseste ultimul high , daca se situa un pic mai sus probabil ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca tinde sa se formeze un pin bar pe h4 dupa 2 incercari nereusite de patrundere in "Hot Zone", un short scurt cu tp definit la un 40-50 de pips pana la zona de long, dupa care trecem sa " pandim " semnal de long , oricum mai sunt cam 40 de min pana la finalizare, si orice se poate intampla

 

Salut!

 

Uite cum se vede la mine:

 

Bafta!

post-3780-126565476088_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai marcat foarte bine zonele importante.

un singur comentariu: trebuie sa ai o viziune mai clara asupra formatiunii de PIN BAR

am atasat un .doc cu scurte explicatii.

 

 

@viadutz

 

iti multumesc pentru fisier intradevar m-a " luminat

 

inca ceva .... am observat si in clipurile lui olciter ca formarea barelor in platforma este diferit .... :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-ar putea intra pe long pe Eur Usd noaptea asta, daca 23 fibo devine suport?

 

1. modul in care pui problema este eronat din start. Acel 23% fibo are sau a avut valoare doar in conditiile in care s-ar fi dovedit o rezistentza buna, datorita modului de trasaj.

2 . daca vrei sa cauti un suport bun atunci priveste cum se foloseste instrumentul de lucru Fibo cu doua din variantele sale in imaginea atasata. (FIBO are 3 instrumente principale : retrecementul, extensia si proiectia).

Reprezentarea de mai jos este pe chartul daily pentru ca din punctul meu de vedere H4 deocamdata nu este operabil.

 

post-1363-126565522418_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Observ ca esti pe o platforma care inchide bara h4 la ora 21:00. Este OK!

 

Intrebare: Crezi ca acea bara, in eventualitatea ca va finaliza intr-un posibil pinbar , indeplineste criteriile de selectivitate a unui setup?

 

 

Acum ca mi-ai pus intrebarea stau un pic si ma gandesc ca nu, pt ca hight-ul facut de pin bar nu depaseste ultimul high , daca se situa un pic mai sus probabil ....

 

Foarte buna observatia, dar in primul rand este o chestie de locatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ai marcat foarte bine zonele importante.

un singur comentariu: trebuie sa ai o viziune mai clara asupra formatiunii de PIN BAR

am atasat un .doc cu scurte explicatii.

 

 

@viadutz

 

iti multumesc pentru fisier intradevar m-a " luminat

 

inca ceva .... am observat si in clipurile lui olciter ca formarea barelor in platforma este diferit .... :biggrin:

 

E normal sa inchida diferit h4. La mine h4 inchide la ora 00:00 in timp ce la tine inchide la ora 01:00.

Dar.. vei face trade pe setupurile pe care ti le arata platforma ta!

 

La daily si weekly nu mai sunt diferentze, sau daca sunt (daily) sunt minore!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu s-ar putea intra pe long pe Eur Usd noaptea asta, daca 23 fibo devine suport?

 

1. modul in care pui problema este eronat din start. Acel 23% fibo are sau a avut valoare doar in conditiile in care s-ar fi dovedit o rezistentza buna, datorita modului de trasaj.

2 . daca vrei sa cauti un suport bun atunci priveste cum se foloseste instrumentul de lucru Fibo cu doua din variantele sale in imaginea atasata. (FIBO are 3 instrumente principale : retrecementul, extensia si proiectia).

Reprezentarea de mai jos este pe chartul daily pentru ca din punctul meu de vedere H4 deocamdata nu este operabil.

 

post-1363-126565522418_thumb.png

 

Crezi ca nu ar fi recomandat sa iau un Long daca se confirma vreun patern chiar deasupra pinului format? Ar fi mai bine sa astept pana pretul ajunge la 61 fibo si atunci sa caut un patern short?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu s-ar putea intra pe long pe Eur Usd noaptea asta, daca 23 fibo devine suport?

 

1. modul in care pui problema este eronat din start. Acel 23% fibo are sau a avut valoare doar in conditiile in care s-ar fi dovedit o rezistentza buna, datorita modului de trasaj.

2 . daca vrei sa cauti un suport bun atunci priveste cum se foloseste instrumentul de lucru Fibo cu doua din variantele sale in imaginea atasata. (FIBO are 3 instrumente principale : retrecementul, extensia si proiectia).

Reprezentarea de mai jos este pe chartul daily pentru ca din punctul meu de vedere H4 deocamdata nu este operabil.

 

post-1363-126565522418_thumb.png

 

Crezi ca nu ar fi recomandat sa iau un Long daca se confirma vreun patern chiar deasupra pinului format? Ar fi mai bine sa astept pana pretul ajunge la 61 fibo si atunci sa caut un patern short?

 

Ai citit si ce scria pe graficul atasat?:biggrin:

 

 

A intra long pe un trend super abrupt cum este la EURUSD inseamna sa te uzi fleasca!:happy:

 

Tehnica asta se bazeaza in primul rand pe selectivitate. Greseala pe care o fac toti care o incerca, la inceput, este ca vad setupuri peste tot!

 

IMO putem vorbi de long pe h4 , daca vrei , de abia dupa ce pretzul va depasi 1.4020. Depasirea lui 1.4020 este un prim semnal ca ceva se intampla cu trendul, si in cazul acesta voi astepta cel de al doilea semnal. Un setup pentru long format pe un higherlow (vezi definitia trendului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Iata aici o posibila interpretare dupa metoda de trede descrisa de Oltciter, a graficului GBP/USD. E cam prima interpretare a mea de acest gen si as ruga pe cei mai avansati sa ma corecteze in cazul unui rateu. In primul rand liniile orizontale mai groase le-am considerat zone de suport si rezistenta MN si W1. Liniile mai subtiri le-am trasat pentru daily. Se poate observa o oarecare suprapunere a nivelului 30 fibo cu linia 1.5900, cea ce am considerat eu ca fiind o zona de retracement destul de puternica. O a doua zona asemanatoare, unde pretul a intampinat oarece dificultati este fibo 61 cu 1.6100. Pe graficul de bare se poate observa in ultima zi un oarecare pinbar desi nu respecta intocmai conditiile unui pinbar inchiderea si deschirerea acestuia aflandu-se aproape la jumatate. Acum ar fi doua solutii de intrare in trade:

 

1. Daca acel pinbar este un pinbar valid atunci vom astepta o retestare a zonei 1.5700 ca suport dupa care intram long cu un target pana la 1.5900 sau 1.6100.

2. Daca acel pinbar nu este valid atunci asteptam o retestare a nivelului 1.5700 ca rezistenta dupa care intram short si sa mergem astfel cu trendul.

 

Orice critica aducatoare de pips este binevenita :biggrin:

post-4133-126566529018_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.