Sari la conținut

Postări Recomandate

@Mati

 

Hmmm! Eu nu m-as ambala prea tare in privintza shortului ala pe h4! As prefera un setup clar, bine definit, pentru intrare short si daca s-ar putea sa fie cat mai aproape de 1.8000, dar sa nu depaseasca maximul precedent.

 

Ai perfecta dreptate.Nu ma bazez pe short numai daca am un setup clar si A+++.In rest voi astepta price action pe tf daily.

 

spor la pipsi!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au urmarit clipul57 stiu care sunt scenariile posibile pentru EURUSD daily si weekly.

Dar ce vom face astazi? Aceasta este intrebarea si "pre multi" ii "mancareshte la deshte" sa intre in trade.

 

EURUSD h4!

 

post-1363-126562697376_thumb.png

 

 

Later edit: zona de short este zona marcata de cercul galben.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

O scurta analiza (7 min.) cadchf si o intrebare legata de trasarea unui PPZ.

 

4shared.com - file sharing - download movie file cadchf 08.02.2010.avi

 

 

Merci!

 

PS: PPZ si in poza. ciudat, nu pot uploada png-uri. sorry, doar film

 

PPZ-ul trasat la 1.000 este corect. Problema ta este ca inca cauti sa trasezi PPZ-uri pe cote si nu pe zone. Trebuie sa te obisnuiesti ca vorbim de zone , iar pe daily sau weekly zonele pot fi destul de largi.Ce sa mai spunem de monthly?.

 

Scenariile vazute de tine sunt corecte, dar ar fi trebuit sa-ti construiesti scenariile de prima data pe premiza unui price box weekly care se vede foarte bine pe daily. (Vezi chartul atasat)

 

Acea proiectie a pretului nu te ajuta cu nimic pentru ca ratiile sale nu creaza sau nu se afla pe confluentza eveidente.

Ai vazut bine setupul pe h4 , si cred ca ai facut bine spunand pass , datorita caracteristicilor sale destul de slabe.

 

 

Din nou iti atrag atentia in privinta zonelor. Folosim zone atat cand vorbim de S/R, PPZ sau ratii fibo! NU UITA! ZONE

 

post-1363-126562893068_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Merci!

 

Am sa incerc sa fiu deschis la cea ce ar putea sa se intample: ori vad pe h4 un set-up long pe ppz 1.00 ori astept un set-up short pe daily, pt revenire in canal.

 

Cu Fibo sunt la inceputuri, probleme sunt in alegerea swingurilor care conteaza.

 

Foarte bune postarile voastre pt. ca de aici imi verific PPZ-urile. Mi le-am adaptat acum si pe aceasta pereche.

 

Bafta la pips!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ce am gasit pe majore la ora 16:00. (mi s-a blocat calcu si acum l-am redeschis).

2 set-up-uri de neluat. Explicatii in poze.

 

Eu asa am vazut.

 

Spor la pips!

 

Foarte bine!

Ar fi interesant sa exersezi si niste posibile scenarii de evolutie, astfel incat sa-ti trasezi niste repere unde sa urmaresti dezvoltarea pretzului. In felul acesta iti faci un plan si te tii de el!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc o analiza pt eur/usd

 

pe graficul weekly se vede o spargere a nivelului 1.38, inca neconfirmata.

post-1703-126564388238_thumb.jpg

 

pe daily gasim o frumusete de hammer.

dupa cum spune steve nison hammerul este un pattern de reversal, iar limita sa inferioara ne arata o zona puternica de suport.

aici avem o optiune:

1. sa asteptam spargerea suportului dat de limita inferioara a hammerului dupa care sa intram pe o confirmare a suportului devenit rezistenta. eventual formarea unui pattern de short in acea zona.

 

am scos optiunea unui ordin buy din discutie, deoarece limita superioara a hammerului repezinta o rezistenta f importanta 1.3740.

 

 

coboram pe 1H (pt ca se vede mai clar) si vedem cum pretul a facut un BUOB in incercarea:

1. de a retesta 1.3740, unde vom astepta un pattern de reversal pentru un ordin short.

2. sau de a confirma un fake breakout a lui 1.3740, caz in care vrem sa vedem un pattern bulish la o retestare a lui 1.3740, dupa depasirea acestui nivel.

 

post-1703-126564764351_thumb.jpg

post-1703-126564762077_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.