Sari la conținut

Postări Recomandate

Astazi am stat si am asteptat sa vad niste comentarii sau analize din partea dumneavostra , dat fiind ca avem cateva perechi care au atins zone importante weekly si daily ( GBPJPY, GBPUSD, EURUSD s.a.)

 

Dezamagire totala! :happy:

 

Imi pare rau! Bye bye!

 

:biggrin:

 

Nu am gasit deocamdata niciun setup pe gbp/jpy, gbp/usd sau eur/usd Sorine, insa am gasit pe un pin bar de pe 4h intrare, si a functionat binisor. M-am grabit cu iesirile fiindca nu am stat la calculator insa am iesit pe profit per total. Aici e si poza cu setup-ul.

 

post-2510-126538079071_thumb.gif

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tandrei

In primul rand topicul acesta nu are nici o legatura cu frustarile tale personale. Puteai sa iti deschizi singur topic si sa ceri oamenilor opinia in legatura cu tradeurile postate de tine. In fine, trecem peste asta tinand cont ca topicul asta pare sa se transforme intr-o sectiune generala in care fiecare isi spune ideile fara ca acestea sa aiba vreo legatura concreta cu titlul initial al topicului.

 

Acum ca totusi sa ajuns pana aici am sa imi dau si eu putin cu parerea in ceea ce priveste entry-urile tale chiar daca risc sa continui acest trend offtopic creat.

Bun ai intrat blind, fara confirmare bazandu-te pe anumite nivele de rezistenta.

Primul trade pe GBP/JPY (ordine cronologica)

Chiar aveai nevoie ca pretul sa atinga 139 ca sa iti dai seama ca pozitia nu are cum sa tina? Cred ca un Sl de 100 pips sub celelalte doua lowuri care s-au format destul de recent sub 144 ar fi fost mult mai bun.

Al doilea trade pe GBP/JPY mi se pare ca se incardreaza in acel cliesu - Trader frustrat nu crede ca piata o poate lua impotriva lui si mai deschide inca un BUY absolut la nimereala doar ca sa arate cat de destept e el cand totul se va intoarce in favoarea lui. Nu mai zic ca 141.2 a folosit ca suport in trecut si era foarte probabil ca acum sa se transforme in rezistenta.

Pe GBP/USD ai intrat blind sperand probabil la un double bottom. Dupa cum se vede nu prea a iesit cum ai vrut tu. Serios acum... chiar aveai nevoie de un SL atat de larg? Nu era evident ca trendul e down? dupa ce pretul a spart acel nivel trebuia sa inchizi imediat pozitia si sa incasezi un SL minim.

 

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu tine personal si nu incerc sa iti demonstrez ce destept sunt eu in comparatie cu tine... mai ales acum dupa ce faptul este consumat.

Cea mai evidenta greseala pe care o vad eu in momentul de fata este ca ai luat un SL foarte larg... imens dupa mine. Setupurile ar fi putut sa tina pana la urma, nu zic nu. Tousi trebuia sa iti dai seama ca in eventualitatea in care nu o vor face, trendul va continua puternic in jos. Ai fi putut profita de ocazie si sa mergi pe un short blind. Pe o retestare a nivelului poate. In fine... Faptul e consumat. Sper ca ai invatat macar ceva din greselile astea.

 

Salut!

 

Nu am pus statementul pt. a "plange" pe forum. Nu ai inteles nimic. Mesajul era: am fost ocupati si cu altceva.

Sublinierile tale asupra "trader frustrat" imi spun multe lucruri despre tine.

 

Offtopic,

 

tandrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa postez eu o analiza completa GBP/CHF conform strategiei lui Sorin, cu simpla mentionare ca voi atasa indicatorul Moving Average of Oscilator (OSMA) pentru simplul fapt ca ma ajuta sa identific divergentele mult mai repede, ca un plus de siguranta pentru tranzactionare.

 

Monthly:

 

Perechea se afla intr-o zona clasa de range, cred ca toata lumea a observat asta deja, cu limite intre: 1.71-1.63 - un potential imens de trade, nu mai putin de 800 de pips, deloc de neglijat. Suntem intr-a cincea luna de range si vom vedea cum va inchide ultima bara. Deocamdata conform lui monthly strict, nu putem sa actionam nicicum. Observam starea de OB (overboght) prezenta pe OSMA, chiar si o divergenta bearish ascunsa ce ne-ar putea semnale o continuare a trendului down din 2008.

 

post-2510-126553797845_thumb.png

 

Weekly:

 

Aici observam un reject evident din limita superioara de la 1.71, avem un bearish inside bar. Poate unii vor intra short pe acest setup, stop loss ar veni cam marisor, ce-i drept: undeva la 300 de pips mai sus. Totusi eu nu as intra pe acest setup deoarece posibilitatea de dezvoltare conform acestui tf este cam mica: in jur de 50 de pips, rr este subunitar - deci pas. As zice chiar ca acolo ar putea fi pus un ppz mai slab pentru o eventuala incursiune spre UP.

 

post-2510-126553795955_thumb.png

 

Daily:

 

Avem in schimb aici un PIN BAR magnific, ati putea spune, insa nu e asa. E un setup de categorie C dupa parerea mea.

Desi are o confluenta cu EMA150, totusi nu are un nas mare - e chiar modest iar spatiul de dezvoltare se loveste de nivelul de care va vorbeam mai inainte. Pretul s-a chinuit sa coboare iar, in acest timp OSMA deja a trecut in zona negativa foarte repede iar asta, se intampla doar pe corectii. Plus ca e posibil ca luni sa avem deja o divergenta bullish ascunsa. Voi cauta doar intrari up, nicidecum down.

 

post-2510-126553839798_thumb.png

 

4h:

 

In schimb aici se modifica total imaginea:

Ne trebuie un pattern bullish, eventual pretul sa se corecteze inca putin, pana la 50 fibo. Din punctul meu de vedere setupul este complet desi nu are inca un pattern bullish care sa ma determine sa intru long, am divergenta clasica pe capetele acestei corectii.

Atentie insa la ppz acela minor semnalat de mine cu sagetile verzi pentru cei care vor intra conservator acestei strategii. In caz ca patternu va aparea, trebuie manageriata pozitia rapid pana in acea zona sa fie adusa la BE. Sau, daca nu, pus un pending peste acel nivel, un buy stop in acest caz riscul ar fi cam de vreo 150 de pips. Target 1 ar veni 110 pips, target 2: 160 pips.

 

post-2510-126553904281_thumb.png

 

Spor la treaba si sper ca v-am fost de ajutor cu acest setup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter, imi pare rau de baietii astia, care urmaresc mai indeaproape strategia ta, ca nu posteaza analizele. Nu realizeaza cat de esential este acest lucru in pregatirea lor psihologica, ca un fel de trainging, ce sa mai...

Bah, baieti, folowers ai lui Sorin pe strategia asta, rusinica!!! Omu se straduieste si voi nu miscati un deget.

Sper sa va treziti careva totusi, macar de dragul disciplinarii voastre.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o maxima pentru toate sistemele de trade care le-am invatat si am pierdut baniii!!!!!!!!!

 

 

Un sistem complex care nu functioneaza a evoluat dintr-un sistem simplu care functiona ireprosabil. (A 15-a lege a sistematicii)

 

 

 

later edit: mi-au placut maximele asta incat nu am rezistat sa nu le adaug aici:

 

Daca, apucand pe un drum ti-ai rupt un picior, nu regreta ca n-ai apucat pe un altul, caci nu stii daca nu ti le rupeai pe amandoua!

 

Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana. (Fowler)

 

 

Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.