Sari la conținut

Postări Recomandate

 

"" Intodeauna astepti finalizarea lumanarii sau barei.

 

deci asa este corect? acum sa intru la punctul trasat ? nu e prea tarziu?

 

Posibil sa fie tarziu!

Cred ca este cazul sa incepi sa deschizi pozitii bazate pe judecata ta! As vrea sa vad cum postezi un grafic in care ai deschis o pozitie, si nu ai desenat o posibila deschidere! Si sa motivezi de ce ai deschis pozitia, care au fost conditiile care te-au determinat sa intri in pozitia respectiva.

Dar cred ca problema ta nu este de tehnica. Problema ta este psihologica! Se vede din avion , fara sa fiu de meserie, ca esti total nesigur si cauti in permanentza confirmari !

Eu pot sa -ti spun o mare prostie din diferite motive (oboseala, neatentzie, rea vointza, etc). Tu nu trebuie sa acorzi mai mult de 5% credibilitate unei informatii venite din exterior.

Deciziile trebuie sa fii ale tale si numai ale tale!

 

AI MARE DREPTATE !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinul GBP-USD H4 nu a fost invalidat Am decis sa intru acuma la ora 8 pe retracement cu un sl deasupra pinului la vreo 36 pips.

 

 

Salut!

 

Am o intrebare: de ce ai intrat acum? cumva l-ai "ratat" prima oara?

Later edit: AI RABDARE! SIGUR mai apar alte set-up-uri, chiar mai bune ca asta.

 

Acolo sunt 2 pin-uri, banuiesc ca ai luat short, deci primul pin (si bara inchisa la 20;00 cam tot pin e).

Eu sunt in tranzactia asta dar daca ma intrebai daca as mai fi intrat in ea acum (odata cu inchiderea barei 20:00) ii spuneam pass. oricum sper sa vedem ceva banuti :D.

 

Ideea cu SL deasupra la 36 pips: de regula cam iau sl-ul in capatul pinului (mai pot fi si exceptii, ) dar in cazul asta cred ca e cam maricel, e cam 1/2 din lungimea pinului.

 

Bafta!

 

PS: bine punctat: "pinul nu s-a infirmat". Chiar asa e.

Editat de tandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pinul GBP-USD H4 nu a fost invalidat Am decis sa intru acuma la ora 8 pe retracement cu un sl deasupra pinului la vreo 36 pips.

 

 

Salut!

 

Am o intrebare: de ce ai intrat acum? cumva l-ai "ratat" prima oara?

Later edit: AI RABDARE! SIGUR mai apar alte set-up-uri, chiar mai bune ca asta.

 

Acolo sunt 2 pin-uri, banuiesc ca ai luat short, deci primul pin (si bara inchisa la 20;00 cam tot pin e).

Eu sunt in tranzactia asta dar daca ma intrebai daca as mai fi intrat in ea acum (odata cu inchiderea barei 20:00) ii spuneam pass. oricum sper sa vedem ceva banuti :D.

 

Ideea cu SL deasupra la 36 pips: de regula cam iau sl-ul in capatul pinului (mai pot fi si exceptii, ) dar in cazul asta cred ca e cam maricel, e cam 1/2 din lungimea pinului.

 

Bafta!

 

PS: bine punctat: "pinul nu s-a infirmat". Chiar asa e.

 

 

Da, am luat short, decizia a fost luata dupa imaginea primului pin. Al doilea eu nu il consider pin ca are inchiderea la jumatate. Am pe plis 25 de pips. Am inchis 50% din pozitie si restul am adus la BE. Deci nu mai am ce pierde. Oricum l-am luat pe retracementul primului pin si apoi si dpdv weekly este 61 retracement cea ce e un motiv in plus sa iau short chiar daca l-am ratat din prima si o rezistenta weekly acolo.

post-4133-126885388894_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aud/Usd

Daca E/U va corecta teoretic ar fi posibil si aici o corectie

 

Vezi ca ai toate sansele sa o iei in barba artistic daca intri short acolo unde ai scris pe grafic. Se vede din avion ca e suport h4 acolo. Analizeaza putin dpdv a principiului definitie trendului urcarea aceea pe h4. Se vede clar ca inca nu are nici in clin nici in maneca cu shortul deocamdata. Uitate pe daily. Ce ai acolo? Ai un bulish bar clar! Si atunci de ce cauti tu short atunci cand nu este cazul? Asteapta ca PA sa se manifeste pe 0.9300 (daca o sa se manifeste). Este o locatie mult mai buna.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aud/Usd

Daca E/U va corecta teoretic ar fi posibil si aici o corectie

 

Vezi ca ai toate sansele sa o iei in barba artistic daca intri short acolo unde ai scris pe grafic. Se vede din avion ca e suport h4 acolo. Analizeaza putin dpdv a principiului definitie trendului urcarea aceea pe h4. Se vede clar ca inca nu are nici in clin nici in maneca cu shortul deocamdata. Uitate pe daily. Ce ai acolo? Ai un bulish bar clar! Si atunci de ce cauti tu short atunci cand nu este cazul? Asteapta ca PA sa se manifeste pe 0.9300 (daca o sa se manifeste). Este o locatie mult mai buna.

 

Pozitia deschisa asta noapte s-a inchis prin stop la +20 pipsi, A/U se misca ff greu , doar am testat daca e pregatit de coborat dar se pare ca inca NU !!

post-4303-126890081934_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.