Sari la conținut

Postări Recomandate

 

 

Urmariti cu atentie urmatoarea imagine a perechii GBPUSD h4!

 

post-1363-12686720039_thumb.png

 

 

Later edit: intrebarea care se pune este ce sanse dati BEOB-ului din imaginea de mai sus sa functioneze?

 

Eu as astepta totusi in PA pe h4 sau h1 pe zona aceea!

 

Intradevar BEOB-ul are sanse mici sa functioneze (cam 10%) dar motivul se gasea in cercul cu retrecementul de 50%. De foarte multe ori un beob sau buob care are o marime de aproximativ 50% sau 61% din miscarea precedenta nu functioneaza deoarece el epuizeaza momentul miscarii . De aceea ar fi bine sa va ganditi de 2 ori inainte sa intrati pe astfel de BEOB-uri sau BUOB-uri.

 

Urmaresc si eu topicul lui Scrat! Este foarte interesant si este bine de studiat. Chestia cu 1.5040 se poate vedea si fara indicatori pe h1.

 

Raspunsul in legatura cu BEOB-ul l-am pus 2 topicuri mai sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUD-USD h4 pinbar. Eu i-as spune pas pentru ca dpdv al spatiului de dezvoltare este varza. Se loveste exact in linia de trend minora la h4 si dpdv daily este pe un swing high. Astept pe daily revenirea la linia de trend dupa care un setup long. Ce spuneti de analiza asta? Ce as mai putea imbunatati la ea. Parca imi plac ceva mai mult liniile de trend ca ppz-urile :D

post-4133-126867756188_thumb.gif

post-4133-126867758248_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUD-USD h4 pinbar. Eu i-as spune pas pentru ca dpdv al spatiului de dezvoltare este varza. Se loveste exact in linia de trend minora la h4 si dpdv daily este pe un swing high. Astept pe daily revenirea la linia de trend dupa care un setup long. Ce spuneti de analiza asta? Ce as mai putea imbunatati la ea. Parca imi plac ceva mai mult liniile de trend ca ppz-urile :D

 

E bine gandit! Daca te simti mai bine cu liniile de trend este OK! As mai sublinia ca pe h4 ai si trafic foarte puternic pe directia long!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Olticer

 

Multumesc pentru primirea in club.

Desi primul post a fost introductiv,cineva m-a trimis repejor la "Primii pasi".

Eu zic ca sunt un rau necesar pentru acest topic:cineva dintre cei avansati cand greseste are la cine sa se raporteze si astfel ii creste moralul.

 

Scurt,la obiect,o abordare de incepator.

Unul din fundamentele acestei tehnici este trasarea corecta a zonelor de S/R si PPZ.Am vizionat de 3 ori clipul 26,special dedicat trasarii acestor zone.Totusi e posibil sa nu se fi prins nimic de mine.

Spre exemplificare:pe perechea EURUSD pe graficul mounthly am gasit urmatoarele zone de S/R,PPZ:1,45; 1,41;1,36;1,30;1,25;1,19;1,14;1,08;1,02;0,97;0,92;0,87.Daca cobor pe weekly aproape nu mai am nimic de trasat pentru ca PPZ-urile gasite pe graficul lunar se potrivesc aproape in totalitate si pe weekly.Pot face ceva ajustari,mutarea mai sus sau mai jos cu 100pips.Nu va plictisesc si cu PPZ-uri daily.Frapeaza faptul ca aceste PPZ-uri sunt aproape identice pe 2 tf-uri.

PPZ-urile trasate de mine nu se potrivesc cu cele pe care le-am gasit in Clipuri forex si pe care le iau drept etalon.Inseamna ca deja am o mica mare problema in abordarea acestei tehnici.Incerc o explicatie posibila:cineva care incearca trasarea unei rezistente si o traseaza incorect confunda grupurile de maxime de bare cu strapungerile false ale rezistentei(inca netrasate),strapungerile false fiind niste varfuri mai inalte in "peisaj".Cum le putem deosebi?

 

Olticer:cum vedeti aceasta situatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. vaxxisbest: intr-adevar urmaresc reactia pretului la acel nivel pe EURAUD, dar cum a zis Olciter, marimea barei comparativ cu miscarea precedenta nu este deloc stralucita, deci nici o intrare long deocamdata. Intotdeauna micsoreaza graficul, asa cum a facut Olciter, si o sa vezi mai bine barele care iti sar in ochi, mai ales daca intri contra trendului. Nu intotdeauna un PPZ va opri neaparat si pretul pentru a o lua in directie opusa, de aceea asteptam niste luminari care sa ne confirme ca vom fi alaturi de cei mari si nu impotriva lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Olticer

 

Multumesc pentru primirea in club.

Desi primul post a fost introductiv,cineva m-a trimis repejor la "Primii pasi".

Eu zic ca sunt un rau necesar pentru acest topic:cineva dintre cei avansati cand greseste are la cine sa se raporteze si astfel ii creste moralul.

 

Scurt,la obiect,o abordare de incepator.

Unul din fundamentele acestei tehnici este trasarea corecta a zonelor de S/R si PPZ.Am vizionat de 3 ori clipul 26,special dedicat trasarii acestor zone.Totusi e posibil sa nu se fi prins nimic de mine.

Spre exemplificare:pe perechea EURUSD pe graficul mounthly am gasit urmatoarele zone de S/R,PPZ:1,45; 1,41;1,36;1,30;1,25;1,19;1,14;1,08;1,02;0,97;0,92;0,87.Daca cobor pe weekly aproape nu mai am nimic de trasat pentru ca PPZ-urile gasite pe graficul lunar se potrivesc aproape in totalitate si pe weekly.Pot face ceva ajustari,mutarea mai sus sau mai jos cu 100pips.Nu va plictisesc si cu PPZ-uri daily.Frapeaza faptul ca aceste PPZ-uri sunt aproape identice pe 2 tf-uri.

PPZ-urile trasate de mine nu se potrivesc cu cele pe care le-am gasit in Clipuri forex si pe care le iau drept etalon.Inseamna ca deja am o mica mare problema in abordarea acestei tehnici.Incerc o explicatie posibila:cineva care incearca trasarea unei rezistente si o traseaza incorect confunda grupurile de maxime de bare cu strapungerile false ale rezistentei(inca netrasate),strapungerile false fiind niste varfuri mai inalte in "peisaj".Cum le putem deosebi?

 

Olticer:cum vedeti aceasta situatie?

 

In primul rand trebuie sa retii faptul ca PPZ-ul in sine nu este o cota fixa. Pivot Price Zone este o zona asa cum se vede si din titulatura. Si daca ne gandim ca in cazul de fatza vorbim de graficele monthly si weekly 100 de pips nu inseamna mai nimic pe aceste tf-uri.

 

Am observat ca ai descoperit o multime de PPZ -uri monthly, ceea ce ma duce cu gandul ca faci greseala oricarui incepator , adica vizualizezi PPZ uri si acolo unde nu sunt sau le iei in considerare si pe cele care chiar nu au nici o importantza pentru time frameul respectiv. Determinarea lor corecta se invatza in timp si cu multa, foarte multa practica. Dar , sa stii ca totusi determinarea incorecta a unui PPZ nu este totusi cea mai mare greseala pe care o poti face. Greseala ce a mai mare este atunci cand nu astepti sa aiba loc o reactie a pretzului pe acea zona si intri "anticipat" , gandind ca pretzul "trebuie" sa-si schimbe directzia la intalnirea cu acea zona, ceea ce este total fals.

Pretzul poate sa-si schimbe directzia sau nu la intalnirea unai astfel de zone. Odata ajuns pe o astfel de zona este important sa urmarim price action ( PA ) si conditiile formate la acel moment care , odata cu formarea unui barpatern, recomanda aceea zona ca suport sau rezistentza puternica. PPZ-ul la acare a ajuns pretzul poate o fi fost pe istoric o zona super importanta, dar la momentul prezent aceasta nu este suficient. Acolo la momentul in care ajunge pretzul trebuie sa mai am o serie de factori indepliniti care sa-mi recomande zona ca locatzie buna pentru abia "nascutul" meu barpatern. Si acele conditii sunt cunoscute: round number RN , ratii fibo (retrecementuri, extensii sau/si proectii fibo, divergente, apropierea de ema 150 sau ema 365 (unii folosesc numai ema 200).

 

In concluzie, faptul ca PPZ-urile tale nu corespund exact cu ale mele nu este chiar o asa mare eroare. Marea eroare vine in momentul aprecierii locatiei formarii unui setup la momentul formarii acelui setup. Iar o apreciere corecta se invatza in timp prin foarte multa practica. De altfel asa cum cred ca ai observat deja singur, caracteristica nr.1 a unui setup bun este locatzia.

Pentru tine va fi imperativ necesar , in procesul de invatzare, sa postezi si imagini ca sa vedem (si aici ma refer si la alti colegi care deja stapanesc aceasta tehnica bine si foarte bine) eventualele greseli pe care le faci si sa incercam impreuna sa le corectam.

Daca nu stii cum sa atasezi imagini spune si o sa te ajutam sa inveti si lucrul acesta.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"a fi sau a nu fi"... in prag de oboseala

 

Salut!

 

Cam asa vad eu lucrurile:

 

 

Zona de management=linia orizontala rosie. (am uitat sa mai pun o sageata).

 

Probabil ca pe DJIA trebuie sa-l corelezi si cu S&P 500. Uite un film in care explica si set-up-ul care l-am discutat:

S&P Update: March 15, 2010

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.