Sari la conținut

Postări Recomandate

USD/CAD

 

spor la pipsi!!!

 

Bine ai revenit!

Atentzie! Weekly a terminat in doji!

Nu as miza prea tare pe setupul daily datorita lui 1.0200 care este limita inferioara a fostului pricebox cuprins intre 1.0800 si 1.0200 limita extrema.

Eu zic sa te mai gandesti putzin! Daca totusi intri manageriaza foarte rapid pozitia!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip64 - "Analiza tehnica weekly, daily, h4/21-mar-2010 " - se poate descarca din:

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

sau de pe linkul urmator:

 

http://vamist.ro/sites/default/modules/filebrowser/icons/application.pngclip64_Analiza tehnica_w1_d1_h4_21mar2010.swf

 

Bafta la pipsi!

 

 

Later edit: O mica erata la clip! La un moment dat la analiza GBPUSD vorbesc de o miscare down cu spargerea nivelului 1.5400. Scuzati greseala , vroiam sa spun 1.5000. Scuzele mele!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se tot vorbeste pe aici de setup-uri care funct. care aduc profit, s.a.m.d

Iata aici un setup care mi-a adus in cont o gaura frumusica.

Ce spuneti ? Am gresit cu ceva ?

Sau sunt eu asa ghinionist, in ultima vreme recunosc ca numai setup-uri in paguba am avut, interesant fiind ca respectau toate conditiile.

 

Astept sa aruncati cu oua in mine. Sper ca macar sa fie din acelea de Pasti.

 

Bafta la pipsi.

post-2700-126919170108_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se tot vorbeste pe aici de setup-uri care funct. care aduc profit, s.a.m.d

Iata aici un setup care mi-a adus in cont o gaura frumusica.

Ce spuneti ? Am gresit cu ceva ?

Sau sunt eu asa ghinionist, in ultima vreme recunosc ca numai setup-uri in paguba am avut, interesant fiind ca respectau toate conditiile.

 

Astept sa aruncati cu oua in mine. Sper ca macar sa fie din acelea de Pasti.

 

Bafta la pipsi.

 

1.In conditiile in care am discutat de peste 2 saptamani despre miscarea corectiva pe care o efectueaza GU cu un posibil target la 1.5400 ai insistat sa intri long intr-o situatie extrem de nepotrivita.

2. In legatura cu setupul in nici un caz acesta nu era un setup de categorie A care ar fi putut contracara trendul major down foarte vizibil. (vezi numeroasele comentarii din filme in care am specificat ca o intrare contratrend se face pe un setup de categorie A).

3. Daca tot discutam de miscare corectiva , crezi tu ca acel BUOB s-a format pe un swinglow?

4.Nu inteleg cum ai vazut tu ca are toate conditiile indeplinite. Si apropo de intrebarea de la pct 3. ce spui de conditia nr1 al unui setup - locatzia, erai pe o locatzie buna pentru long?Eu zic ca nu!

5. Ce seminifica pentru tine acel 1.5400 pe care l-ai trasat pe chart? Banuiesc ca un PPZ sau cel putzin o rezistentza. Si atunci din cele 5 reguli simple pe care vi le-am postat de cel putzin 3 ori aici , ai uitat de "Vezi daca nu cumva pretzul se va opri intr-un PPz sau o zona cu trafic mare" .

In concluzie ai vazut un barpatern care "sarea in ochi" dar ai uitat sa analizezi acest patern prin prisma imaginii de ansamblu.

Nu te descuraja!Fi tenace si o sa ajungi sa vezi astfel de lucruri la o prima privire. Dupa apreciere mea aceasta tehnica necesita minimim 3 luni de practica intensa si maxim -nu se stie. Depinde de fiecare persoana in parte!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Seara,

 

Este prima oara cand incerc si eu sa postez pe acest forum, si sunt inteleg ca o sa se amuze multa lume, dar cum a spus Dl.OLTCITER si din greseli invatam, o sa risc sa adaug o analiza bazata pe clipurile dansului, ocazie cu care ii multumesc pentru eforturile sale care imi sunt de un real folos.

Va multumesc.

post-3533-126919617497_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Seara,

 

Este prima oara cand incerc si eu sa postez pe acest forum, si sunt inteleg ca o sa se amuze multa lume, dar cum a spus Dl.OLTCITER si din greseli invatam, o sa risc sa adaug o analiza bazata pe clipurile dansului, ocazie cu care ii multumesc pentru eforturile sale care imi sunt de un real folos.

Va multumesc.

 

Dupa parerea mea ai nimerit un setup destul de inselator, deoarece in aparentza are o locatzie buna 1.0500 RN la confluentza cu 50% retrecement. Daca ma limitez la imaginea marita asa cum ai postat-o tu atunci s-ar putea spune ca are suficient spatiu de dezvoltare pina la zona de management daca evit zona de blocaj de la 1.0640. Ca marime insa nu exceleaza cu nimic. Este mai mic decat barele precedente si lucrul acesta se vede clar.

Dar....

Daca micsoram graficul la un nivel care ne arata imaginea totala de ansamblu constant ca open closeul pinbarului este intr-un PPZ weekly de 1.0600 care poate constituie un impedimant foarte puternic. (vezi imaginea atasata). De asemena imaginea de ansamblu ne sugereaza un bias down , iar miscarea aceea up minora dpdv weekly are toate sansele sa fie o corectie finalizata.

 

post-1363-126919851124_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna Seara,

 

Este prima oara cand incerc si eu sa postez pe acest forum, si sunt inteleg ca o sa se amuze multa lume, dar cum a spus Dl.OLTCITER si din greseli invatam, o sa risc sa adaug o analiza bazata pe clipurile dansului, ocazie cu care ii multumesc pentru eforturile sale care imi sunt de un real folos.

Va multumesc.

 

Dupa parerea mea ai nimerit un setup destul de inselator, deoarece in aparentza are o locatzie buna 1.0500 RN la confluentza cu 50% retrecement. Daca ma limitez la imaginea marita asa cum ai postat-o tu atunci s-ar putea spune ca are suficient spatiu de dezvoltare pina la zona de management daca evit zona de blocaj de la 1.0640. Ca marime insa nu exceleaza cu nimic. Este mai mic decat barele precedente si lucrul acesta se vede clar.

Dar....

Daca micsoram graficul la un nivel care ne arata imaginea totala de ansamblu constant ca open closeul pinbarului este intr-un PPZ weekly de 1.0600 care poate constituie un impedimant foarte puternic. (vezi imaginea atasata). De asemena imaginea de ansamblu ne sugereaza un bias down , iar miscarea aceea up minora dpdv weekly are toate sansele sa fie o corectie finalizata.

 

post-1363-126919851124_thumb.png

 

 

Da, aveti dreptate am tinut cont de trendul minor, sper sa fiu mai atent pe viitor.

Va multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un posibil setup

Zona de range destul de indelungata, Pin format pe graficul daily.

voi incerca in sell limit in zona lui 89.50, dar si un sell stop sub formatiunea de pin bar + Two bar low (TBL) cu o zona de MM la aprox 30 de pipsi

post-1703-126920560434_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.