Sari la conținut

Postări Recomandate

oltciter : EurUsd si UsdChf se stie ca sunt corelate cam 95% din timp.

 

Deschiderea unei tranzactii pe E/U si a alteia pe U/C, practic, nu inseamna dublarea riscului (2% sau cat o fi) ?

 

Mai mult, aproape toate perechile sunt corelate mai mult sau mai putin. Cum vezi lucrurile in acest sens ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oltciter : EurUsd si UsdChf se stie ca sunt corelate cam 95% din timp.

 

Deschiderea unei tranzactii pe E/U si a alteia pe U/C, practic, nu inseamna dublarea riscului (2% sau cat o fi) ?

 

Mai mult, aproape toate perechile sunt corelate mai mult sau mai putin. Cum vezi lucrurile in acest sens ?

 

Lucrul cel mai important pe care l-am invatat in ultimul an a fost sa renut sa mai despic firul in patru!

Regula No.1 = gandeste simplu

Gandind simplu rezulta ca ma intereseaza putin spre deloc corelatiile intre perechi.

In legatura cu riscul, nu te obliga nimeni sa pui pe fiecare trade un stoploss care sa-ti "manance" 2% din cont. Poti folosi si 0.25. si 0.5 si 1% sau orice procent pe care traderul il considera confortabil. Deci ... iar e simplu. Totul depinde pina la urma de intrari, dar si mai important de iesiri. Vrei sa fii mitraliorul plutonului sau lunetistul batalionului !!???!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Daca riscul per total e 2% (sau X% stabilit initial), atunci e ok.

 

Interesanta chestia cu Mitraliorul si Lunetistul dar nu inteleg comparatia. Poti sa detaliezi ?

 

Incearca sa o intelegi prin prisma selectivitatii intrarilor :D.

 

Rolul mitraliorului este de a trage la "gramada", fara sa tina seama pe cine doboara :racani, gradati sau ofiteri

Lunetistul este cel care cauta tintele importante.Are rabdare, asteapta zile intregi numai pentru ai fi confirmata "tinta", si targetul final este acela de a elimina persoane importante din dispozitiv. Printre ele se numara si Mitraliorii.:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super ! Te-am votat!

 

Dar sa stii ca nici cu mitraliera nu e de joaca, are sanse mari de a "impusca". Cei mai "vai de mama lor" sunt "iepurasii" (infanteristii cu pistol-mitraliera) care chiar ca orbecaiesc.

 

Semneaza : un fost infanterist :D

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.