Sari la conținut

Postări Recomandate

Cam asa e.:-?

 

2 aspecte:

1. uneori "simt" piata, sunt "in flow" cu ea si incerc sa maximizez asta.

2. acum imi construiesc si increderea in mine ca stapanesc strategia/tehnica. Paradox: vreau sa fac mai multe "succesuri" pt. a-mi intari increderea dar overtradingul duce la greseli, scaderea increderii.

 

"E de preferat sa ai intr-o luna 3 intrari care sa-ti faca 1500 de pips"

Promit ca urmatorul post va fi cu un set-up de acest gen.

 

Olticer, tu cum ai reusit sa se disciplinezi, in sensul asta? Sunt sigur ca in procesul tau de invatare a fost si acest lucru. Sper sa nu fi fost "the hard way" (multe sl-uri)

 

Multumesc pt. tragerea de mana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa e.:-?

 

2 aspecte:

1. uneori "simt" piata, sunt "in flow" cu ea si incerc sa maximizez asta.

2. acum imi construiesc si increderea in mine ca stapanesc strategia/tehnica. Paradox: vreau sa fac mai multe "succesuri" pt. a-mi intari increderea dar overtradingul duce la greseli, scaderea increderii.

 

"E de preferat sa ai intr-o luna 3 intrari care sa-ti faca 1500 de pips"

Promit ca urmatorul post va fi cu un set-up de acest gen.

 

Olticer, tu cum ai reusit sa se disciplinezi, in sensul asta? Sunt sigur ca in procesul tau de invatare a fost si acest lucru. Sper sa nu fi fost "the hard way" (multe sl-uri)

 

Multumesc pt. tragerea de mana!

 

 

Greu! Este cel mai greu lucru de facut! Sa te disciplinezi cand nu ai pe nimeni sa te traga de maneca. Si acum mai am scapari!

 

Este ca in sofat! Cele mai mari tampenii le faci cand ai permis de 1 zi si 200 km parcursi in total! Te consideri asul soselelor!

Dupa 26 de ani de condus si aproape 1 milion de km la bord vezi lucrurile altfel!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Amset

 

In atentia lui Amset!

 

Urmareste locul unde iti apare avatarul in partea dreapta sus a monitorului! Daca iti apare o cifra pe fundal verde inseamna ca ai un PM. Poti da clik direct pe cifra daca vrei sa citesti PM-ul sau daca dai clik pe nikname iti apare un meniu unde ai sa gasesti o comanda "Messenger".

 

In felul acesta ajungi la mesageria interna a forumului!

 

Bafta!

 

Later edit: de asemnea daca ai un PM acesta iti apre sub forma de popup la logarea pe pagina forumului sau daca esti logat daca faci refresh!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Am vizionat in ultimile zile clipurile. Sunt foarte bune. Am insa o mare nedumerire, nu in legatura cu ele, ci cu exemplul tau de azi cu bara de la ora 12 pe TF-H4 pe GBP/USD de astazi. Am inteles ce sugerai. Dar deschizand platforma mea MT4 am observat ca acea bara avea la mine o alta culoare (bearish), iar inchiderea si deschiderea pozitionate altfel. Este posibil sa existe diferente de acest gen? Ca doar istoria e istorie peste tot, nu? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Am vizionat in ultimile zile clipurile. Sunt foarte bune. Am insa o mare nedumerire, nu in legatura cu ele, ci cu exemplul tau de azi cu bara de la ora 12 pe TF-H4 pe GBP/USD de astazi. Am inteles ce sugerai. Dar deschizand platforma mea MT4 am observat ca acea bara avea la mine o alta culoare (bearish), iar inchiderea si deschiderea pozitionate altfel. Este posibil sa existe diferente de acest gen? Ca doar istoria e istorie peste tot, nu? Multumesc!

 

Da! Pot exita diferentze mai ales pe 4h datorate orei la care se inchid barele. Probabil folosesti o platforma la care barele de 4h se inchid , de exemplu,la ora 13:00 si nu la ora 12:00, asa cum se inchid cele de pe platforma mea. Aceasta se datoreaza setarii orei de lucru GMT (GMT+1, GMT+2, etc) a platformelor diferitilor brokeri.

Exemplu concret: platforma celor de la Bulbrokers inchide bara de 4h la ora 00:00 in timp ce platforma celor de la Alparii o inchide la ora 01:00 iar a celor de la Admiral Market la ora 2:00.

In cazul acesta trebuie sa interpretezi setupurile in functie de ce vezi pe platforma respectiva. Cum se spune : traduiesti ceea ce vezi!

 

Din punct de vedere daily ,nu este nici o problema, diferentzele fiind foarte mici , de cele mai multe ori insesizabile!

 

Bafta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip46 - "Analiza tehnica intraday GBPJPY 11- Nov - 2009 " - se poate descarca din:

 

-sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu.

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.