Sari la conținut

Postări Recomandate

Sper sa imi permiteti si mie sa intervin aici cu o analiza folosind aceasta metoda :-?.

Observam, desi inca nu s-a inchis candela daily, un DBLHC si sper sa nu fi interpretat gresit patternul.

COnsider ca locatia acestuia este buna deoarece putem observa confluente atat cu EMA 150( verde),cu ratia fibo 61,8% si cu acel suport daily la 0.8800

 

Sunt oarecum la inceput cu aceasta metoda, pe forex sunt de cateva luni, deci s-ar putea sa nu am dreptate. Am postat aici in speranta ca daca am interpretat gresit voi invata ceva.

 

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Bafta la pipsi!

 

Esti oricand binenvenit!

 

Ca si barpattern l-ai interpretat foarte bine.Intradevar locatia este buna dar are mari probleme cu marimea si mai ales cu spatiul de dezvoltare datorita traficului care se vede in stanga. Dupa parerea mea este un setup de categorie B spre C. Pentru mine este un setup la care pot spune foarte usor Pass!

Faptul ca eu spun pass la acest setup nu exclude faptul ca el ar putea functziona, dar imi place sa aleg acele setupuri clare care ma fac sa ma simt confortabil cand decid sa pun un ordin.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Iata evolutzia pretzului pe perechea NZDUSD.

Am adus sl-ul sub ppz MN.Am piramidat pozitzia la retestarea ppz H4 si RN 0.7300 prin plasarea unui ordin de sell limit.Marimea pozitziei este egala cu 50% din pozitzia initziala.Piramidarea s-a facut pe H1.

Pretzul a ajuns la tp2,aici am inchis cei 50% din pozitzia initziala si am ramas doar cu piramidarea.Pretzul a ajuns intr-o zona dificila,pe grafic se vede ca intra intr-o zona de range de H4.Aici voi astepta o reactie a pretzului si voi decide soarta pozitziei.

post-3372-125865528446_thumb.jpg

post-3372-12586553447_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Iata evolutzia pretzului pe perechea NZDUSD.

Am adus sl-ul sub ppz MN.Am piramidat pozitzia la retestarea ppz H4 si RN 0.7300 prin plasarea unui ordin de sell limit.Marimea pozitziei este egala cu 50% din pozitzia initziala.Piramidarea s-a facut pe H1.

Pretzul a ajuns la tp2,aici am inchis cei 50% din pozitzia initziala si am ramas doar cu piramidarea.Pretzul a ajuns intr-o zona dificila,pe grafic se vede ca intra intr-o zona de range de H4.Aici voi astepta o reactie a pretzului si voi decide soarta pozitziei.

 

Foarte frumos urmarit dar pe final ai gresit! Nu trebuia sa inchizi cei 50% din prima pozitie. Trebuia sa cobori sl-ul primei pozitii la nivelul BE al pozitie 2 de piramidare. Cand pretzul a ajuns in zona dificila inchideai 50% si din piramidare. In felul acesta aveai protejat o mare parte din profitul celor 50% pozitia 1, incasai si profit pe 50% din pirmaidare (pozitia 2) si ramaneai cu amble pozitii active pina la decizia finala!

 

Oricum si ceea ce ai facut este de admirat si constiuie o lectie pentru colegii nostrii. Felicitari! :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Multumesc pentru sfat.Este pentru prima oara cand fac piramidare.Lipsa de experienta si-a spus cuvatul.Dar intr-un final sunt multumita de profitul incasat.Data viitoare voi fi mai atenta si nu voi ezita sa-ti cer parerea.

 

"He who ask is a fool for five minutes,but he who does not ask is fool forever."

(Vechi proverb chinezesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip49 - "Analiza tehnica saptamanala 21- Nov - 2009 " - se poate descarca din:

 

sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.