Sari la conținut

Postări Recomandate

Pe GPB / USD TF daily este un pin bar in formare, marime medie spre mica, dar care nu prea are loc de dezvoltare din cauza liniei de rezistenta generata de rangeul din ultima luna. Daca o testeaza cu succes, are spatiu de dezvoltare marisor.

E un rationament corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@d3cimus

 

Bara formata vineri are toate elementele caracteristice unui pin bar.Mai urmeaza confirmarea. IMO , o intrare clasica buy stop ar trebui plasata peste 1.6190 pentru a evita zona de blocaj 1.6965 - 1.6985. A doua varianta ar fi plasarea unei alerte sonore pe ochiul din stanga al pinului adica la 1.6085. Daca pretul va declansa alerta atunci vom urmari pe tf-uri mici (m15, m5) confirmarea zonei ca suport pentru intrare long!. O sa comentez acest setup in analiza tehnica audio-video pe care o voi posta in cursul zilei de azi .

 

Rationamentul este bun!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fac un caz din asta, dar voi astepta cu sufletul la gura inchiderea zilei de luni. Daca inchide sub 1.6055 (high-ul lunii ianuarie) atunci avem si acolo un potential (repet, potential) pin bar, cu nas mic dar situat ciudat (zic eu) deoarece nasul s-ar sprijini pe o zona pivot pe care eu o am trasat-o pe monthly, deci o zona puternica. O astfel de evolutie ar sparge un range de 6 luni al perechii.

Evolutia bullish de pe daily ar fi in acest caz mai putin ampla (de asta ar avea nasul atat de mic)dar ar veni in sprijinul evolutiei monthly care are un potential de 400 pipsi.

Imi cer scuze daca sar calul pe topicul de analize pe care l-ai deschis, nu vreau sa invadez spatiul. Dar nu m-am putut abtine :P (si la varsta mea e cam nashpa daca nu pot de pe-acum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.