Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators

Maestre, dai sub centură huh? :) Just kidding.

Am reusit să mă uit până la capăt la câteva dintre clipurile tale mai vechi, mă uitam la ele din când în când, dar de obicei mă opream după ce analizai EURUSD. Atât mă interesa, pentru că eu atât traiduiam. In unul din ele, acum vreo saptamână, spuneai la sfârşit că "nu vă luaţi după ăia care vă spun să vă specializati pe câteva perechi", şi m-am simţit de odată cu o muscă mare pe fes, hihi. Şi analizai nu stiu ce pereche, cu pesso-ul mexican, ca demonstraţie a faptului că analiza tehnică e la fel pe toate perechile.

 

Well... multi tehnicieni (unii cu renume adevărat, nu ca noi ăştia de pe vamist) spun chestia asta, deci nu esti singurul care zici asa. Şi te cred. Suportii sunt suporti, iar patternurile sunt patternuri pe orice instrument, valutar sau nu. Doar că instrumentul in sine se comportă diferit faţă de acele paternuri, ori faţă de acei suporţi.

 

Nu toate perechile se nasc egale relativ la analiza tehnică (link la un articol apărut chiar ieri). Unele tind să incetinească, ori chiar să se oprească, când se apropie de o linie de suport sau rezistenţă importantă. Şi dacă linia respectivă e spartă şi momentum-ul e putrnic, spargerea e clară şi convingătoare, perechea lasă în urmă praf şi pulbere şi nu se mai uită inapoi. O cotă de preţ atinsă e o cotă de preţ cucerită.

 

Dar alte perechi pot fi încăpăţânate, nu respectă regulile.

 

In plus, intervin chestii de fundament, pe Bernanke si Tricket ii inveţi, dar să inveţi toţi chinezii, arabii si spaniarzii care apar pe sticlă, precum şi condiţiile economice din ţările lor, ce importă, ce exportă, să ştii cum este influenţată valuta respectivă de o creştere pe petrol sau comodităţi, well, deja aici lucrurile se complică.

 

Eu tranzacţionam euro şi făceam profit când trăgeam linia. Tranzacţionam alte perechi şi pierdem când făceam totalul. Şi asta nu o zi, o săptămână, ci ani de zile. Nu era analiza mea tehnică la fel pe toate perechile, ori ce? Ori nu foloseam scule care să se potrivească peste tot? Nu erau tot suporţi, tot fibo, tot aceiasi indicatori?

 

Eu imi menţin recomandarea mea adresată celor începători. Învăţaţi bine toate metodele şi vedeţi cum se comportă ele pe diferite perechi, în timp. Urmăriţi-l pe Oltciter (ale cărui clipuri văd că devin din ce in ce mai bune! Fără mişto! Analize din ce in ce mai profesionale si bâlbe si "ăăăă"-uri, "îîîî"-uri din ce in ce mai puţine :) Se cunoaşte că omu pune pasiune in ele), ori pe alţi traderi, căutaţi să vedeţi cât mai multe opinii, metode, etc. Dar de tranzacţionat, tranzacţionaţi doar câteva perechi, care au spreadul mic, lichiditate mare, viteza de mişcare potrivită strategiei şi personalităţii voastre (unora le plac perechile "vulcanice" gen guppy, altora cele molcome şi cu trenduri clare, gen loonie sau aussie, ori cele cu valoare mare a pipului, gen E/G). Iar de specializat, specializaţi-vă pe una, două, maxim trei perechi. Să le ştiţi şi ţâţa pe care au supt-o. Cu EUR/MXN sau BWP/PGK se pot trage ocazional tunuri, dar pe termen lung nu se pot face bani.

 

Na, că am zis-o! :D

Editat de tradelover
bolduiri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.