Sari la conținut

Postări Recomandate

@Tiberiu @ Baiazid

 

Am inchis pozitia inainte de atingerea stop loss si am intrat pe 5 min short "interceptand" o buna parte din trendul short!

 

Hehe ai simtit-o bine. La mine era noapte si m-am culcat. A doua zi am vazut surpriza :)

 

Am lasat longs pe AUSUSD, GPBUSD si EURUSD. Evident mi-am furat-o original la toate. Nu am inchis inca pozitiile. Mai am speranta unei reveniri saptamana viitoare.

 

Nu imi pare rau de ele, imi pare rau ca mi-am inchis pozitiile bune pe USDJPY.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Tiberiu @ Baiazid

 

Am inchis pozitia inainte de atingerea stop loss si am intrat pe 5 min short "interceptand" o buna parte din trendul short!

 

Hehe ai simtit-o bine. La mine era noapte si m-am culcat. A doua zi am vazut surpriza Posted Image

 

Am lasat longs pe AUSUSD, GPBUSD si EURUSD. Evident mi-am furat-o original la toate. Nu am inchis inca pozitiile. Mai am speranta unei reveniri saptamana viitoare.

 

Nu imi pare rau de ele, imi pare rau ca mi-am inchis pozitiile bune pe USDJPY.

 

Si eu am fost prins long acolo, dar fiind expus cu micro lots nu am mai pus SL. Vad zilele astea daca o inchid sau nu.

 

@Tiberiu @ Baiazid

 

Am inchis pozitia inainte de atingerea stop loss si am intrat pe 5 min short "interceptand" o buna parte din trendul short!

 

Depinde de ce Money Management ati folosit, mai ales Baiazid (daca ai folosit un money management corelat cu risk management de maxim 1% n-ai pierdut mare lucru, si daca ai intrat fara SL e o mare problema, asta daca n-ai facut hedging pe alte perechi sau pe aceeasi pereche :) ).

 

Baiazid ai mare grija la deschiderea de Luni...probabil va fi un gap.

 

Succes,

Doctortyby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de ce Money Management ati folosit, mai ales Baiazid (daca ai folosit un money management corelat cu risk management de maxim 1% n-ai pierdut mare lucru, si daca ai intrat fara SL e o mare problema, asta daca n-ai facut hedging pe alte perechi sau pe aceeasi pereche Posted Image ).

 

Baiazid ai mare grija la deschiderea de Luni...probabil va fi un gap.

 

Succes,

Doctortyby

 

Pentru pozitii super mici (0.01 sau 0.02) am stop loss in minte. Adica stiu cat % sau cati $ imi permit sa risk cu acel trade. Fiind pozitie mica, chiar daca scade cu 200pipsi, nu ma afecteaza (~20$ nu este suma mare si sunt ready sa o pierd pentru profitul propus).

 

Daca intru cu mini lots, pun SL mereu la urmatoarele nivele de S/R.

 

Tu si Olciter aveti un rol nemaipomenit pe acest forum. Sper sa fie multe urechi sa va asculte. Eu va consider mentorii online ai forumului. Keep up the good work. Eu va citesc analiza, apoi ma uit pe charts si incerc sa inteleg logica behind it. Trebuie sa imi formez si eu acelasi mod de gandire.

 

Cheers,

Mircea

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru apreciere Mircea,

Dar trebuie sa ma inclin in fata experientei si

prestantei lui Olciter.

Mai am cale lunga pana ma pot macar compara cu el.

Deocamdata putem sa facem schimb de pareri

si analize tehnice si fundamentale benefice pentru toata comunitatea.

 

Folosim instrumente de analiza diferite pentru Grafice,

dar, niciodata nu strica sa ai mai multe viziuni asupra pietei.

 

PS: Insist sa pui stop loss intotdeauna oricat de mica ar fi

pozitia deschisa intrucat poti pati sa-ti pice net-ul sau sa

ai o pana de curent, sa ti se blocheze platforma etc.

Opinia Mea.

 

Cu respect,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.