Sari la conținut

Postări Recomandate

De salutat modul cum ai reactionat, Sorine! Unii, mai frustrati, au nevoie ca de aer, la orice pas, de dovezi de succes. De parca nu e clar ca cei mai multi pierd bani pe termen lung, si cativa, putini, castiga. Totul rezida in disciplina, calm/rabdare, money management riguros, evitarea supratranzactionarii, si de preferat, mai ales la inceput, TF daily. Sunt inca un loser si eu, nu sariti! ieri am inchis 120 pips, pe real, dupa care, din LACOMIE, am deschis din nou, desi facea corectie eur.usd , pierzand vreo 40 pips. Sorine, continua ceea ce faci! Multumim!

PS: nu sunt membru in grupul lui, nu-l cunosc personal.

 

TF Daily pentru incepatori este tin sa cred doar parerea ta, asta inclin sa cred. Oare treci peste indrumarile lui Elliot care spune clar, ca pentru inceput este bine sa tranzactionezi pe tf-uri mici ? inseamna ca esti un geniu si lumea nu si-a dat seama de lucrul acesta. Dar inca odata tin sa cred ca doar a fost o parere nu o convingere ca incepatorii este bine sa mearga pe Daily.

O zi buna,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri! Daca m-a invatat ceva cancerul , m-a invatat ca lucrurile cele mai importante in viata sunt lucrurile simple care te "furnica" atunci cand le privesti, le asculti, le citesti, le simti. Restul sunt doar ... fum!

 

Lumea in principiu a uitat de Dumnezeu, de familie, de valori, se pune pret azi pe bani, pe felul cum arati si aici ma refer la doamne si domnisoare, pe cum poti sa-l arzi pe unul mai fraer ca tine, cum sa fii las si parsiv.

Pe mine ma distreaza atunci cand cineva isi serbeaza ziua, stii toata lumea te felicita, iti transmite urari, etc, dar sunt false toate, daca deschizi ochii bine o sa vezi ca am dreptate.

 

P.S Dumnezeu sa-ti dea sanatate si linistea sufleteasca dupa care tanjim toti, bine altii nici nu-si dau seama cat de important este acest lucru.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Vaxx

 

As fi vrut eu sa am sclipiri de geniu, probabil ca nu mai eram pe aici... Deocamdata ma lupt cu lipsa de disciplina, lipsa de calm-rabdare, nerespectarea regulilor din Trading Plan, deschiderea mult prea usor a tranzactiilor si nr. prea mare a acestora. O greseala capitala pt. un incepator este supratranzactionarea corelata cu supraanaliza! Iau semnale doar de pe TF daily deoarece au o probabilitate mult mai mare de realizare decat cele de pe H1, M30, M15...sau mai jos. Decat 20 tranzactii pe sapt., mai bine 2 sau 3 alese cu atentie. Incerc sa raman cat mai rational si obiectiv atunci cand iau decizii, caut sa nu intervin intr-o tranzactie deschisa, ci sa las piata sa lucreze... totusi sunt si situatii cand inchid manual. Ar fi multe de spus... Dupa ce ajungi sa stapanesti anal. tehnica si ti-ai conturat o strategie, iti ramane sa rezolvi partea cea mai grea: componenta psihologica si un money management riguros(risk management). Succces tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Vaxx

 

As fi vrut eu sa am sclipiri de geniu, probabil ca nu mai eram pe aici... Deocamdata ma lupt cu lipsa de disciplina, lipsa de calm-rabdare, nerespectarea regulilor din Trading Plan, deschiderea mult prea usor a tranzactiilor si nr. prea mare a acestora. O greseala capitala pt. un incepator este supratranzactionarea corelata cu supraanaliza! Iau semnale doar de pe TF daily deoarece au o probabilitate mult mai mare de realizare decat cele de pe H1, M30, M15...sau mai jos. Decat 20 tranzactii pe sapt., mai bine 2 sau 3 alese cu atentie. Incerc sa raman cat mai rational si obiectiv atunci cand iau decizii, caut sa nu intervin intr-o tranzactie deschisa, ci sa las piata sa lucreze... totusi sunt si situatii cand inchid manual. Ar fi multe de spus... Dupa ce ajungi sa stapanesti anal. tehnica si ti-ai conturat o strategie, iti ramane sa rezolvi partea cea mai grea: componenta psihologica si un money management riguros(risk management). Succces tuturor!

 

Faptul ca intervii asupra tranzactiilor destul de repede denota nesiguranta ceea ce se bate cap in cap cu supra-analiza, sau cum ii spui. Nu se prea leaga. Daca nu esti sigur pe ce tranzactionezi, nu o fa - pur si simplu. Vii, intri pe platforma, analizezi, nu este nimic - iesi si iti vezi de alte treburi, eventual postezi pe forum-uri, samd. Ah, da, si cafea bauta in excess creeaza acea stare de hiperexcitabilitate care te mana sa intri in trade, sa te entuziasmezi peste cotele normale. Merge bine cu un job, chiar si part-time, sa iti distraga gandul de la trade, de la muntele de bani pe care il faci, s-au pe care l-ai ratat neintrand intr-un nu-stiu-care tranzactie si, pentru care te pedepsesti intrand in alte cateva tranzactii cvasi-sigure. Caci daca tranzactia de pe gpbusd e buna, poti lua 0.2 loturi in loc sa iei una de 0.1 pe gbpusd si inca una de 0.1 pe eurusd, ca, deh, sunt corelate. Ai prins ideea.

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.