Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu stiu daca Sorin (Oltciter) a prezentat aceasta oportunitate de trading in cadrul analizei de astazi, insa o voi prezenta oricum chiar si pentru cazul in care mai sunt useri care n-au vazut clip-ul. Va voi prezenta un caz frumos de posibila intoarcere a trend-ului de pe cadrul de timp zilnic, pe perechea

 

GBP/JPY

 

Avem un PPZ (n.a. eng. pivot price zone, ce inseamna zona de pivotare de pret) la 128.00 numar rotund (din limba eng. round number). Perechea a facut un model (pattern) pe bare, o bara ac (din eng. pin bar). Am pus pending sell stop sub bara-ac, la valoarea de 127.06 si mi l-a deschis la 127.057. Pierderea initiala asumata (stop-loss) este de 121 de unitati (din eng. pip). Risc 2%, pe pierderea asumata. Prima zona de management se afla la valoarea de 126.887, cea de-a doua la 126.166 si, in cele din urma la 125.61), zone unde vom incasa profit partial. La intalnirea pretului cu prima zona, dupa incasarea profitului vom muta stop-loss-ul la +1 pip si, astfel, vom avea risc zero din acel moment, intocmai ca in imaginea de mai jos.

 

post-2510-0-21883000-1350646189_thumb.png

 

Succes!

 

later edit: greseli typo

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Sorin (Oltciter) a prezentat aceasta oportunitate de trading in cadrul analizei de astazi, insa o voi prezenta oricum chiar si pentru cazul in care mai sunt useri care n-au vazut clip-ul. Va voi prezenta un caz frumos de posibila intoarcere a trend-ului de pe cadrul de timp zilnic, pe perechea

 

GBP/JPY

 

Avem un PPZ (n.a. eng. pivot price zone, ce inseamna zona de pivotare de pret) la 128.00 numar rotund (din limba eng. round number). Perechea a facut un model (pattern) pe bare, o bara ac (din eng. pin bar). Am pus pending sell stop sub bara-ac, la valoarea de 127.06 si mi l-a deschis la 127.057. Pierderea initiala asumata (stop-loss) este de 121 de unitati (din eng. pip). Risc 2%, pe pierderea asumata. Prima zona de management se afla la valoarea de 126.887, cea de-a doua la 126.166 si, in cele din urma la 125.61), zone unde vom incasa profit partial. La intalnirea pretului cu prima zona, dupa incasarea profitului vom muta stop-loss-ul la +1 pip si, astfel, vom avea risc zero din acel moment, intocmai ca in imaginea de mai jos.

 

post-2510-0-21883000-1350646189_thumb.png

 

Succes!

 

later edit: greseli typo

 

Tranzactia s-a inchis la +17 unitati (eng. pips), la prima zona de management fiindca a trebuit sa plec si acea zona a fost setata ca si target. A fost cumva si un moment bun faptul a trebuit sa-l setez in acest mod, fiindca pretul nu mai ajungea sa atinga cea de-a doua zona de management si eu am inchis tot lotul.

 

post-2510-0-27290400-1350911674_thumb.png

 

O zi placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica daily 24oct2012. Recomand vizionare fullscreen!

 

Cea mai profesionista analiza free pe care am vazut-o in RO.

De ce asteptati ca USD/JPY va sparga pragul de 80 ?

 

A ajuns pana la 80, prea repede, bazandu-se doar pe stiri pozitive ale dolarului.

Eu cred ca din punct de vedere fundamental a fost ajutat prea mult in octombrie si cred ca va urma o corectie pana in jurul de 79.

 

Sunt curios care e parerea/motivatia dvs in leg cu aceasta crestere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@radu103 Pana una alta am si eu cateva comentarii legate de USDJPY. Si eu sunt long de ceva timp pe perechea asta. In practica am intrat la 79 joia trecuta, dar in principiu sunt long de vreo doua saptamani, de pe la 78.

 

Nu cred ca a ajuns la 80 pe baza de stiri pozitive dinspre USD. Influenta majora asupra perechii au avut evenimentele din Japonia si mai putin cele din exterior.

 

De cand cu schimbarea ministrului economiei in Japonia presiunea asupra BOJ de a lua masuri mult mai dure a crescut. Tovarasul asta nou de la economie ar vrea ca BOJ-ul sa targeteze 3% inflatie pe an si nu 1% cat e acum. Daca pe 30 cand e urmatoarea intalnire se anunta asa ceva probabil ca o sa vedem iar aprecieri pe USDJPY cum am vazut pe la inceputul anului prin februarie-martie. Astea par a fi asteptarile in piata si de aici si presiunea de depreciere pe yen.

 

Pana pe 30 eu sunt long si ma astept ca USDJPY sa sparga 80-ul sau sa se mentina undeva in zona. Daca pe 30 nu primim nimic masiv din partea BOJ atunci probabil ca vom vedea o corectie pe USDJPY. A se vedea de exemplu reactia pietei pe 19 septembrie cand BOJ-ul nu a anuntat decat o marire de QE cu 10 trilioane de yeni. Piata vroia mai mult decat i sa dat si de aici a venit corectia pe USDJPY. Totul pe USDJPY in perioada urmatoare se va invarti in jurul decizilor BOJ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu explicatia lui criodi in legatura cu cresterea USDJPY . Sa nu uitam ca aceasta crestere a inceput odata cu declaratia ministrului economiei din Japonia : Nu vom mai astepta "consimtamantul" USA pentru interventie pe piata forex!

 

Eu nu apreciez nici ca USDJPY va sparge 80.00 nici ca va fi respins. Eu incerc sa fac scenarii in ceea ce priveste reactia pretului la atingerea unei zone importante. In functie de felul cum evolueaza USDJPY atingand anumite repere din scenariile emise iau o decizie de intrare in piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.