Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut Oltciter!

 

Chiar daca eu nu postez sa sti ca sunt pe aici (cam 80% din timp.) Foarte interesant a fost cum muti tu SL pe o pozitie in castig (si piramidarile).

 

Asta ar putea fi un semnal short pe yen?

 

Merci!

 

L-ai vazut bine ! dar daca nu ti-l ia la prima bara dupa 4ib anuleaza ordinul! Astepta ora 20:00 sa vezi cum se inchide 4h!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu piramidarile , ideea de baza este ca trebuie sa ai o pozitie nr1 al carei profit sa-ti acopere pierderea asumata prin sl al pozitie 2 + 1 pip

Deci per total daca mi se inchid ambele pozitii ca urmare a plecarii pretzului contra directieii celor 2 pozitii profitul trebuie sa fie mai mare sau egal cu zero!

De aceea intodeauna volumul tranzactionat pe a doua pozitie trebuie sa fie mai mic sau cel mult egal cu volumul activ al primei pozitii.

 

In felul acesta se poate merge pe 2, 3, 4 ....n piramidari pe o directie!

 

Dar intodeauna volumul ultimei pozitii nu trebuie sa depaseasca volumele insumate ale pozitiilor anterioare , care sunt deja asigurate cu sl-uri pozitive!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Oltciter, am retinut asta, ai prezentat acest aspect si intr-un film (nu mai stiu care).

 

Celalat aspect este SL-ul trebuie pus departe, astfel incat retracementul pretului sa nu-l dea jos. Foarte usor teoretic dar...

Apoi mai e si lacomia sa iei tot profitul prea repede.

Uite, la EURUSD am luat deja tot profitul. Nu e rau dar vreau sa invat asta (ca deprindere), cel putin pe demo. Pe real vor fi si emotiile (lacomia) mai mari.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce va spuneam in imaginea cu UJ postata mai devreme s-a realizat. Price action a format un pinbar bunicel pe H4, dar este interesant ceea ce se vede si pe 1h.

 

post-1363-12580724864_thumb.png post-1363-125807251548_thumb.png

 

 

Corectie: In confluentza sugerata in imaginea UJ h4 este vorba de fibo 61.8% si nu 50%. Imi cer scuze, dar se mai intampla cand te apuca postatul la 2 noaptea!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza!!

Este foarte bine sa lucrezi cu charturi pe Tf mai mare de H4.Ai timp sa meditezi dar sa si bei o cafelutza asa de dimineatza inainte sa pui ordinele.2 charturi,2 posibile set up-uri. AUDUSD.USDCAD Astept pareri!!

post-3372-125808605509_thumb.jpg

post-3372-125808627701_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza!!

Este foarte bine sa lucrezi cu charturi pe Tf mai mare de H4.Ai timp sa meditezi dar sa si bei o cafelutza asa de dimineatza inainte sa pui ordinele.2 charturi,2 posibile set up-uri. AUDUSD.USDCAD Astept pareri!!

 

Setupuri bune Mati, dar care necesita o manageriere rapida. Mare atentie la setupul de pe usdcad daca se declanseaza. Bara a urcat pina aproape de 50% fibo din portiunea de coborare! Iti atasez imaginea!

 

post-1363-12580893909_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza!!

Este foarte bine sa lucrezi cu charturi pe Tf mai mare de H4.Ai timp sa meditezi dar sa si bei o cafelutza asa de dimineatza inainte sa pui ordinele.2 charturi,2 posibile set up-uri. AUDUSD.USDCAD Astept pareri!!

 

Revin cu un comentariu la setupul audusd! Ti-as sugera un sell limit pus la 0.9300 cu sl la 0.9370 . Volumul pozitiei depinde de MM-ul tau. In felul acesta maresti distantza pina la zona de management. Bineinteles , decizia iti apartine!

 

 

post-1363-125809051754_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.