Sari la conținut

Postări Recomandate

Pin usdjpy 4h: pe graficele mele nu are un nas lung, care sa coboare mult sub bara precedenta. Atentie la caderile perechilor yenului, cind sint in cadere libera, ca in acest caz, o bara asa de mica de long poate aduce pierderi. Poate aduce profit, desigur, dar mai bine risc 1% din cont pe semnale mai bune.

post-1613-126697062282_thumb.gif

post-1613-126697063042_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

UJ posibil Pin, zona cam "incomoda "

dar nu respecta toate conditiile inca

 

pinul isi sprijina nasul pe RN 90 care e la confluenta cu fibo 23.6 de pe cea mai recenta cadere weekly

eu am pus un buy stop deasupra nasului desi prima zona cu probleme pe care o vad eu e la 90.50, deci cam aproape

 

Asculta cuvant sfant de la mine fiule! Iar ai uitat a doua "porunca"! Ti le mai afisez odata! Daca nu le inveti cum trebuie urgie mare am sa abat asupra capului tau, pacatosule! :biggrin:

 

Spune-mi cat de greu este:

- sa trasezi (determini) un PPZ?

- sa vezi o bara price action (PA) care este mai mare decat barele precedente?

- sa trasezi un fibo si sa masori o retragere de 50-61 procente?

-sa observi daca acel PA s-a format in apropierea unui PPZ care conflueaza cu o divergentza, un numar rotund, o ratie fibo?

-sa iti dai seama ca te afli pe un swing extrem sau cel putzin pe un swing?

- sa iti dai seama ca pozitia ta nu se va dezvolta intr-un PPZ sau intr-o zona cu trafic mare?

 

Asta este tot ce-ti trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc sa cumpar pe euraud de ceva timp si am aceasta bara pe daily. Ce parere aveti, ati cumpara pe asa un semnal? (eu stiu raspunsul)

 

 

eu unu nu as intra ... motive:

 

1. pentru mine nu este convingator acel buob ba chiar daca stau sa ma uit mai bine bara bullish nu a inchis inafara barei precedente

2. ar insemna sa intru pe corectie (prefer impulsurile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Urmaresc sa cumpar pe euraud de ceva timp si am aceasta bara pe daily. Ce parere aveti, ati cumpara pe asa un semnal? (eu stiu raspunsul)

 

 

eu unu nu as intra ... motive:

 

1. pentru mine nu este convingator acel buob ba chiar daca stau sa ma uit mai bine bara bullish nu a inchis inafara barei precedente

2. ar insemna sa intru pe corectie (prefer impulsurile)

 

NU este obligatoriu ca bara sa formeze un engulfing (vezi candelele) ca sa formeze un BUOB. In cazul barelor este suficient ca maximul si minimul barei sa cuprinda bara precedenta, dar e bine totusi ca open closeul sa nu fie foarte apropiate pentru ca in acest caz am avea o bara de indecizie, sau ,cine stie, un pinbar by proxy.

 

In legatura cu exemplul concret pus de Adriana, te-ai uitat putin pe h4?

 

 

post-1363-126699133655_thumb.png post-1363-126699133436_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NZDUSD daily!

 

post-1363-126697324186_thumb.png

 

Nu am inteles exact ce vrei sa spui aici. pe h4 ma aflu pe un swing low si a fost un inside bar. Pe daily inima ma indeamna sa intru short pentru ca zic eu acela ar putea fi un swing high. Ce sa fac?:biggrin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

NZDUSD daily!

 

post-1363-126697324186_thumb.png

 

Nu am inteles exact ce vrei sa spui aici. pe h4 ma aflu pe un swing low si a fost un inside bar. Pe daily inima ma indeamna sa intru short pentru ca zic eu acela ar putea fi un swing high. Ce sa fac?:biggrin:

 

Am vazut ceva mai tarziu postul tau!

IMO faptul ca BEOB-ul daily nu a facut un nou high si a construit un LL m-a facut sa-l iau in consideratie. Deci din nou principiile definitiei trendului. Restul conditiilor indeplinite de acest BEOB pe grafic cred ca sunt evidente.

Ordinele au fost puse in functie de ceea ce am vazut pe daily si nu pe h4! Dar pentru a te lamuri am facut un screen pentru H4. Zona colorata in , sa-i spunem roz, este BEOB-ul daily. Recomandarea mea pentru tine este sa astepti finalizarea retrecementului din interiorul BEOB-ului (daca vrei sa intri h4) si pe un setup short sa iti faci intrarea . Daca nu te simti confortabil cu acest setup mai simplu este sa-i spui pass.

 

post-1363-126699365726_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.