Sari la conținut

Postări Recomandate

 

@troll - dedicatie speciala

 

AUDNZD daily!

 

 

post-1363-126709040228_thumb.png

 

 

merci.

m-am entuziasmat ca am vazut un swing high pe o zona care pe weekly am vazut ca a mai tinut ca rezistenta. dar nu ma gandeam la o schimbare de trend ci doar la un retracement.

 

Eu zic sa asteptam formarea unui setup long pe finalizarea retrecementului. E mai logic sa intru in directzia trendului. Ulterior daca pe urma ajungand in zona de la care a plecat retrecementul nu vom avea un HH si se va forma un setup short bun (A) pe... ai ghicit.... LH (lowerhigh) pot incerca o intrare short.Simplu si de bunsimt.Definitia trendului!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter

 

La mine profesorul "e de vina", la altii nu pot sa ma pronunt :biggrin:.

 

Ref. la set-up:

In conditiile in care ai intrat blind (ai de unde sa pui la BE pozitia, rapid) raman valabile ambele ordine sell in asteptare, parerea mea. Dar cum n-am intrat deja, nu mi se pare o idee buna sa mai intru.

 

Merci!

 

Salut!

 

Pinul a mers foarte bine. Dar de ce?

 

post-3780-126709298599_thumb.png

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Oltciter

 

La mine profesorul "e de vina", la altii nu pot sa ma pronunt :biggrin:.

 

Ref. la set-up:

In conditiile in care ai intrat blind (ai de unde sa pui la BE pozitia, rapid) raman valabile ambele ordine sell in asteptare, parerea mea. Dar cum n-am intrat deja, nu mi se pare o idee buna sa mai intru.

 

Merci!

 

Salut!

 

Pinul a mers foarte bine. Dar de ce?

 

post-3780-126709298599_thumb.png

 

Multumesc!

 

Oare sa fie din cauza ca ai intrat pe directia trendului?!!!! Hmmmm!!!!:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o propunere de intrare la E/J, in analiza

 

Longul ar fi viabil daca ar avea un setup care sa contracareze caderea aceea impulsiva!

Shortul este o tampenie din start. Scuzele de rigoare. Daca te uiti de unde pica pe h4 ai sa observi ca deja a facut 3 impulsuri. Deci suntem intr-un caz de genul 5,3,5,3,5 , adica o unda impulsiva mai mare care isi pierde momentumul. Mai simplu spus vei intra short pe un swing low , pe un final de impulsiva de tip 5,3,5,3,5.

Daca am gresit sa vezi ce mi-o iau de la ellioticieni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea ar fi viabila daca TBL se confirma in H4, sansa de castig ar fi max 50pps. e in contra trend

;a momentul actual eu nu intru. poate maiine sau luni

 

What?

Scoate bre, prostia aia de indicator de pe grafic. Pe langa faptul ca este o aiureala iti mai papa si o gramada de resurse din calc! Crede-ma! L-am folosit si eu la vremea mea!

 

Daca te referi la long atunci TBL-ul nu te ajuta cu nimic.(two bar low). Daca ar fi vorba de TBH (two bar high) am mai putea sta de vorba. Chiar daca ipotetic s-ar forma este un setup de pass fara doar si poate.

 

Daca te referi la short, TBL-ul il asteptam sa se formeze pe un swinghigh nu pe un swinglow. Alooo! Selectivitate! Iti spune ceva cuvantul asta?:biggrin:

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UN bonus pentru voi! O intrare blind pe eurusd m30!

 

Va las sa comentati aceasta intrare. Nu voi interveni deloc! Sunt curios ce o sa discutati!

 

 

post-1363-126709393555_thumb.png

 

- pai in primul rand este o intrare in directia trendului.

- SL este la intersectia EMA55 si cel mai recent High pe M30 care devine o zona minora de rezistenta

 

mai zic sau zic gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.