Sari la conținut

Salut Sunt Eugen Si Sunt Un Looser :)


Postări Recomandate

Salutare!

 

Conform titlului ma cheama eugen si sunt un looser. Nu atat pentru ca am pierdut in prima zi de tranzactionare live 20% in 4 manevre gresite ci pentru ca am pierdut cu mana mea.

 

Dar sa incepem cu inceputul. Sper ca am postat la sectiunea corecta (ceva gen coltul incepatorului cum se numeste pe alte forumuri, unde incepatorii pun intrebari stupide si unii experimentati nu se supara).

M-am tot gandit la bursa la recomandarea unui prieten. Am citit intai cartea lui Alexander Elder, "Trading for a living", mi-am deschis cont demo la XTB, unde am reusit sa ies pe plus, desi pt mine ala a fost mai mult poligon de incercare. Am fost si la unul din semniariile XTB de unde am invatat si mai multe (nu tin sa le fac reclama, doar povestesc ce am patit). Am frunzarit destul si babypips.com, si am mai gasit alte lucruri si pe forumul asta.

Astazi la serviciu sper sa ajung printr-o clasa avansata la babypips.

 

In fine ieri mi-am deschis un cont real la XTB cu un sold de 3000 de lei (app inca astept bonusul promis la inscriere). Am facut ceva scalping pe OIL cu microloturi de 0,05. Identificasem din analiza tehnica un trend descrescator coret pe oil si am vandut. Imediat actiunile au inceput sa creasca brusc si violent. Am intrat in panica cand am ajuns la -200 lei si am inchis tranzactia. Am cumparat pe trendul corect puternic ascendent, care s-a plafonat la scurt timp, dupa care a inceput sa o ia sistematic in jos, usor dar sigur. Am tot crezut ca se va opri in pragul de rezistenta dar surpriza a trecut mai departe. Am inchis tranzactia de cumparare cu -300 rezultat. Am descoperit stirea cum ca rezervele de petrol SUA sunt mai mari decat se astepta si am inteles de ce pretul scade (analiza fundamentala). Am vandut si am scos un plus de 50 de lei. Preturile au inceput sa oscileze violent si deasta am inchis doar cu +50. Am mai vandut odata dar iar au oscilat puternic in defavoarea mea si am inchis cu -70.

 

Deci sunt un looser ca nu am observat analiza fundamentala, si ca nu am avut rabdare in cele 2 short-uri de la sfarsit care au avut un minim dupa aceea destul de mare, care posibil mi-ar fi acoperit pierderile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si bine ai venit.

 

in primul rand, fiind incepator ai gresit deschizand cont real si cu o suma destul de semnificativa.

aceasta meserie este f complexa iar analiza pe care trebuie sa o faci trebuie sa aiba in vedere numeroase lucruri.

cele de baza sunt, paternuri (de candele sau de tip eliot), suporti si rezistente, linii de trend, ratii fibonacci.

 

o alta greseala a fost aceea de a deschide tranz si a le inchide imediat crezand ca analiza nu a fost buna. una din analize a fost cu siguranta buna; care? aici intervine teoria pe care multi de pe aici o ignora. pana nu stapanesti teoria si nu pui in practica pe DEMO, nu poti fi profitabil.

orcie altceva este noroc chior.

 

recomandarea mea este sa renunti la trading live, cam asa ptr vreo 1-2 ani, timp in care sa studiezi intens, sa aplici pe DEMO, si sa joci pe timeframe mare unde zgomotul din piata este vizibil redus. altfel esti o victima sigura.

 

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns Harif

 

Ieri nu am mai stat decat pe demo, cu diferenta ca acum cand ma uit la grafice simt acelasi lucru ca alalteieri cand eram live. App pentru cei care stau pe demo, sa vedeti ce diferenta psihologica este cand deschideti un cont live.

 

O sa consider pierderile de pana acum ca o scoala destul de scumpa, poate ca e mai bine ca m-am fript atat de tare din prima, ca daca ma imbatam cu apa rece cu ceva succese minore pe urma poate pierdeam totul. Acum ma uit la fiecare pip in parte, si nu ma hotarasc sa actionez :D

 

In fine, continui studiul pe babypips.com si am sa va tin la curent cu evolutia mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta greseala pe care am observat-o (in afara de ce a zis harif si e perfect adevarat - sunt neccesari 1,2 ani pe demo) e ca te-ai bagat pe commodities care sunt printre cele mai riscante si cele mai volatile instrumente financiare. Tu ai mentionat ca ai urmarit o variabila care determina intr-adevar, intr-o oarecare masura, pretul OIL, si anume stocurile de petrol din SUA, ei bine asta e doar o variabila din probabil mii de altele (literalmente) care influenteaza cotatia internationala a petrolului. Incearca pentru inceput sa ramai pe perechi forex clasice (EURUSD, EURGP etc) sau, pentru ca XTB am vazut ca ofera si CFD pe actiuni, ar fi si asta o varianta pt tine daca te pricepi si iti place sa urmaresti si bursele de actiuni (am vazut ca spui actiuni la contractele pe OIL, e gresit - documenteaza-te mai mult), cu toate ca eu sunt de parere ca orice instrument financiar ai tranzactiona, oricum trebuie sa urmaresti toate pietele financiare in ansamblul lor si la nivel mondial pentru a-ti face o imagine cat mai corecta despre ce se intampla si de ce. Si nu te concentra atat de mult pe cati pipsi s-a dus in sus sau in jos si cat de repede si cum de a spart o rezistenta pe care tu o credeai sfanta, important e sa intelegi DE CE a facut acea miscare pentru a o putea interpreta corect alta data.

 

Pietele financiare sunt printre cele mai complexe sisteme create de om - nu s-a reusit deducerea unor sisteme de ecuatii matematice care sa modeleze evolutia acestora in totalitate - deci trebuie tratate cu cea mai mare seriozitate, mai ales cand te incumeti sa-ti pui proprii bani la bataie - daca nu, te vor pune la respect imediat, asa cum s-a si intamplat in cazul tau, dar si in cazul multora. Oricum asa cum ai zis si tu, a fost probabil ca o lectie pentru tine. In continuare insa (ca sa te si incurajez :(( ) nimic nu e imposibil daca iti doresti cu adevarat, important e sa fi perseverent si din cate observ eu, esti.

 

Multa bafta!

Editat de young_trader
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa tii minte ca intotdeauna analiza fundamentala si news inlocuiesc orice analiza tehnica. Iar tu ai facut trade intr-o perioada de news ceea ce este total neindicat incepatorilor. tradingul pe news merge perfect ptr un break out sau ptr cei care afla stirea inaintea multimii de fraieri :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@maxu08

 

o precizare, analiza fundamentala nu a batut niciodata analiza tehnica. dar, ptr acei traderi care doresc sa tranz intraday este un lucru pe care trebuie sa-l aibe in vedere, fundamentalul in intraday da o gramada de zgomot si de aceea si analiza tehnica este destul de dificil de realizat. iar cine participa in intraday imbina analiza fundamentala cu cea tehnica.

 

ptr traderii care joaca tfuri largi, daily weekly, ea nu mai conteaza pentru ca nici o stire nu poate influenta un trend pe acel tf oricat de importanta ar fi ea. aici tehnicul invinge fundamentalul.

 

hai sa spunem ca fundamentalul bate tehnicul, doar intr-un singur caz: numai la tranz pe stiri (news trading). ma intreb, oare cati news traderi se afla printre noi? si apoi, chiar acesti news traderi nu tin cont deloc de analiza tehnica, nu urmaresc o linie de trend, un suport, o rezistenta? astea totusi fac parte din analiza tehnica.....

 

sporuri... :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag ca musca.

 

Oil ul si Gold ul sunt referinta in situatie de criza, ca acum, deci o stire cu caracter puternic inflationist sau chiar o declaratie belicoasa de prin Orient poate duce OIL ul in directii nebanuite. Ca om ce mananc fundamentalul de un an de zile nu m-as baga pe astea doua nici sa ma platesti. Pot sa prevad doar ca ambele in urmatorii ani vor fi la deal.

 

De ce nu mai bine sa te apuci de ceva mai usor cum ar fi Euro USD si sa ti zic de ce:

 

Perechea se numeste in limbaj de traderi - Turtle - Broasca testoasa - pentru ca chiar se misca greu. Cat face GBP USD 20 de pipsi Euro-USD face 3-5 - in medie nu tot timpul si in functie de zi - ce fel de influente fundamentale predomina -

Chiar daca este cea mai tranzactionata pereche nu este o pereche de scalp deci trendurile sunt mai mici ca inaltime iar schimbarile de directue nu sunt agresive.

Im majoritatea cazurilor deschiderea si inchiderea unei zile sunt apropiate ca valoare.

Daca te preocupa stirile vei gasi o gramada de anunturi fundamentale din zona SUA si EU.

Este puternic corelata cu :

 

in ordinea corelarii :

GOLD - valoarea dolarului exprimata in gold este 90% corelata cu valoarea dolarului exprimata in EURO dar zig zag ul de la gold este mai putin previzibil pentru intraday iar long term, rapotand la situatia in care ne aflam si mai greu.

USD-CHF 99% din ce face EURO USD face si perechea asta dar pe dos.

OIL - Principala sursa de energie nu poate sa difere cu mult de index ul dolarului - unica moneda cu care poti cumpara petrol - si de raportul dolarului cu urmatoarea moneda ca importanta.

DOW JONES - Atat timp cat actiunile de pe acea bursa vor fi mai atractive la tranzactionare cu atat Dolarul va fi mai slab si implicit raportul cu EURO. Corelarea este de mult timp, vreo 10 ani dintr-un ochi aruncat pe chart dar nu bag mana in foc ca va mai tine inca 10 :((

 

Deci, sa vorbim de luzar la trecut si de trader in devenire la prezent.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, vineri am continuat pe demo cu euro/usd, nu am mai avut curajul sa intru pe live nici cand eram destul de sigur, doar am experimentat ce am invatat pe babypips.com

 

Imi dau seama ca am gresit complet intrand pe oil, chiar si cu 0.05 loturi, am facut-o mai mult pentru ca am avut numai de castigat pe demo, dar se pare ca a fost o intamplare asta.

 

Oricum singura concluzie utila, deocamdata, e ca scoala pe bani e mult mai benefica decat scoala gratuita :((

 

Multumesc pentru reply-uri si incurajare :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In continuare looser...

 

Chiar nu inteleg ce am gresit ieri, cand am mai pierdut 95 de lei pe short la EURUSD.

Analiza fundamentala: s-au publicat rezultatele economice SUA, care au fost mai bune decat asteptarile, iar in cazul unor companii au fost "outstanding" deci am concluzionat ca economia SUA se comporta bine, si ca dolarul trebuie sa se aprecieze. (implicit EURUSD sa scada).

 

Analiza tehnica: a fost un "shooting star" destul de evident ieri seara, dupa care a urmat un trend descrescator (3 varfuri mai mici), am folosit brooling lines, si cand pretul a coborat sub chenarul acestora, am considerat ca urmeaza o scadere puternica, dupa cresterea puternica din urma cu cateva ore. Evident am mers pe short, cu STOP LOSS unde se identificasem o rezistenta (la 1.4935). Pretul a inceput imediat sa creasca pana unde stiti ca a ajuns.

 

Deci ce am gresit in analzia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand analiza ta a fost superficiala, si s-a bazat pe fundamental mult si putina tehnica.

 

ai gresit pentru ca acolo nu prea este un shooting star f clar, umbra trebuie sa fie cat mai mare, cu cat mai mare cu atat mai bine.

apoi....si aici cel mai important lucru, nu stii care e trendul general; trendul general este buy, deci pretul oricand se putea intoarce, intrarea ta fiind contratrend. ai fi scapat daca ai fi avut posibilitatea sa o asiguri rapid ceea ce cred ca nu s-a intamplat.

 

in final, inca o data sugerez, lasa joaca pe cont real, treci imediat pe demo, sau.... vei pierde in continuare.

experienta poti acumula si prin studiu, nu numai prin pierderea unor bani.

 

daca nu stii cu ce se mananca, mai bine faci orice altceva cu banii aia.

 

aceasta meserie este deosebit de grea, s-a mai spus in acest forum, cine crede ca o face si bine intr-o perioada scurta de timp se inseala singur.

este ca medicina, faci scoala mai intai, apoi treci la stagiatura, si abia la maturitate poti spune ca esti medic. asa si aici, abia peste cativa ani ai sa spui ca esti trader.

 

vrei repede, esti invitatul meu......

 

p.s.: valabil pentru toti incepatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.