Sari la conținut

Lista concursuri forex


arcond

Postări Recomandate

 

a primit cineva cei 100 $ fara sa faca depunere ?

 

 

am un prieten care a primit cei 100$ in 2 conturi, unul pe numele sau si unul pe numele mamei lui =)) eu aveam cont cu UWCFX de mai demult si nu pot beneficia de aceasta oferta.

 

shi yo am primit bonusul pe un cont :-)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam problematic cu verificarea datelor, doar un client verificat din cite am inteles poate beneficia de cei 100$, la ce doc ai trimis copiile pu verificarea adresei, cu nr de telefon a fost totul ok?

 

am trimis copie la buletin shi la o factura nu cotneaza de care dar sa nu fie mai veche de 3 luni

si cu nuamarul de telefon mia trimis prin sms un cod care se competeaza la inregistrare...

Editat de macanaky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bun, acuma de primit i-ati primit, cum ii scoateti? :P Si cam pe când?

 

Am cercetat un pic brokerul, inmatriculati in Cipru, bilă neagră, regularizati de CySEC, o altă bilă neagră, pe de altă parte membrii FSA si EIC Fund, două bile albe. Oferă conturi micro si lite (in centi), si de asemena ofera debit card (compatibila MasterCard) care e free dacă ai depozit mai mare de 300 de parai la ei in cont (altfel te costa vreo 20 de parai, plus taxele anuale de mentenanță la MasterCard). Astea sunt bile albe. O sa mai caut informatii despre ei (nu ii stiam), mi se par destul de interesanti ca broker.

 

Relativ la bonusul de 100 de parai efectiv, well, ăștia cel putin nu sunt lacomi, in sensul că nu îți cer ca alții să tranzactionezi un lot sau două pentru fiecare dolar din bonus pe care vrei sa il scoti. Ce spun eu un lot sau două, că am văzut brokeri (chiar faimosi ca fxcm, ibfx, dukas, etc) care iti cer 5 loturi pe dolarul de bonus, ori chiar cifre absurde ca 10 sau 20 de loturi. Dacă cel mai mic spread, acela de la EURUSD este de 0.9 pipsi (asa cum are Oanda ocazional), fiecare lot tranzactionat si imperecheat in-house aduce brokerului 9 dolari, iar daca spreadul este 2 sau 3 pipsi, atunci este vorba de 20 sau 30 de dolari pe ficare lot. Cand brokerul iti da un bonus, sa zicem 100 de dolari, si iti spune ca poti sa il retragi dupa ce tranzactionezi un minilot, deci nu un lot ci un minilot pt fiecare dolar pe care vrei sa il retragi din acel bonus, dar iti ofera spread de 2 pipsi, pai tu trebuie sa tranzactionezi 100 de miniloturi, pentru care platesti 200 de dolari spread, normal că brokerului ii convine sa iti dea inapoi 100, este doar ca o reducere de spread, adică aducerea spreadului la valoare "normală", brokerul nu pierde nimic cu tine, ba din contra, dacă mai ai si bani reali băgati pe lângă acel bonus, vei pierde bani reali in trading, lăcomindu-te la suta lor de parai, pentru că altfel nu poti sa iti faci numarul de loturi, decat crescand leverage-ul.

 

Nu mai vorbim de cerintele absurde ale unora ca LiteForex, care iti dau 20% bonus pe ficare depunere, dar acel bonus nu poate fi retras partial, decat total, după ce ai facut 50 de tranzactii cel putin, ȘI ai tranzactionat un procent de 20% in loturi, din bonusul primit. Adică depui 5000 de dolari la ei, iti apar in balanta 5000 si in equity 6000, pentru că primesti acel bonus de 1000 de dolari, care este trecut separat de balantă, intr-o rubrică numită "credit", si 20% din 5000 inseamna 1000 de parai. La prima depunere ti se dau chiar 30%, deci creditul va fi 1500, iar equity-ul 6500. Acesti bani tu ii poti folosi in trading, dar presupunand ca faci cele 50 de tranzactii cerute, poti scoate bonusul doar daca ai un numar de loturi egal cu 20% din bonusul primit, respectiv 200 de loturi dacă bonusul a fost de 1000 de parai, sau 300 de loturi dacă bonusul a fost de 1500 (prima depunere).

 

V-ati gandit cam in cate beturi puteti voi tranzactiona 200 de loturi, adică 200*100000=20 de milioane de parai, cu 6000 de parai in cont (inclusiv bonusul/creditul) si să stati intr-o marjă convenabilă de leverage? Cu 10 la 1 (deja mult la asemenea sume) se pot tranzactiona doar 0.6 loturi pe bet, maxim, deci 334 de beturi. Cu 0.5 loturi vă trebuie 400 de beturi. La spread de 2 pipsi (pe euro) platiti brokerului 200*20=4000 de parai, din care el vă dă inapoi 1000 ca si credit, deci practic reducerea spreadului cu un sfert de pip. Asta dacă tranzactionați doar euro, altfel scorul este mult mai nasol. Eu pun 400 de beturi intr-un an de zile, ori poate chiar doi, am zile cu două, trei, cinci tranzactii, dar am zile si săptămâni fără nici una. Doi ani pentru 1000 de parai???? Adică 50 de parai pe lună? Pentru banii ăștia mai bine scriu lunar câte un expert, pe care iau 50 de parai, imi ia trei zile sa il fac, învăț ceva util testându-l si discutand cu cel care mi l-a cerut (unii dintre cei care imi cer experti au chiar idei interesante de strategii!) si restul lunii sunt liber sa dorm si sa imi vad de tradingul meu cu loturi de 7 centi si leverage de 2, 3, 5, la 1. Dacă vreti sa faceti asta in 50 de beturi, minimul cerut, incat să nu dureze un an ori doi ani de zile, inseamnă 200 de loturi pe 50 de beturi, adica 4 loturi pe bet, deci leverage real de 80 la 1. Ce sanse aveti să faceti vreun profit la asemenea leverage? Vă spun eu: sansele sunt ca sfântul Margin Call să fie mult mai aproape, si mai cu ochii pe voi!

 

Revenind la bonusul de la UWC, cei 100 de parai, well, spuneam că cel putin ei nu sunt lacomi, in sensul că ti se spune foarte clar că acest bonus nu vei putea niciodată să îl retragi (ATENTIE! pentru cei care isi inchipuie că pot scoate acesti bani, ei nu pot fi niciodată scosi, nici dacă mai depuneti altii peste ei, veti avea intotdeauna equityul cu 100 de parai mai mare ca balanta) in schimb poti să retragi tot profitul pe care il faci plecând de la cei 100 de parai, cu conditia ca să tranzactionezi cel putin 5 loturi standard. Well, nu ti se cer decât 5 loturi... si nu trebuie sa depui alti bani, nu se cere nicăieri să depui ceva... Fain nu?

 

Well... nu chiar. Ia sa analizam un pic. Oferta lor include 3 tipuri de conturi, Lite, Mini și Real, dintre care doar cel Lite se preteaza la a depozita bonusul in el fără a mai veni cu bani de acasă, deoarece la celelalte sumele minime sunt mai mari (300 si respectiv 5000), si trebuie musai să completati cu bani din buzunar, dacă nu aveti deja cont cu el mai de demult, precum se specifică clar in detaliul de pe pagina de promo.

 

Deci veti avea cel mai probabil un cont lite cu 100 de parai in el, cont la care betul minim este de 1000 de parai (0.01 loturi), deci vrei-nu-vrei, veti fi leverat 10 la 1 de la primul bet. Nu e mult, avand in vedere că banii sunt putini, si in plus, sunt pe degeaba. Puteti să riscati mai mult. Cât de mult? Leverageul maxim e de 500 la 1, dar nu puteti atinge acest leverage pentru că margin locked este de 50%, deci desi suma maximă care se poate tranzactiona este de un lot, vă puteti gandi la un lot pe bet abia cand ajungeti la vreo 2000 de parai in cont. Dacă ati pus bet minilot sunteti deja leverati 100 la 1, iar la 0.2 loturi deja este 200 la 1, ati blocat in margine 50 de parai, iar din restul de 50 aveti disponibili doar 40, pentru că MC-ul este la 20%, iar stopout-ul este de 10%. Adică doar vreo 20 de pipsi impotriva voastră, pentru că 0.2 loturi inseamnă 2 dolari pe pip, practic mai putin de 20 de pipsi dacă socotiti spreadul. Deci cursul se misca 20 de pipsi impotriva voastră, s-a dus contul. Care sunt sansele?

 

Well, să spunem că resusiti, datorită norocului, sau stiintei, pentru a face cele 5 loturi va trebui să reusit treaba asta de 5/0.2=25 de ori la rand, fără nici o pierdere. Mai putin dacă capitalizati pe profit si cresteti loturile. Să zicem de 15 ori. Câți dintre voi puteti pune 15 beturi la rând, care să nu se ducă 18 pipsi impotriva voastră pe toată durata lor de viată?

 

Și totusi, statistic, aceasta ar fi singura reteta de succes, adică retetă cu care să faceti bani într-o perioadă rezonabilă de timp (adică să nu asteptati 2-3 ani pentru cele cateva sute de dolari) și fără să veniți cu bani de acasă. Nu există altă posibilitate decat asta: Leverage maxim, target scurt (la 2, 3 5 pipsi) stop la 15 pipsi la inceput, apoi cand contul mai creste cu cativa dolari, stop la 20, 25, 30 de pipsi, cât încape până la MC, sau nu folositi stop deloc. Desi sansele sunt minuscule, una in 300 si ceva de mii, este totusi posibil să prindeti o serie de 15-20 de beturi care sa se inchidă pe target, sau chiar pe BE si tot e perfect, din cauza faptului că targetul e mult mai mic ca stopul. Doar asa puteti face bani. Iar dacă pierdeti, noroc bun, erau pe degeaba oricum. Asta e alternativa "tras cu tunul".

 

Cealaltă alternativă, tradingul "cu seriozitate" (era să scriu "serios", dar numai serios nu se cheamă la banii ăștia) ar insemna beturi minime (0.01 loturi, adică leverat 10 la 1), analiză, SL, TP, tot tacâmul care se povesteste aici pe vamist. Este alternativa corectă pentru cei care vor să invețe ceva, să vadă cum e tradingul real fără a risca vreun ban, adică să vadă cum se mișcă serverele brokerului, pt că de emoții nu poate fi vorba la banii ăștia, mai ales că sunt primiti gratuit. In timp, destul de lung timp, prindeti spilul, și când căpătați confidență, poate faceti vreo depunere, ca să faceți și bani. Cu cei 100 de parai si trading normal nu puteti face bani, ori chiar dacă ii faceti, nu puteti sa ii scoateti până nu rulati cele 5 loturi, care la 0.01 loturi pe bet inseamnă 500 de beturi. Mai nasol decât la LiteForex-ul de mai sus. Probabil vreo 3 ani de trading, după care, dacă rezistati atât, veti avea un profit de cateva sute de dolari, in total, pe care veti putea să il scoateti, risk free, fără depuneri. Doar brokerul nu e prost, el si-a făcut toate calculele.

 

Acuma, nu vreau să fiu inteles gresit, cei care vreti să aveti partial feelingul tradingului real, si in acest timp să invățati ceva util pentru trading, invățătură pe care să o puteti aplica mai târziu pe un cont serios, well, dați-i bătaie! Nu veti avea decat de castigat. Jos pălăria pentru voi. Am spus feeling partial, pentru că adevăratul feeling este atunci când ai depus bani munciti, destul de putini incat sa nu iti pară rău ori să te sinucizi dacă ii pierzi, dar destul de mulți încât să îți pese pentru sudoarea depusă să îi muncesti și să te doară dacă îi pierzi, și să vrei să te sinucizi pentru că i-ai pierdut. Nu stiu dacă înțelegeti ce vreau să zic. Suma depinde de buzunarul fiecăruia. O sută de parai primiti gratis nu insemnă feeling real, dar oricum câștigul este imens prin faptul că puteți tranzacționa pe server real, cotatii reale, requote, whatever, deci nu aveti nimic de pierdut. Dacă "a exersa, a invata" este scopul, atunci nu mai stati pe gânduri.

 

Dacă scopul este să faceti bani, well, treceti la tras cu tunul. Sansele să nimeriti de 20 de ori directia pentru cativa pipsi (să lovească targetul scurt pe tremuraturi mici ale pietei) inainte de a se misca 15 sau 20 de pipsi contra voastra sunt aproximativ 1/2^20/3 (pentru că stopul este de 3 ori mai mare, nu am socotit spreadul) deci cam 1 la 300 de mii. Poate 1 la 400 de mii dacă luati in calcul si spreadul, deci de vreo 30 de ori mai mari ca șansa să nimeriti jackpot-ul la 6/49, haha, dar dacă vă gânditi si la bani, la 6/49 luati bani seriosi, pe cand aici cu tot cu capitalizare, profitul se va ridica la cateva sute de parai, după cele 20 de beturi norocoase. Apoi... dacă norocul vă surâde, hehe, poate vă mai gândiți, și vă apucați de trading serios, ori retrageti banii.

 

Pentru alternativa cu tradingul serios, cele 0.01 loturi (care vă incarcă cu leverage de 10 la 1 de la prima miscare) vă aduc un profit de 10 centi pe pip, deci loc ar fi de făcut bani, dacă la fiecare 300 de pipsi vehiculati faceti un profit net de 100 (adică pierdeti 100 si câștigati 200) asta inseamnă 10 parai, care se pot face săptămânal, sau chiar zilnic pt un trader foarte bun și un pic mai agitat. Deci intre 40 și 200 de parai lunar, din cateva beturi. Aici puteti sa ii dati marjă de manevră mai mare (SL/TP mai lungi, MM mai bun) pentru că la ce 10 centi pe pip si 5 parai depusi in margine, zece blocati de MC, aveti loc de restul de 85, sau 850 de pipsi, deci puteti digera miscari mult mai laborioase ale pietei, cu MAE mult mai ridicat. Tranzactionand atent, pentru un trader bun, problema nu sr fi să faceti acesti bani, ci să mentineti ritmul până când ajungeti să îi scoateti, adică să faceti cela 5 loturi cerute, sau la 0.01 loturi pe bet, 500 de beturi. După toata afacerea asta, care poate lua de la cateva luni pana la cativa ani, aveti un profit net de... de cât? Dacă din 10 beturi aveti 3-4 pierdute si 6-7 castigate, la un RR normalizat (am mai povestit ce inseamna), aveti practic profit net de la cateva zeci la cateva sute de pipsi. Cu cat mai lungi targeturile, cu atat mai mult, dar si timpul cu atat mai lung. Sa zicem 500 de pipsi, ceea ce e destul de mult, poate lua doi-trei ani de zile. Adică 500 de beturi, ori sa spunem doar 300 dacă capitalizati pe parcurs, ori mai invatati meserie si randamentul creste. Si după fiecare 10 beturi rămâneti cu 500 de pipsi. Asta inseamna 500*500/10/10 (ultimul 10 este pt ca pipul este 0.1 parai). Deci cam 2500 de parai in trei ani. Și asta cu toate cifrele umflate grosolan, nimeni in lume nu face asemenea cifre. Practic, convertit in profit anual, ar fi cam 195% pe an profit net, capitalizat trei ani la rand. Incă nu am trăit destul să văd asemenea profituri, nici măcar la traderi mari, ori manageri de fonduri (well, ăia au cu totul alte cerinte, nu riscă asa de mult ca la un cont mic, diversifică, hedgeuiesc, etc, de aceea profiturile lor sunt mai moderate), nici la ăia mai mici.

 

Brokerul nu e fraier, el stie care sunt sansele voastre. El vrea să vă prindă in mreajă, pentru ca și voi să realizati că sunteți subcapitalizati si să depuneti alti bani, mai multi. Imediat ce ati depus alții, nu mai sunteti pe banii lui, ci pe ai vostri. Dacă eu depun 5000 de parai la un broker care imi mai da 20% bonus, adică incă 1000 de parai, banii ăia dati de el sunt complet inutili. Eu nu voi ajunge niciodată să tranzactionez cu ei, pentru că atat timp cât ii am pe ai mei, caut să stau departe de Margin Call, deci deeparte de a goli contul (de banii mei), iar dacă l-am golit, oricum este lichidat si nu vad nici un ban din bonusul de 20%. Bonusul este frumos, arată bine in equity, e 6000 in loc de 5000, dar mie nu imi foloseste la nimic, dar ABSOLUT la nimic, odata ce am depus bani, pentru că atat timp cât stau in leverage mic, marginea depusa e din banii mei, cei 5000, o fractiune mică, și in general tot ce fac, fac cu banii mei. La cei 1000 ai lui ajung doar cand leverez ca bezmeticul, să ajung să ii blochez pe toti ai mei in margine, ori cand golesc contul. Ori poate el tocmai asta vrea, sa oblige traderul să levereze ca bezmeticul. Pentru că dacă tranzactionezi normal, cei 1000 dati ca bonus nu iti folosesc la nimic. După 2 sau 3 ani de trading, ai făcut cele 200 de loturi cerute, poti să muti acesti bani in balanță.

 

Rolul celor 100 de parai de la UWC este exact acelasi. Brokerul stie că nu puteti face nimic DOAR cu acei bani. Chiar dacă faceti profit bunicel o perioadă, puteti scoate acel profit doar dacă rezistati pe piata o perioadă foarte lungă, pana faceti rulajul, ori dacă dati tunuri cu leverage maxim (caz in care sansele de castig sunt si mai mici) ca sa iasa la rulajul de loturi, ori dacă mai depuneti alti bani, cateva sute de parai sau chiar mii, cu care sa puteti face rulajul mai repede, in caz că ati facut ceva profit din banii initiali si vreti sa il luati. Dar depusul/scosul implică cheltuieli aditionale, brokerul are comision de retragere de 1%, deci el oricum nu pierde. Iar voi oricum nu castigati pe varianta asta, pentru ca si voi platiti comision bancii la depunere/retragere. Se merită doar pentru sume mari, altfel ce iei cu o mână, dai inapoi cu alta. Faceti voi calculele.

 

Rezumat: cei care faceti asta pentru bani, luați-vă gândul că veti castiga ceva. Cu asa suma mică in cont si lot minim care vă forteaza la leverage de 10 la 1 de la prima miscare pe care o faceti, si cu cerinta de rulaj de 500 de ori mai mare ca lotul minim, de 25 de ori mai mare ca lotul maxim, nu aveti prea multe sanse, fără o doză de noroc comparabilă cu aceea de a nimeri combinatia castigatoare la 6/49. Cei care o faceti pentru a invăța ceva și a avea feelingul tradingului pe un server real, nu vă gânditi la bani, ci căutati să studiati, să aprofindați, etc, nu vă lăcomiți, nu leverati mult. Peste 2-3 ani, dacă veti reusi să rezistați atât de mult, veți reusi să atingeti rulajul minim cerut, și veți putea scoate eventualul profit, vreo 1000 de parai. Sau altfel spus, cam 50 de parai pe luna. Dacă!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am rulat cele 5 loturi rapid, in 3 zile am rulat , si am cont MINI, si daca vrei sa stii pe cont MINI poti sa deschizi si 0.01 loturi - 1.000 , apoi mi-a zis de la support ca trebuie sa astept 72 de ore de la ultima tranzactie pt ca profitul sa imi apara la available for withdraw. azi au trecut cele 72 de ore si mi-a aparut profitul la available for withdraw. acum astept pana luni, pt ca nu lucreaza in weekend, sa retrag. ei de obicei fac platile in cateva ore in moneybookers, alertpay sau altele. am mai fost platit de ei si sunt rapizi. un broker bun , de recomandat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.