Sari la conținut

scalping... si nu prea


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 

 

incearca cu Envelopes si modifici deviatia, daca am inteles bine

 

Esti salvatorul meu, este exact ceea ce cautam eu,insa a aparut o alta problema. Envelopes pt mt4 care l-am gasit eu pe net, imi construieste numai o upper line cu deviatia dorita, pe knd eu mai am nevoie de una care sa fie mai jos cu aceeasi deviatie. Stii cumva unde as gasi un asemenea Envelopes( sper k nu cer prea multe). Oricum iti multimesc pt ajutor !!!

 

Daca permite, de ce nu-l aplici de 2 ori pe chart? A doua oara da-i valoare negativa!

 

Merge si asa, m-a dus in eroare chestia k nu imi arata EMA, ci numai deviatiile, da nu-i bai, k bag eu o EMA p'acolo, k sa fie la mijloc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, o sa continui cu descrierea stategiei. Deci canalul, o sa il dacem cu ajutorul indicatorului Envelopes( ms ink odata mikispaga), bazat pe o EMA cu perioada 34, si cu o deviatie de 0.12.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea o sa avem nevoide de oscilatorul Stochastics, setarile caruia vor ramane cele standart din platforma mt4. Totodata, pt determinarea situatiilor de overbought si oversold, vom folosi anumite zone, si nu liniile standart de pe mt4. Deci dak pretul se va situa in zona intre 80 si 90 a oscilatorului, atunci vom spune k avem o sutuatie de overbought. Si invers, dak pretul se situiaza in zona dintre 20 si 10 a oscilatorului, avem o situatie de oversold.

Stochastics-ul va fi in continuare principalul instrument pt a intra si a iesi de pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stochastics-il il vom folosi diferit in functie de portiunea de grafic pe care ne aflam la un moment dat.

Pentru situatiile de flat, vom intra pe piata dak avem urmatoarele conditii: sa avem o situatie precum k pretul foloseste canalul ca un suport si/sau rezistenta + stochastics-ul sa fie intr-una din zonele de OB/OS si totodata sa avem semnalul ca liniia mai rapida a trecut peste cea mai lenta de jos in sus fie de sus in jos. Este defapt o sutiatie clasica a folosirii oscilatorului stochastics. Totodata trebuie de subliniat k intrarea trebuie sa se faca numai dupa ce candela(bar-ul) care corespunde intersectiei celor 2 linii. Este o conditie destul de importanta pt k, dupa cum stim stochastics-ul poate sa stea destul de mult in situatiile de OB/OS, knd avem un trend destul de puternic. De aceea trebuie sa fim ff atenti si sa asteptam cu adevarat interesctia celor 2 linii si schimbarea directie acestora.

De asemenea, unii pot incerca(pt a creste probabilitatea semnalelor bune) sa intre numai dupa ce cele 2 linii ies din situatiile de OB/OS, ceea ce nu este un lucru rau in sine, numai k in acest caz o sa pierdem un pic din castigul potential, deoarece piata la asemenea momente poate face deja miscari destul de mare(pentru TF actual)

Atasez mai jos cate un exeplu pt o intrare short si una long. Nustiu dak situatiile sunt cele mai fericite, dar cred k merg ca idee, ca sa va faceti o impresie de baza despre ce vb.

post-3824-126132614675_thumb.png

post-3824-126132667413_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru portiunile de grafic, unde avem un trend situatia este un pic diferite. Vom intra in piata atrunci cand EMAde 34 si 72 vor folosi ca suport si rezistente + intersectia stochastics, care de data aceasta nu trebuie sa fie neaparat in zonele de OB/OS. Aceasta poate avea loc oriunde atata timp cat ne aflam pe o portiune de trend. Regula precum k intram pe piata numai atunci knd are loc inchiderea candelei de 10 min la intersesctia celor 2 linii ale oscilatorului.

post-3824-126132849229_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa continui cu stabilirea SL si TP pentru acesta strategie, dar as vrea sa vad ce credeti pana acuma despre ea. Dak privim pe istoric pare sa genereze niste semnale ok, dar pe real de obicei se inatmpla cam invers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

deos,te-as ruga daca poti fireste sa postezi indicatorii folositi in aceasta strategie si un template(daca folosesti aceasta strategie pe platforma MT4),si eventual citeva screenshoturi ca sa fie cat mai clar pentru toti forumistii care citesc threadul ce si cum.E doar o sugestie,oricum.Oricum,imi place modul in care gindesti tine-o tot asa si vei reusi 100%!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deos,te-as ruga daca poti fireste sa postezi indicatorii folositi in aceasta strategie si un template(daca folosesti aceasta strategie pe platforma MT4),si eventual citeva screenshoturi ca sa fie cat mai clar pentru toti forumistii care citesc threadul ce si cum.E doar o sugestie,oricum.Oricum,imi place modul in care gindesti tine-o tot asa si vei reusi 100%!

 

ms frumos pentru aprecieri. Nah, eu nu mai continuasem cu strategia k am vazut k lumea nu prea se "streseaza" sa vada despre ce e vorba. Totusi eu o folosesc cam de 3 sapt(stiu k un termen destul de scurt pentru a testa o strategie), si pot spune k macar 50 pips pe zi se poate face cu ea, ceea ce pt mine e destul de ok.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.