Sari la conținut

Multi purpose trade manager.mq4


Postări Recomandate

asadar contul a ajuns la -38k iar tu consideri ca a fost un succes? in caz ca n-ai inteles, concluzia pe care trebuia s-o tragi este ca NU A FOST UN SUCCES. poti sa faci si 10 miliarde intr-o ora, ce folos daca ii pierzi pe toti in minutul urmator!

 

ceea ce spui dovedeste ca privesti forexul ca pe un joc de noroc. asa ca-ti doresc bafta, si nu uita sa sufli peste mouse inainte de a plasa o tranzactie... poate asa are mai multe sanse sa fie norocoasa <:-P<:-P

 

E cam tarziu pentru asta ! Asta pentru ca nu am oprit la timp cateva tranzactii si contul a ajuns undeva la -38.000. Cu toate astea eu consider ca a fost un succes , un adevarat tur de forta , si daca as avea vreodata bani sa investesc in asta , cu siguranta as folosi acest sistem. Eu primesc zeci de emailuri zilnic, cu reclame la roboti care au un randament mult mai scazut , minor prin comparatie, si care nici nu au visat vreodata asa ceva : 547,x % in doar 4 zile. Sincer sa va spun mi se facuse lehamite sa castig bani ... virtuali. Am vrut sa spun ca nu am avut timp sa mai intru pe net sa controlez, insa n-are rost sa mint : m-am saturat de jucarii, m-am plictisit! mai ales dupa ce am constatat ca, creearea unui sistem bazat pe indicatorul folosit de mine nu da rezultate. Ma bucura insa gandul ca aceste tranzactii au fost facute manual, ceea ce indica faptul ca, fie am analizat bine, fie am avut o intutie strasnica care m-a purtat catre acesti 547 %.

Va salut si sper ca nu v-am dezamagit !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce vi se pare atat de bizar . Credeti ca daca as fi avut o rata de 547% succes as fi lasat un cont real de izbeliste ? Eu m-as bucura sa vad pe cineva realizand ceva asemanator fie macar si pe un cont demo. A fost un succes orice ati spune ! Atata m-a interesat ! Ce ar fi trebuit sa fac ? Sa stau si sa-l bibilesc ? pentru ce ? Eu am realizat ceea ce mi-am propus !

Vorbiti de conturi reale , de parca ... daca vreunul dintre noi ar fi avut un castig de 47.000 i-ar fi lasat acolo ... hai sa fim seriosi !

Nu cred ca Forex este este un teren de joaca al matematicienilor , asa cum nu este un joc de noroc. Nu cred ca exista o formula a succesului in Forex. Cred ca analiza invocata cel mai adesea este un moft al celor care cred ca au gasit cheia misterioaselor porti ale universului monetar.Da bine sa poti discuta despre analize, asa cum da bine sa discuti despre... yoga sau mai stiu eu ce alte prostii mondene.

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pus degetul pe rana!

 

da! daca pentru cine vrea sa faca trading serios, un cont demo se trateaza EXACT LA FEL ca un cont real. pai altfel de ce te pregatesti??? sunt aproape sigur ca nu intelegi ce vreau sa spun cu asta, dar o sa vina vremea si ai sa intelegi.

 

nu conteaza ce profit faci, ca e 0.5% sau e 5000%. conteaza cu cit ramai in buzunar. ce folos daca . ar trebui sa te intereseze mai multe daca vrei sa treci pe real, nu numai cum sa faci profitul, ci si cum sa-l pastrezi! zi de zi, luna de luna, an de an. ia deschide un cont live cu citeva mii de dolari, ai tai, pentru care ai muncit din greu, si baga expertul pe el, sa te vad daca-ti mai da mina sa gindesti tot asa.

 

raspunsul meu nu e o critica, ci un semnal de alarma pentru cine este nou si citeste topicul asta. si nu in ultimul rind, si pentru tine. atitudinea pe care o ai vizavi de trading este gresita, si dupa cum raspunzi e clar ca esti abia la inceput. toti am trecut prin asta, inclusiv eu. mirajul cistigului usor e destul de greu de ignorat si de obicei nu te trezesti pina nu dai cu capul de pragul de sus.

 

eu sunt unul din cei care folosesc analiza tehnica, si pot sa-ti spun ca am profit constant luna de luna. in orice conditii. pe bani reali. iar universul financiar nu e misterios si complicat, ci e simplu, atit de simplu incit nu-ti vine sa crezi. daca tu crezi ca analiza e prostie mondena, n-o sa faci prea multi purici in forex.

 

apropo de expert, daca tu gasesti unul care sa faca profit constant timp de 3 ani, pe forward testing, ti-l cumpar cu citeva milioane de dolari. concepe-l acum si pune-l pe forward testing.

 

Nu stiu ce vi se pare atat de bizar . Credeti ca daca as fi avut o rata de 547% succes as fi lasat un cont real de izbeliste ? Eu m-as bucura sa vad pe cineva realizand ceva asemanator fie macar si pe un cont demo. A fost un succes orice ati spune ! Atata m-a interesat ! Ce ar fi trebuit sa fac ? Sa stau si sa-l bibilesc ? pentru ce ? Eu am realizat ceea ce mi-am propus !

Vorbiti de conturi reale , de parca ... daca vreunul dintre noi ar fi avut un castig de 47.000 i-ar fi lasat acolo ... hai sa fim seriosi !

Nu cred ca Forex este este un teren de joaca al matematicienilor , asa cum nu este un joc de noroc. Nu cred ca exista o formula a succesului in Forex. Cred ca analiza invocata cel mai adesea este un moft al celor care cred ca au gasit cheia misterioaselor porti ale universului monetar.Da bine sa poti discuta despre analize, asa cum da bine sa discuti despre... yoga sau mai stiu eu ce alte prostii mondene.

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il las asa, sa se vada ca nu stiu sa scriu corect unitatile de masura uzuale :D<:-P asa, si mai am tupeu' sa-mi dau cu parerea despre analiza care este... e clar, sa-mi vad de treaba mea si sa continui cu profitul ala patetic de 15-20% in fiecare luna, ca oricum n-o sa ajung nicaieri niciodata :D

 

 

la proportiile astea, cred ca-l puteam numi TERRASUCCES. mega e depasit de mult...

 

Scrat si eu cred ca gresesti in afirmatia asta, numai ca din pacate greseala e numai de ortografie: terra se scrie de fapt cu un singur R. In rest ai perfecta dreptate! <:-P

:)

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il las asa, sa se vada ca nu stiu sa scriu corect unitatile de masura uzuale <:-P<:-P asa, si mai am tupeu' sa-mi dau cu parerea despre analiza care este... e clar, sa-mi vad de treaba mea si sa continui cu profitul ala patetic de 15-20% in fiecare luna, ca oricum n-o sa ajung nicaieri niciodata :)

 

 

 

Lasa ca o sa vezi cand o sa faci primul tera-milion de dolari si o sa vrei sa il retragi de la broker. O sa inveti the hard way! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un cont demo nu se poate trata asemeni unui cont real, oricat ai vrea. Pe un cont real nu as lasa niciodata sume in balans fara sa stiu "cu exactitate" tendinta de miscare, sau ca macar sa fiu online.Nu as lasa niciodata sume astronomice intr-un cont real fara ca in prealabil sa imi fi retras cel putin investitia initiala.Eu am aratat deja de la bun inceput si istoricul tranzactiilor si sumele aflate in balans, care nu erau imense dupa cum ati putut vedea. Marea majoritate a tranzactiilor au fost incheiate cu StopLoss insa pe un profit bunicel. Daca as fi fost online in permanenta, as fi putut stopa tranzactiile la o valoare mult mai mare decat cea stabilita in StopLoss (mai mare cu 10 puncte, maxim). Sunt cateva amanunte insa care ar fi putut face diferenta intre un cont real si unul demo, si ar fi iesit cu +, cred . Daca veti urmari mai atent ce s-a petrecut pe foile alea veti observa ca strategia de lucru a fost una pe termen scurt; investitiile au fost pe termen scurt sau mediu cu castiguri mici sau medii, ceea ce va poate conduce cu gandul la aceea ca nu am avut nicio clipa intentia de a urmari tranzactii pe termen lung, care ar fi implicat riscuri uriase. Tot ceea ce aveam eu de facut pentru mentinerea contului era sa inchid in pirdere cateva tranzactii care initial nu ar fi insumat mai mult de 5-6000.

In mod cert sunt un incepator ! Altfel nu as fi cazut in capcana ... "entuziasmului nefondat" . Poate ca am exagerat putin cu raspunsul anterior, si imi cer scuze. Am actionat la primul impuls.In mare parte aveti dreptate ! Insa cred ca nu in totalitate.

Marea mea dezamagire nu este contul acesta ci EA-ul care credeam ca va fi suficient de bun incat sa merite a fi luat in discutie. Acesta a fost scopul initial pentru care am postat fotografiile. Nu indemanarea mea, nu mandria m-a determinat sa postez fotografiile ! Ci dorinta de a creea din ceea ce aveam deja un EA mai bun !

V-am spus deja ca toate tranzactiile au fost efectuate manual, iar ceea ce doream eu era automatizarea unui sistem care functiona. Asta am incercat sa arat : un sistem care functiona !

Sunt convins ca am multe de invatat pana sa ma apuc serios de ceva de genul acesta.

Nu e niciun dubiu in asta ! Si sunt destul de tipicar incat sa incep cu inceputul, si destul de meticulos incat sa imi doresc sa stiu " de ce ".

 

Va salut ! Cu respect si consideratiune !

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Un cont demo nu se poate trata asemeni unui cont real, oricat ai vrea.

 

corect. Pe un cont real nu ai fi reusit nici una dintre tranzactiile alea la intre 11 si 23 de pipetzi pe valute cu spread de 3 si 4 pipsi.

wake up man! ai auzit vreodata de slippage? legat de afirmatia ca nimeni nu a reusit asa performanta nici macar pe demo, well, cauta chiar pe vamist, am mai avut pipaholici, zeci, vo cativa s-au dat pe brazda si sunt acum traderi cu experienta, unii inca posteaza pe vamist, bravo lor, dar marea majoritate au spalat putina (unii dupa ce au pierdut bani reali)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.