Sari la conținut

Multi purpose trade manager.mq4


Postări Recomandate

  • Moderators

nu exista "un sistem care functiona" testat doar patru zile. ai fost pe directia si frecventa pietei, atat. piata face ce vrea ea si saptamana viitoare isi bate joc de indicatorul tau, indiferent care ar fi acel indicator.

 

acuma noi te-am inteles pe tine, dar intelege-ne si tu pe noi, ca nu scriem ca sa ne aflam in treaba sau ca sa te criticam, ci ca sa te invatam, cei mai multi suntem "stan păţitul" la disciplina asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite statement cu un cont micro real pe care am tranzactionat acum mai bine de un an.

 

2 luni frumoase.htm

 

Desi am facut 1600 euro profit in doua luni cu doar 300 e un mare BS pentru mi-am asumat riscuri foarte mari. Urmatoarea tranzactie e o pierdere de 1100 euro. La ce bun ca m-am chinuit 2 luni cu peste 200 de tranzactii super riscante ca apoi sa rad mai bine de jumate dintr-o singura tranzactie?

 

Incepatorii s-ar entuziasma si ar spune "Oai frate ce bani se pot face pe Forex" Asa e la inceput, aproape toti am trecut prin asta. Cu timpul, in schimb, treci si prin faza "Oai frate ce bani SE POT PIERDE pe Forex" si atunci prioritatea nr. 1 devine money managementul ca sa poti ramane in joc.

 

Acum sincer ma multumesc si eu cu money management si risc decent pentru a atinge un target intre 10%- 20% pe luna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce este un pipaholic, insa pot banui ca este un peronaj zdrenturos care trage pipsi pe nas cu un tub confectionat dintr-un "candle" cu capetele taiate si gaurit pe dinauntru.

Daca ti-e teama ca poti pierde bani, cred ca nu ai stiut de la bun inceput in ce te bagi. Nu cred ca teama de esec este o atitudine buna, in viata de zi cu zi si cu atat mai putin in forex.Am vazut postarea cu cele 2 luni in care ai castigat 1600 de euro, in locatia initiala in care l-ai postat , si desi nu ma pricep prea mult , m-am uitat ca matza in calindar vreo jumatate de ora la acele tabele, si m-am bucurat ca asa ceva este posibil; m-am bucurat !

Nu mi-a fost mila pentru pierderea ta ci am fost bucuros ca pentru un moment, ai fost la un pas de succes. Cu adevarat demn de mila este acela care paseste cu teama ca poate pierde ! Iar eu refuz sa-mi fie teama ! Pot trai emotia unei tranzactii, a unui castig sau a unei pierderi , insa niciodata, niciodata , nu voi fi urmarit de pareri de rau pentru ceea ce am pierdut in viata, sau in forex. Viata poate fi cruda uneori , insa eroismul personal consta in a accepta infrangerea si a privi cu fruntea sus in trecut, dar si in vitor ! dar mai ales in vitor ! Nu vei putea fi niciodata propriul tau erou atata vreme cat privesti plangand inapoi ! Adevarata pierdere nu e pierderea acelor catorva banuti !

Cred ca Soros, cel despre care se spune ca a invins banca Angliei intr-o singura tranzactie, nu ar fi ajuns niciodata un personaj influent in lumea finantelor daca ar fi avut aceeasi atitudine. Nu mai trebuie sa va spun eu, care sunt mai putin decat un novice, ca acest celebru personaj a investit intr-o singura tranzactie sume imense de bani pe care le-a imprumutat; si le-a investit in virtutea unor presupuneri, care tineau mai degraba de intuitie si fler decat de "calculul matematico-forexistic". Nu stiu daca vreodata voi reusi sa castig sau sa am succes in forex, insa va spun de pe acum , ca in momentul in care imi va fi teama ... ma voi retrage avand curajul de a spune: "mi-e teama !' insa nu voi regreta niciodata !

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa citesti si restul postarilor mele la topicul respectiv...

 

statementul nu este unul cu care sa ma mandresc dar nici unul de care sa imi fie rusine. a fost o experienta frumoasa <:-P

 

daca vrei iti dau login-ul si parola sa analizezi pe grafic fiecare tranzactie. o sa vezi ca am avut una pe usdjpy la care aveam la un moment dat minus 300 de pipsi si apoi a revenit si am inchis pe profit

 

nebunie nu? <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazul soros este cu totul aparte. da, evenimentul s-a intimplat, dar modul in care a fost proiectat lasa loc unor discutii interminabile. ce vreau sa spun este ca soros nu trebuie luat de exemplu, pentru ca el nu a facut singur ceea ce a facut (nici banii nu i-a avut, si nici momentul nu l-a aflat singur, si mai sunt multe alte lucruri care se citesc printre rindurile biografiei lui). dupa ce ai sa citesti mai multe si ai sa intelegi cine este soros, o sa-mi dai dreptate.

 

probabil iti inchipui ca noi toti suntem impotriva ta. nu e asa. cu totii am trecut prin stadiul asta, si cel putin eu unul sunt convins ca asta e o pista gresita. ca s-o spun mai pe sleau, importanta faptului ca faci profit de 5000% pe demo... sau ca testezi un nou expert... este egala cu zero. in fine, nu vreau s-o mai lungesc... vreau doar sa-ti spun ca intentia noastra (a mea, cel putin <:-P este sa ajutam pe cei noi in domeniu (si nu numai!), si cel mai bun mod de a face asta este de a impartasi din experienta si concluziile noastre.

 

... Cred ca Soros, cel despre care se spune ca a invins banca Angliei intr-o singura tranzactie, nu ar fi ajuns niciodata un personaj influent in lumea finantelor daca ar fi avut aceeasi atitudine. Nu mai trebuie sa va spun eu, care sunt mai putin decat un novice, ca acest celebru personaj a investit intr-o singura tranzactie sume imense de bani pe care le-a imprumutat; si le-a investit in virtutea unor presupuneri, care tineau mai degraba de intuitie si fler decat de "calculul matematico-forexistic". Nu stiu daca vreodata voi reusi sa castig sau sa am succes in forex, insa va spun de pe acum , ca in momentul in care imi va fi teama ... ma voi retrage avand curajul de a spune: "mi-e teama !' insa nu voi regreta niciodata !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca un lucru, valabil si pentru altii care sunt indragostiti de EA-uri: cele mai importante lucruri de care trebuie tinut cont sunt money management si cerere-oferta.

 

cine vrea sa proiecteze expertul perfect trebuie sa-l invete aceste doua lucruri:

 

1. money management - cam ceea ce face expertul tau

 

2. manifestarile echilibrului/dezechilibrului cerere-oferta: cumperi odata cu "smart money" si vinzi odata cu "smart money".

- puterea trendului (analiza volumelor)

- nivelele s/r si liniile de trend (pentru intrare/iesire/tp partial)

- inceputul si sfirsitul unui trend (acumularea/distributia, si confirmarea )

 

asta e reteta de succes. orice alt expert bazat pe indiferent care indicatori nu va avea niciodata succes constant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima mea analiza ! nu ma intrebati cum am reusit sa o realizez si ce m-a determinat sa trasez astfel aceste linii si trenduri, ca nu stiu sa va explic. Ceea ce cred eu este ca in viitoarea saptamana EUR-USD se va situa in limitele celor doua trenduri trasate, cu o crestere senificativa, (sper de cel putin 300 pipsi).

 

E prima mea analiza ! nu ma intrebati cum am reusit sa o realizez si ce m-a determinat sa trasez astfel aceste linii si trenduri, ca nu stiu sa va explic. Ceea ce cred eu este ca in viitoarea saptamana EUR-USD se va situa in limitele celor doua trenduri trasate, cu o crestere senificativa, (sper de cel putin 300 pipsi).

 

post-4255-126969894392_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.