Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 4 votes

Trading-ul, un joc al probabilitatilor

• Please log in to reply
114 replies to this topic

#101 mirq

mirq

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 34 posts

Posted 17 March 2011 - 07:24 PM

18 martie 2011 pana in ora 05:00 GMT

Attached Thumbnails

• StrategyTester 18 martie 0000.gif

Edited by mirq, 18 March 2011 - 07:48 AM.

#102 DarkInside

DarkInside

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 24 posts

• Tranzactionez din 2009

Posted 02 April 2011 - 04:06 PM

O continuare?
Maxim am spus !!!

#103 mirq

mirq

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 34 posts

Posted 04 April 2011 - 08:44 PM

4 aprilie 2011 ora 7:00 GMT si 12:30 GMT

piata daunatoare pt Tsunami zilele astea. Inca n-am reusit sa stabilesc un criteriu pt. un entry point sigur.

Attached Thumbnails

• StrategyTester 4 aprilie 0700 GMT.gif
  • StrategyTester 4 aprilie 1230 GMT.gif

Edited by mirq, 04 April 2011 - 09:05 PM.

#104 danpav86

danpav86

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent TD Ameritrade
  • Strategie/tehnica folosita Traders Trick Entry

Posted 10 May 2011 - 10:02 PM

Postez un link despre un articol care printre altele spune ca ”...aceasta metoda de money management e intalnita doar in randul gambleri-lor profesionisti...” . Sper sa nu fie considerat reclama. http://www.iitm.com/...tion-sizing.htm

#105 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 11 May 2011 - 08:07 AM

Probabil este cea mai buna informatie ce o poti gasi la liber pe net.. Cand risti dar mai ales cat.

#106 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 11 May 2011 - 11:13 AM

" Only about 5% of the world’s traders and 20% of the world’s investors, consistently make big money. "

Atentie la procente !

#107 gabriel

gabriel

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 10 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent -
  • Strategie/tehnica folosita Elliot Wave

Posted 11 May 2011 - 11:22 AM

Eu am terminat luna aprilie cu un profit de 11$.
Luna asta am un profit mai bunicel deoarece am mizat pe intarirea dolarului. In acelasi timp, am deschis niste pozitii destul de nasoale deci, tot un 10-11$ voi avea si luna asta...
Credeti ca ma incadrez in aia 5%?

" Only about 5% of the world’s traders and 20% of the world’s investors, consistently make big money. "

Atentie la procente !

#108 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 11 May 2011 - 06:52 PM

Se pare ca un Investitor (cu tranzactii pe termen Lung) are sanse de 4 ori mai mari decat un Trader (cu tranzactii pe termen Scurt) sa castige multi bani.

[email protected] :
Care iti este castigul lunar in procente ? Una e sa incepi luna cu 10 $ si alta e cu 1000 $. Eficienta/randamentul se calculeaza, in primul rand, in procente.

Avand in vedere ca Forex-ul este o afacere Riscanta, castigul Asteptat(in procente), rational/pragmatic gandind, trebuie sa fie Mare.

Cat de mare ? Ia-ti ca reper cea mai rentabila afacere legala pe care o stii si care este mai putin riscanta decat Forex-ul. Si incearca sa o depasesti. Eu ca Tinta de rentabilitate am 100% pe an. Si cred ca este foarte realizabila.

Edited by dannad, 11 May 2011 - 06:53 PM.

#109 gabriel

gabriel

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 10 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent -
  • Strategie/tehnica folosita Elliot Wave

Posted 11 May 2011 - 07:21 PM

Intr-adevar, randamentul se calculeaza in procente.
Situatia contului meu la 1 ianuarie 2011 era 1000$.
Mi-am propus o majorare a contului cu minim 50% pe an, adica 45$ lunar. Luna trecuta am realizat cam putin dar compenseaza cu un profit mai consistent obtinut in martie. Per total, sunt sanse foarte mari ca in prima jumatate a anului sa realizez ceea ce mi-am propus.
Ai putea spune ca e putin dar si riscul e destul de mic si... stim cu totii ce inseamna a risca pe piata forex.
Initial, am analizat foarte atent incercarea de majorare a contului cu 100% pe an dar mi s-a parut inabordabila, cel putin pentru primul an de tranzactionare. Astfel, prefer sa tranzactionez cu loturi foarte mici si sa capat experienta decat sa nu dorm noaptea pentru o pozitie mare care se indreapta spre stop loss. Nu de alta, dar dimineata trebuie sa fiu la serviciu.

Spor(t),
Gabriel

#110 danpav86

danpav86

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 206 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent TD Ameritrade
  • Strategie/tehnica folosita Traders Trick Entry

Posted 12 May 2011 - 10:45 PM

Ma intreb, oare de ce la ”Facultatea de Finante, Banci, Asigurari si Burse de Valori” in anul 3 sem. II se studiaza discliplinele ”Teoria jocurilor” si ”Control de gestiune” ?...

Edited by danpav86, 12 May 2011 - 10:46 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.