Sari la conținut

Profitul in forex


  

22 membri au votat

  1. 1. Care a fost capitalul de inceput ?

    • <250
    • 250 - 500
    • 500 - 1.000
    • 1.000 - 5.000
    • 5.000 - 10.000
    • 10.000 - 50.000
      0
    • 50.000 - 100.000
      0
    • 100.000>
      0
  2. 2. Cate conturi reale ati spart ?

  3. 3. Care este profitul lunar ? (procente din cont)

    • Sunt pe minus :(
    • <10%
    • 15% - 20%
    • 20% - 50%
    • 50% - 100%
      0
    • 100%>
      0


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Dati-mi voie sa incep cu ultima, care mi se pare cea mai importanta.

 

Care este profitul lunar ? (procente din cont)

Mai mic de 10%.

 

Poate unii vor intelege de ce asta era cea mai importanta. Visand la sute de procente lunar nu veti reusi decat sa imbogatiti marea masa a celor 90%. Sau 95?

 

Care a fost capitalul de inceput?

Ala cu care am inceput sa castig, ori ala de la inceputul inceputului, pe care l-am pierdut?

 

$400, de doua ori. Dupa care am ajuns la concluzia ca e prea putin, "daca as fi avut macar 500 as fi rezistat, si acum as fi fost milionar".

 

Asa ca am trecut la 1000 de parai.

 

Well... De 4 ori.

 

Am mai scris pe vamist.

 

Cate conturi reale ati spart ?

cum ziceam mai sus, 5 (doua de 400 si trei de 1000, total cu tot cu taxele de trimis, 4000 de parai).

 

Mi-a luat cam sapte luni. La ultimul cont de 1000 (al patrulea, in afara de cele 3 pierdute) am stat alte cateva luni, fara sa progresez (dar nici nu am pierdut, invatasem sa respect piata si imi era frica de ea) dupa care am ajuns la concluzia ca trebuie sa bag mai mult (limita brokerului - FXCM - era de minilot, 10k, nu exista FX-micro pe atunci, a aparut mult mai tarziu, deci vrei-nu-vrei, eram leverat cel putin 10 la 1 de la cel mai mic si primul bet pe care il puteam pune). Practic am inceput sa castig in momentul in care am realizat ca leverageul e "the killer", cum zic aia de pe babypips. Nu numai prin miscarile masive pe care le produce in cont, dar si prin eroziunea in timp (vezi investopedia). Leverage-ul te omoara incet. Cu fiecare cont pierdut ma enervam si ziceam "cum dracu, ţiganii valutisti de la coltul strazii fac bani si eu nu sunt instare?". Pana am realizat ca nu spreadul mare era piesa lor de rezistenţă (adica cumparau paraiul cu 1500 si il vindeau cu 1700), ci altceva: leverageul lor era 1 la 1. Pe ei nu ii obliga nimeni sa vanda paraiul ca sa dea inapoi banii adaugati de banca peste margine. Puteau sa il tina cat voiau ei, si cand cursul era nasol n-aveau decat sa astepte pana cand era mai bun. Adica nu le dicata nimeni cand sa tranzactioneze si cand nu. Ca trader forex (well, e mai şic sa stai la calculator decat la coltul strazii!) fiecare se crede independent. Ţeapă! Odata intrat in tranzactie nu mai esti independent, nu mai poti sa iesi cand vrei tu. Piata iti dicteaza cand sa iesi, pentru ca trebuie sa dai bancii inapoi banii leverati, altfel vine margin call-ul. Cat timp stai pe gard e ok, dar cum ai bagat nasul (in trade), trebuie sa joci cum canta piata. Nici SL-TP nu e de ajutor in directia asta, daca le folosesti, inseamna ca piata te scoate cand vrea ea. Daca nu le folosesti risti sa pierzi totul. Daca insa ai avea leverage de 1 la 1, adica sa tranzactionezi doar banii tai, nu ti-ar pasa, ii schimbi in dolari cand vrei tu, ii schimbi in euro cand vrei tu. Esti tu liquidity provider, nu mai te milogesti la lichiditatea lor. Piata nu iti mai dicteaza. De la punctul lui maxim, 1.60 in 2008, EURUSD a dat inapoi aproximativ 14%, in doi ani. Chiar daca ai fi cumparat dolari (vanzand toti euroii din dotare) exact in top, tot nu ai fi pierdut mai mult de 7% pe an, in cel mai neinspirat scenariu. Nenorocirea e ca nici nu ai fi castigat mai mult de 7% pe an, in cea mai inspirata versiune... (well, presupunand ca am vandut in top si inca tinem betul. Cu tranzactii partiale se putea pierde/castiga mai mult). Pentru ca castigul sa fie "simtitor", trebuie sa cresti leverageul, dar cu cat il cresti, cu atat piata incepe sa dicteze, nu mai esti independent. Trebuie gasit intotdeauna un compromis, fiecare are compromisul lui, in functie de pungă şi de apetitul pentru risc, dar credeti-ma pe cuvant, visand la castiguri rapide (adica leverage mare) nu veti reusi decat sa pierdeti. Daca nu cumva da norocul chior peste vreunul din voi, dar norocul ala nu tine mult...

 

Tipii aia care au scris pe babypips nu sunt complet idioti, atunci cand spun ca "leverage is the killer".

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.