Sari la conținut

Istoria datelor In Metatrader


Postări Recomandate

Doar atat a facut, restul e istorie.

 

Vreau si eu istorie. Nu vreau Istoria Patriei ca-mi aminteste de primul 4 de la scoala. Vreau istoria brokerilor. Mai precis am o istorie a lor azi si maine ma trezesc cu alta mai scurta (despre istoria pretului vorbesc). Se poate obtine oare o istorie mai lunga cumva? mai ales pe timeframe-uri mai mici? voi cum procedati daca va reinstalati sau updatati platforma? va salvati istoria veche undeva, sau stiti de unde sa o importati? sau mergeti pe varianta "Suna un prieten!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in MT4, apasa F2

 

Dada, mersi. Dar acolo e doar istoria data acum de broker. De exemplu am patit odata cand a aparut o varianta noua la MT4 si am dat update si stiam ca inainte aveam o istorie mai lunga, iar dupa aceasta updatare istoria s-a scurtat foarte mult. De asta ziceam ca poate voi salvati istoria inainte de update ca sa va ramana lunga si la batranete. :sad:

Intradevar poti downloada istoria de la Meta Quotes Software Corp dar acea istorie nu corespunde cu cea a brokerului de care ai nevoie si difera destul de mult, mai ales la orele de inchidere si deschidere, dar si la miscarea pretului. Deci tot nu stiu daca pot avea o istorie pe M5 de exemplu, sa zic un an doi. Nici voi nu aveti?

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Acolo NU este istoria data de broker, ci istoria data de MetaQuotes, care este o mediere a istoriei scrise pe hartie (inainte de anii 60) si/sau date de 5-7 brokeri pe parcursul ultimilor 30-40 de ani. MQ nu sunt brokeri, ci aduna ticksi de la alti brokeri. Daca TF e mai mare (weekly) ai istorie pe ultimii 50-100 de ani, deoarece fiecare an are 50 de bare. Daca TF e mai mic (M1) o ai pe ultimii 10, poate 20, milioane de bare.

 

Cand lansezi history center ti se spune, chiar, ca istoria pe care o aduci e de la MQ si ca s-ar putea sa difere de aceea a brokerului tau. Diferentele exista, dar sunt nesemnificative, ici-colo o bara mai mica ori mai mare cu cativa pipsi, ori acele diferentze datorate diferentei de fus orar.

 

Istoria de la broker se poate aduce doar daca e available la broker (adica exista in serverele lui). Brokerii buni au istorie M1-MN1 pe ultimii 10 ani, in medie (adica M1 mai putin timp ca sunt multe bare, H1 mai putine bare dar mai lung timpul, etc). IBFX, Alpari, etc au istorie pe ultimii 20 de ani.

 

Aaaaa, ca nu stii tu cum sa o aduci, toata istoria asta, e alta poveste... Eu am mai scris pe vamist, cel putin de 3-4 ori, cum sa cresti numarul de bare memorabile intr-un chart, ori nr de bare care poate fi memorat pe harddisk. Pentru ca fisierele astea sunt imense, zeci/sute de giga, si cu cat istoria e mai mare, cu atat iti ocupa spatiu mai mult pe disk, si cu atat mai greu iti merge computerul si strategy testerul. Pentru ca toti vrem un metatrader rapid (eventual care sa puna beturi in locul nostru) setarile default ale platformei sunt facute in asa fel incat sa nu necesite memorie multa ori patiu mare pe disk, pt ca sa se miste repede.

 

Daca vrei secole de istorie, trebuie sa iti faci setarile cu mana ta.

 

E usor sa fii negativist fara sa cunosti problema inainte. Pt asta o sa te las sa cauti singur posturile in care povesteam cum se face, ori daca ti se pare prea greu, atunci sapă in documentatia de la history center.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DEgeaba dai download ca iti aduce istoria data de Meta Quotes Software Corp cum am zis si mai sus. Eu vroiam strict istoria brokerului. Speram sian ca "max bars in history" sa aduca mai multa istorie de la broker dar se pare ca el iti da numai cat vrea. Stiu ca am citit undeva demult ca mai sunt baze de date cu istorii mai ales platite dar si free dar nu mai gasesc unde.

 

E usor sa fii negativist fara sa cunosti problema inainte. Pt asta o sa te las sa cauti singur posturile in care povesteam cum se face, ori daca ti se pare prea greu, atunci sapă in documentatia de la history center.

 

Sa stii ca am citit posturile tale si mai demult si acum si stiam cum se lucreaza cu history center, dar eu am pus o alta intrebare. Chiar si tu spui undeva ca pentru a avea istoria mai lunga o poti salva DDE server si asa o ai pe cea cat sta calculatorul tau deschis. Dar eu ziceam ca am pierdut-o pe cea veche ca nu am salvat-o si la update platforma mi-a schimbat-o in directorul in care e instalat MT4 ca si cand s-ar fi dezinstalat programul si s-ar fi instalat din nou. Cred ca asta s-a si intamplat desi nu m-a intrebat. Asa am pierdut si toti expertii ce-i aveam in platforma sau indicatorii custom.

 

Si inca ceva @tradelover. Ziceai ca nu mai poate deschide nimeni topicuri noi in perioada asta. Uite ca eu am deschis. :sad: (e, bine cu ajutorul lui @sian).

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ok, ok, azi sunt in toane mai bune, ca mi-a mers bine tare un bet, iar la job seful pleaca in vacanta :sad:

 

daca cresti numarul de bare posibil a fi memorate in history nu inseamna automat ca ai si barele. E ca si cum ti s-a umplut valiza cu haine (ca tot e vremea concediilor pe aici) si iti iei una mai mare, nu inseamna ca si aia noua e deja plina. barele alea trebuie sa le aduci. Nu vin singure de capul lor, umbla barele de nebune prin retzea si prin computer. Ele vin in momentul cand cineva le cere, are nevoie de ele. Pt a le cere, adica, trebuie de exemplu sa vrei sa le vezi (vizualizezi pe ecran), ori sa incerci sa le folosesti intr-un expert. Tu cand deschizi MT nu ai nici o bara in chart, ele vin cand dai refresh, cand deschizi chartul (adica vrei sa vezi bare pe ecran), cand derulezi spre stanga, etc. Ai vazut vreodata mesaj pe ecran care spune "Waiting for update" mare, negru, cand deschizi chartul?

 

Pentru a "cere bare" poti folosi strategy testerul cu un expert oarecare si setezi intervalul de testare pe o perioada mare din trecut, sau poti sa aduci istoria din trecut... manual. Eu folosesc metoda manuala intotdeauna. Sa zicem ca vrei sa aduci istoria M5 sau M1 pe ultimii 5 ani, ceea ce ai si intrebat de altfel. Sa presupunem ca brokerul o are (IBFX, Dukas, Varengold, Alpari o au). Pt asta ai nevoie de aproximativ: 5 ani ori 300 de zile pe an, ori 24 de ore pe zi, ori 60 de minute pe ora, impartit la 5 daca vrei istorie la 5 minute, deci cam 450 de mii de bare (candele) M5, sau cam 2 milioane si 200 de mii de candele M1. Asta inseamna O GRAMADA DE CANDELE!!! Fiecare candela iti ia cam 30 de bytes pe disk (ori in memorie). Calculeaza tu cat spatiu iti trebuie.

 

Bun. Sa zicem 500 de mii, stam pe M5. Te duci in options si pui 10 milioane de candele pe disk (asta nu are importanta acum, efectul negativ e ca iti face fisiere foarte mari pe disk, nu dauneaza prea mult la viteza) si 500 de mii de candele in memorie (asta dauneaza la viteza, cand chartul creste). Apoi deschizi chartul M5 pe ecran. Il maximizezi si ii dai zoom minim (click pe minus) si il maximizezi pe ecran adica sa vezi cat mai multe candele posibil (la zoomul ala nu mai sunt candele ci niste puricei mici). Dai rightclick si properties, scoate autoscroll-ul, sa nu te sece la cap ticksii noi care vin. Dai ok. Apoi cu rollbuttonul derulezi stanga pana la maxim (de aia trebuie zoom minim, altfel derulezi de behăi). Cand ajungi la maxim in trecut, derulezi incontinuare, nu te opresti (pentru cateva secunde o sa se para ca ai ajuns la capat si nimic nu se intampla, dar insista sa derulezi "mai spre stanga"). O sa vezi cum calupuri de candele pe care nu le aveai anterior continua sa vina, adica un calup de cateva zeci/sute de candele la fiecare cateva secunde ori mai mult, depinde de conexiunea pe care o ai. De asemenea numarul de kilobytes trimisi/primiti (drepata jos pe ecran, la statusul conexiunii) creste simtitor. Calupurile de date vin pana se umple cela 500 de mii de bare, ori pana se termina istoria downloadabila din serverul brokerului. Daca nu folosesti zoomul minim ai de derulat mult mai mult. De asemenea, daca chartul nu e maximizat pe ecran, sa se vada cat mai multe candele, uneori metoda nu merge, pur si simplu MT refuza sa mai deruleze spre stanga.

 

Eu am M1 pe ultimii 7-8 ani (nu am reusit sa aduc pe 10 ani) si M5 din 1998 incoace (maxim gasit) tocmai am adus-o acum, mi-a luat un sfert de ora, si de fiecare data cand le-am pierdut (reinstalari, curatenie, schimbat computer, etc) am folosit exat aceeasi metoda manuala sa le aduc. Am mai explicat pe vamist (a fost o discutie cu Stefan demult, unde facuse el un expert care crestea equityul continuu, haha, imi aduc aminte si acum de chestia aia, foarte tare!) ca nu se merita sa faci expert pt asta, deaorece nu este o activitate pe care sa o faci zilnic, ci cel mult de 2-3 ori pe an.

 

Povestea cu expertu si DDE de care amintesti tu se referea la altceva (si era postata in cu totul alt loc): anume la istoria PE TICKSI. Aia nu exista la serverele brokerilor, unde exista este fake (generata prin interpolare) chiar daca ei spun ca e reala si costa zeci/sute/mii de parai. Sunt fisiere imense, care costa si nu ai nici o garantie ca primesti ce cumperi (adica ei spun ca e reala, dar macar partial este interpolata), si nu se merita. In plus, chiar daca ai avea toata istoria pe ticksi, ce faci cu ea?? iti trebuie atat pretul de bid cat si cel de ask, pt ca daca nu ai spreadul, orice strategie (chiar si aia random are suma nula) nu reflecta realitatea, deci nu face doua parale la trading real, cand brokerul creste spreadu, baga slipage sau te recoteaza. De aia ziceam ca singura metoda sa obtii istorie PE TICKSI este sa o faci cu mana ta, expert, DDE, save to file, excel, hdd de cativa terabytes gol, tot tacamul.

Editat de tradelover
introdus calculele cu spatiul si nr de bare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.