Sari la conținut

Graficele de 4h si Mecanismele pietii de capital


Postări Recomandate

@gubyiq

 

In privinta bonusurilor, cred te inseli, cel putin asa am citit intr-o carte scrisa de un analist de pe Wall Street. Institutiile financiare importante, market-makerii, cum ar fi Deutche Bank, sunt foarte diversificati, avand in portofolii actiuni ce provin din toate sectoarele: industria extractiva, industria ambalajelor, mass-media, internet, etc, cu analisti "vanati" de firmele respective mai ceva decat cei urmariti generali, pe contracte importante si bonusuri atractive, care le vor aduce atat profit companiilor respective, ca analisti buni ce sunt cat si faima si atragand noi investitori.

Nu am auzit pomenindu-se nici macar in treacat despre piata valutara, ceea ce mi s-a parut mai mult decat ciudat si mi-a dat de gandit. Explicatia cred este in faptul market-makerii nu intentioneaza sa ia sl-urile noastre in mod voit, ei avand cantitati insemnate de lichiditate, intr-un moment sau altul, cand considera ca actiunea unei companii importante nu mai merita tinuta i se acorda statutul de Vinde,( dupa o serie de etichetari: de la Cumpara la Pastreaza, si abia apoi la Vinde).

Imagineaza-ti ca un mare scandal, cum a fost cel de la Goldman Sachs, pune pe jar o insistutie financiara care se elibereaza de un pachet insemnat de actiuni ori dintr-un alt motiv vinde sa zicem 50.000 de actiuni la un pret de 147 usd si apar in mediul interbancar 7.350.000 de usd, care se va reflecta in pretul unei perechi valure, ori ca este USD/JPY, ori alta, depinde in ce moneda se va face conversia.

De asemenea nici nu am auzit pomenindu-se decat foarte in treacat despre analiza tehnica, ceea ce facem noi. Mentiona la un moment dat despre analistii tehnici, ca fiind un soi de ultima veriga a breaslei analistilor, foarte prost platiti pentru serviciile lor. Ceea ce ne vand noua brokerii sunt pure abureli, menite sa ne momeasca (mai ales brokerii care isi atrag clientii cu slogane de genul: poti face profit la simpla apasare a catorva taste), cand de fapt, astfel de analize, pe care le facem noi, alambicate cum sunt, sa ne faca sa fim tinte sigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da, tocmai asta se intentioneaza, lichidarea pozitiilor existente pentru ca instrumentul respectiv sa nu mai fie disponibil decit la unu-doi rechini - altfel ei nu mai pot misca lucrurile in directia in care vor. a explicat foarte bine tradelover. ca sunt stopurile noastre, sau ale altor rechini mai mici... aici nu mai conteaza.

 

e ca si cum la o piata se intilneste un taran cu un speculant. doar ei au de vinzare rosii in toata piata aia, iar taranul are o cantitate mult mai mica si le da mult mai ieftin. ce face speculantul? prima data isi elimina concurenta, scade pretul mai mult decit taranul si asteapta linistit ca ala sa-si epuizeze stocul de rosii - ori i se strica legumele, ori le vinde in pierdere, asta nu mai conteaza ci ideea e ca stocul taranului se va epuiza. ei, si cind taranul pleaca acasa, ce face speculantul? ridica pretul exact unde vrea el, ca nu mai exista alta oferta in toata piata.

de aia se ruleaza stopurile, ca sa plece taranii acasa.

 

analiza tehnica, aia clasica pe care credem noi c-o facem, e o gogoasa (zis in mod elegant). revelatia am avut-o acu' vreun an si ceva, dupa ce-am citit ce zice tom williams despre cum gindesc si actioneaza traderii institutionali (adica executantii rechinilor). floor-traders nu folosesc niciodata asa ceva, ci doar se uita la pret si la marimea ordinelor care vin pe teava (ca le vad, spre deosebire de noi). atit. n-ai nevoie de analiza tehnica pentru a face profit. fain, nu? mi-au trebuit ani de zile sa-mi dau seama de asta.

 

..

Nu am auzit pomenindu-se nici macar in treacat despre piata valutara, ceea ce mi s-a parut mai mult decat ciudat si mi-a dat de gandit. Explicatia cred este in faptul market-makerii nu intentioneaza sa ia sl-urile noastre in mod voit, ei avand cantitati insemnate de lichiditate, intr-un moment sau altul, cand considera ca actiunea unei companii importante nu mai merita tinuta i se acorda statutul de Vinde,( dupa o serie de etichetari: de la Cumpara la Pastreaza, si abia apoi la Vinde).

...

De asemenea nici nu am auzit pomenindu-se decat foarte in treacat despre analiza tehnica, ceea ce facem noi. Mentiona la un moment dat despre analistii tehnici, ca fiind un soi de ultima veriga a breaslei analistilor, foarte prost platiti pentru serviciile lor. Ceea ce ne vand noua brokerii sunt pure abureli, menite sa ne momeasca (mai ales brokerii care isi atrag clientii cu slogane de genul: poti face profit la simpla apasare a catorva taste), cand de fapt, astfel de analize, pe care le facem noi, alambicate cum sunt, sa ne faca sa fim tinte sigure.

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, liniile de trend, suportii si rezistentele, trendurile, sunt toate niste gogosi. :| :|

AT clasica e analiza grafica a urmelor lasate de acei institutionali in piata. Sau crezi ca "rechinii" n`au nivele de pret dupa care se ghideaza (si pe care noi le vedem ca suport, rezistenta, higher low intr`un uptrend, un anumit niv fibo sau respingere din MA, etc) ?

Oare "rechinii" intra aleatoriu in piata ? :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, exact, toate sunt gogosi. in piata nu conteaza nimic in afara de marime.

 

ar fi foarte instructiv sa vezi o sesiune live, ce se intimpla cu floor traders, cum se misca, la ce se uita si cum tranzactioneaza. eu am fost si am vazut o bucatica, la chicago. sa-ti spun ce se intimpla acolo - e o galagie incredibila, toti se uita la niste ecrane pe care vad pretul si marimea ordinelor care vin. cumpara pina cind nu mai vad venind ordine buy mari, si pe urma se opresc sau baga ordine din ce in ce mai mici pina cind nu mai vine nimic. si pe urma incepe distractia cu ordine mici, buy, sell, buy, sell pina cind apare un ordin masiv intr-o directie - moment in care se ingramadesc toti in directia aia si o iau de la capat, si merg pe directia aia pina se epuizeaza din nou ordinele.

 

n-am vazut nici o linie de trend, nici un nivel s/r, nici un fibo, nimic in afara de pret si ordine. si acum zi-mi si mie, in conditiile in care floor traders actioneaza in felul asta, ce facem noi acasa cu indicatori, candlesticks si alte desene animate pe ecrane??? iti zic eu: facem orice altceva in afara de profit. sau mergi frumos pe grafice weekly si monthly, unde astepti un an de zile sa faci un profit de 1-2000 de pipsi DACA intri pe directia buna.

 

ca sa faci profit, trebuie sa gindesti ca cei care misca piata, si sa ai un instrument care sa-ti permita sa-ti dai seama cind actioneaza. analiza tehnica clasica nu e un astfel de instrument, asa ca e sortita esecului. de aia am zis ce-am zis in postul precedent.

Editat de sian
Am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului forumului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ai citit postul meu anterior, voi mai repeta ideea cu alte cuvinte: tot ce fac acei floor traders (care by the way, sunt specie pe cale de disparitie), office traders etc. lasa o urma in piata, price action ii zic eu, pe care o urmarim in graficele noastre. Cu ajutorul instrumentelor AT apoi (le`am mentionat anterior), identificam puncte de intrare in trade`uri care sa ofere un risk/reward cat mai avantajos.

 

ca alegi tu sa folosesti exclusiv volumele, e treaba ta. dar sa afirmi ca AT clasica e o gogoasa pt ca ai citit o carte si ai avut dintr-odata viziunea holly-grail`ului e altceva :| :|

 

PS floor traders nu sunt scalperi ? ca eu sub chart de 30min-1h nu ma bag, acolo e teritoriul robotilor, algoritmilor etc.

normal ca pt cativa pipsi e important sa vezi ca vine un ordin mare de la DB de ex, care f probabil va urca piata cu acei cativa pipsi.

dar pt un trade de 400p de ex ce faci ? un trade care se dezvolta intr-o sapt-doua de ex. acolo e nevoie de alt stil de trading :|

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-am zis parerea mea. dar nu te-am contrazis, ci am spus doar ca analiza tehnica asa cum o inteleg majoritatea traderilor este cam inutila.

 

postul meu nu s-a concentrat pe floor traders (pe care i-am mentionat ca sa ilustrez cum trebuie actionat in piata!) ci pe un principiu: cumperi cit timp exista ordine buy - adica cerere, si nu mai cumperi cind nu mai exista ordine buy - adica nu mai e cerere. si invers, cind e vorba de sell. mergi cu pretul. nu cu liniile de trend, nu cu s/r, nu cu fibo, ci doar cu pretul.

 

n-am zis nicaieri ca aleg sa folosesc numai volumele. folosesc orice informatie care imi arata directia imprimata de cei mari, si aici intra valori open/close ale zilei/saptaminii/lunii, deschiderea/inchiderea sesiunilor majore, si notiunile elementare de actiune a pretului (adica ceva de genul higher high + higher low = trend ascendent). astea sunt uneltele utile. restul, pas.

 

finalul postului nu vreau sa-l mai comentez. mi-am dat seama ca n-ai inteles nimic din ce-am explicat in postul precedent. sau poate n-am explicat eu bine...

Editat de sian
Am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului forumului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles partea cu floor traders dar poate gubiq are dreptate cand spune ca sunt specie pe cale de disparitie. Ce se intampla totusi cu celelalte specii gen fonduri de investitii, companii care fac hedging, banci, case de brokeraj si alti traderi mari? Oare ei nu folosesc un pic de AT? macar niste nivele de SR?

am citit prin cartile lui Schwagger de traderi cu bani foarte multi care intradevar, pot sa dea un telefon si sa afle ce fel de ordine mari exista in piata, dar in acelasi timp se ghideaza si dupa suporti si rezistente

Ce se intampla cu sistemele automatizate de trading care sunt folosite chiar si de fonduri de investitii (Tom Basso de ex)?

 

Eu va intreb pentru ca sunt mic si nu stiu multe. Subiectul mi se pare foarte interesant, ba mai mult il consider mai important decat multe alte discutii legate de analiza. Uneori noi incepatorii prea ne lasam hipnotizati de indicatori, nivele si patternuri de AT fara sa ne mai gandim de fapt ce se intampla in spatele graficelor, in spatele monitoarelor... THE BIG PICTURE daca intelegeti ce vreau sa spun...

 

si sa revin la subiect... intrebarea mea simplificata ar fi... oare totusi nu exista atat de multe specii diferite acolo in piata incat totul devine un sistem mult prea mare si prea complex ca sa poata fi descifrat in formule de succes gen "at-ul este baza" sau "volumele sunt cheia" sau "astrologia prezice viitorul"

 

paranteza apropo de astrologie stiati ca JP Morgan a spus: "Milionarii nu folosesc astrologia pentru investitii... Miliardarii da!"

 

mie inca imi place sa cred ca se pot face bani in mai multe feluri chiar daca unele metode sunt mult mai sofisticate decat celelalte mai primitive

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sian

se pot face bani in multe feluri (in cartile lui Schwager nu`s 2 traderi cu aceeasi strategie) si pe analize diferite.

nu exista "Analiza" acel holy grail care sa dea mereu rezultate infailibile. De aceea trebuie cautat stilul de trading care sa se muleze pe personalitatea fiecaruia, astfel se intelege ca e normal sa se si piarda, se accepta acest fapt, si se merge mai departe. Cei care cauta indicatori minune (si sunt plini forumurile de ei) se afla pe un drum care nu duce nicaieri. Ce e mai trist e faptul ca ei cred ca se dezvolta ca traderi, cand de fapt doar pierd vremea. (ex. uitati-va pe forexfactory, tot timpul (aprox) cei mai multi useri vor fi in subforumul "trading systems" ) :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indicatorul minune normal ca nu exista, insa modalitatea de a fi mereu profitabil este sa intelegi cum gindesc si cum actioneaza aia mari care misca pretul, si sa intelegi si semnele pe care ei le lasa in piata. 2 chestii esentiale, in care nu-si gaseste locul aproape nici un indicator. citi dintre noi au stiut unde sa se uite de la inceput? nici dupa ani de zile de incercari majoritatea nu inteleg cum sta situatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.