Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

5 pipsi pe ora!

• Please log in to reply
142 replies to this topic

#11 Mangusta

Mangusta

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 255 posts

Posted 13 May 2010 - 08:39 PM

@Dannad
Nu conta directia..asta era ideea de baza.Nu conta trendul pt ca Min(O-L,H-O)>7.Open,Low,High.
Nu cred ca aeficienta o vezi manual pt ca ai intarziere si pierzi pipsi.Poate EA pe forward test.

Edited by Mangusta, 13 May 2010 - 10:14 PM.

• 0

#12 denielmds

denielmds

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 23 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Vanguard
  • Strategie/tehnica folosita s/r,macd,ha

Posted 13 May 2010 - 09:52 PM

mangusta
Nu crezi ca strategia a dat pe minus tocmai fiindca nu tineai cont de trend?

dannad
1.Tf-ul de 1H nu cred ca e potrivit,trebuie sa cobori mai jos pt o astfel de strategie-1 min sau 5 min.
2.Mi se pare ok un obiectiv de profit de 5+spread pana la 10 pipsi dar cu un risc de max 1/1

Am incercat si eu asa ceva la inceput dar am renuntat-riscuri imense fata de frimiturile culese.
  • 0

#13 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 13 May 2010 - 11:24 PM

@mangusta : Am inteles. Din moment ce umbra este mai mare de 7 pips (in 85% din bare) in principiu nu mai conteaza directia (decat daca vrei neaparat un avantaj in plus; pe mine m-ar interesa :| ). Procentul de 85% poate sa creasca pana la 99% pentru TF-uri mai mari. Problema e, ca cei 7 pips nu sunt parcusi intotdeauna "dintr-o bucata".
Eu zic ca daca ai timp si rabdare poti sa intri si manual la inceputul fiecarei ore.

@denielmds : Pai asta e ideea : cu TF mai mare se mai reduce din noise. Pe TF de 5 min ai probabilitate maxima ca in 50% din cazuri sa-ti atinga SL-ul(egal cu TP-ul) de 5-10 pips. adica castiguri minus pierderi egal Zero.
  • 0

#14 Mangusta

Mangusta

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 255 posts

Posted 13 May 2010 - 11:55 PM

Nu am timp si mai ales rabdare , plus ca e neproductiv..ca daca nu intru in secunda 0 cand se schimba bara se pierd pipsi.Oricum ar trebui setat slippageul la 0 ca daca este setar 7 ala o sa devina 7+slippage.
Tradeul manual nu este pt strategii la care conteaza timpul de reactie.
  • 0

#15 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 14 May 2010 - 06:47 AM

@ovidiubenone

Poate o sa fac un clip, pentru a se vedea cum se pot face 5 pips dupa un time-frame mic, dupa mai multe metode. Succes.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#16 sec

sec

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 640 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 14 May 2010 - 09:04 AM

@ovidiubenone

Poate o sa fac un clip, pentru a se vedea cum se pot face 5 pips dupa un time-frame mic, dupa mai multe metode. Succes.

@andrei, sa faci un clip si cum se pot pierde 5 pips (sau mai multi, dupa caz)

Edited by sec, 14 May 2010 - 09:05 AM.

• 0

#17 ovidiubenone

ovidiubenone

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 123 posts
  • Interests:Profit!

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Pepperstone, Fx-trend,fxmtf.com-IB LMAX
  • Strategie/tehnica folosita Account Managers

Posted 17 May 2010 - 06:37 PM

@ovidiubenone

Asteptam clipul si metodele si ulterior pun si eu o propunere sa imi spuneti daca are vreo seansa sa atinga obiectiv.
Asteptam... :|
  • 0

#18 sec

sec

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 640 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 18 May 2010 - 01:47 PM

Asta cam cat ar veni? 1 pip la 12 minute? ...hmmmmm, cred ca am niste ideei, bune, chiar foarte bune. Mai da-mi un pic de timp sa fac niste teste.

Am facut testele, rezultatul: la fiecare pip castigat la 12 minute, am pierdut alti 3 pips; cu alte cuvinte, la fiecare 5 pips castigati pe ora , se pierd 15 pips.
Project closed.
  • 0

#19 bumasoft

bumasoft

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 325 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Bias, Strength/Weakness, Sessions

Posted 28 May 2010 - 02:58 PM

Este foarte simplu. Sa zicem ca vrei sa tranzactionezi 4 ore pe zi si sa iei 5 pipsi pe ora, deci 20 pipsi pe zi. Ce-ar fi sa urmezi o strategie sanatoasa la cap, cu money management sanatos, tranzactii mai rare, dar cu probabilitate mai mare si castig potential in pips mai mare, care sa-ti dea o medie de 20 de pipsi pe zi? :|

De exemplu, daca iau o tranzactie azi care imi aduce 100 pipsi, am facut cei 5 pipsi pe ora pentru toata saptamana, asa ca restul saptamanii stau si ma uit pe grafic sau ies cu prietenii la bere. Voila, holy grail! :|
  • 2

#20 ovidiubenone

ovidiubenone

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 123 posts
  • Interests:Profit!

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Pepperstone, Fx-trend,fxmtf.com-IB LMAX
  • Strategie/tehnica folosita Account Managers

Posted 01 June 2010 - 09:11 PM

Este foarte simplu. Sa zicem ca vrei sa tranzactionezi 4 ore pe zi si sa iei 5 pipsi pe ora, deci 20 pipsi pe zi. Ce-ar fi sa urmezi o strategie sanatoasa la cap, cu money management sanatos, tranzactii mai rare, dar cu probabilitate mai mare si castig potential in pips mai mare, care sa-ti dea o medie de 20 de pipsi pe zi? :D

De exemplu, daca iau o tranzactie azi care imi aduce 100 pipsi, am facut cei 5 pipsi pe ora pentru toata saptamana, asa ca restul saptamanii stau si ma uit pe grafic sau ies cu prietenii la bere. Voila, holy grail! :D

Asa si ceva concret puteti spune, sau doar ...?
  • -1

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.