Sari la conținut

Postări Recomandate

@Dannad

Nu conta directia..asta era ideea de baza.Nu conta trendul pt ca Min(O-L,H-O)>7.Open,Low,High.

Nu cred ca aeficienta o vezi manual pt ca ai intarziere si pierzi pipsi.Poate EA pe forward test.

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mangusta

Nu crezi ca strategia a dat pe minus tocmai fiindca nu tineai cont de trend?

 

dannad

1.Tf-ul de 1H nu cred ca e potrivit,trebuie sa cobori mai jos pt o astfel de strategie-1 min sau 5 min.

2.Mi se pare ok un obiectiv de profit de 5+spread pana la 10 pipsi dar cu un risc de max 1/1

 

Am incercat si eu asa ceva la inceput dar am renuntat-riscuri imense fata de frimiturile culese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mangusta : Am inteles. Din moment ce umbra este mai mare de 7 pips (in 85% din bare) in principiu nu mai conteaza directia (decat daca vrei neaparat un avantaj in plus; pe mine m-ar interesa :| ). Procentul de 85% poate sa creasca pana la 99% pentru TF-uri mai mari. Problema e, ca cei 7 pips nu sunt parcusi intotdeauna "dintr-o bucata".

Eu zic ca daca ai timp si rabdare poti sa intri si manual la inceputul fiecarei ore.

 

@denielmds : Pai asta e ideea : cu TF mai mare se mai reduce din noise. Pe TF de 5 min ai probabilitate maxima ca in 50% din cazuri sa-ti atinga SL-ul(egal cu TP-ul) de 5-10 pips. adica castiguri minus pierderi egal Zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp si mai ales rabdare , plus ca e neproductiv..ca daca nu intru in secunda 0 cand se schimba bara se pierd pipsi.Oricum ar trebui setat slippageul la 0 ca daca este setar 7 ala o sa devina 7+slippage.

Tradeul manual nu este pt strategii la care conteaza timpul de reactie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovidiubenone

 

Poate o sa fac un clip, pentru a se vedea cum se pot face 5 pips dupa un time-frame mic, dupa mai multe metode. Succes.

 

@andrei, sa faci un clip si cum se pot pierde 5 pips (sau mai multi, dupa caz) Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovidiubenone

 

Poate o sa fac un clip, pentru a se vedea cum se pot face 5 pips dupa un time-frame mic, dupa mai multe metode. Succes.

 

Asteptam clipul si metodele si ulterior pun si eu o propunere sa imi spuneti daca are vreo seansa sa atinga obiectiv.

Asteptam... :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cam cat ar veni? 1 pip la 12 minute? ...hmmmmm, cred ca am niste ideei, bune, chiar foarte bune. Mai da-mi un pic de timp sa fac niste teste.

 

Am facut testele, rezultatul: la fiecare pip castigat la 12 minute, am pierdut alti 3 pips; cu alte cuvinte, la fiecare 5 pips castigati pe ora , se pierd 15 pips.

Project closed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Este foarte simplu. Sa zicem ca vrei sa tranzactionezi 4 ore pe zi si sa iei 5 pipsi pe ora, deci 20 pipsi pe zi. Ce-ar fi sa urmezi o strategie sanatoasa la cap, cu money management sanatos, tranzactii mai rare, dar cu probabilitate mai mare si castig potential in pips mai mare, care sa-ti dea o medie de 20 de pipsi pe zi? :|

 

De exemplu, daca iau o tranzactie azi care imi aduce 100 pipsi, am facut cei 5 pipsi pe ora pentru toata saptamana, asa ca restul saptamanii stau si ma uit pe grafic sau ies cu prietenii la bere. Voila, holy grail! :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte simplu. Sa zicem ca vrei sa tranzactionezi 4 ore pe zi si sa iei 5 pipsi pe ora, deci 20 pipsi pe zi. Ce-ar fi sa urmezi o strategie sanatoasa la cap, cu money management sanatos, tranzactii mai rare, dar cu probabilitate mai mare si castig potential in pips mai mare, care sa-ti dea o medie de 20 de pipsi pe zi? :D

 

De exemplu, daca iau o tranzactie azi care imi aduce 100 pipsi, am facut cei 5 pipsi pe ora pentru toata saptamana, asa ca restul saptamanii stau si ma uit pe grafic sau ies cu prietenii la bere. Voila, holy grail! :D

 

Asa si ceva concret puteti spune, sau doar ...?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.