Sari la conținut

Postări Recomandate

Ok, pune atunci pe la inceputul functiei start() un "semafor" de genul:

 

string Pozitie = "" ; // variabila globala de tip string numita "Pozitie" va lua valorile "peste" sau "sub" in

// functie de pozitia lui MACD fata de linia-semnal ; se declara inainte de "start()"

 

Dupa lansarea unui ordin SELL => Pozitie = "sub" si asta va fi Una din conditiile pentru a deschide BUY.

 

Daca nu se indeplinesc toate conditiile de BUY dar MACD trece deasupra liniei-semnal, variabila "Pozitie" devine "peste" si asta trebuie sa fie Una din conditiile pt.deschiderea urmatorului SELL.

 

SAU :

 

int Pozitie = 0; // unde "Pozitie" ia valorile +1 si -1 , de exemplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul datorat unor forumisti avansati :

United States Patent and Trademark Office (USPTO) a refuzat inca de la inceputul secolului trecut sa mai accepte cereri de patente pentru perpetuum mobile .

Cred ca prima intentie a moderatorului a fost cea corecta. Taderii mai putin expermentati ar trebui descurajati in dorinta lor de a risipi pretioase resurse intelectuale in proiecte imposibile.

NB : Cred ca un topic util ar fi : "Ce NU trebuie sa faca un trader". Cautarea unei "gaini mici da` grele" ar fi unul dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am retinut eu din acest post este ideea de "cooperativa" . Cel putin initiatorul asa zicea...("Putem face asta impreuna ?")

Dupa cum desigur stiti , pe alte forumuri este uzuala dezvoltarea in comun a unui proiect. Desi suntem romani (cel putin asa pare la prima citire...) am putea incerca.

Sa zicem ca plecam de la ideea "EA care a fost capabila sa genereze o medie de 10 pipsi pe zi, in ultimii 3 ani, si care sa fie capabila sa genereze in medie 7 pipsi pe zi in urmatoarele 3 luni".

Cineva vine cu o idee , si o prezinta intr-o maniera formala ( schema logica, sau conditii de entry/exit ), o discutam/rafinam in grup , cine se pricepe mai bine o scrie intr-un limbaj uzual (MQL,EL,),apoi debug ,testare,etc.

Ca sa nu ziceti ca vin cu idei lipsite de continut , pot oferi (cel putin ) expertiza mea in domeniul back/forward testingului . Nu ma refer aici la backtesting in MetaTrader sau alte solutii jenante .

Vorbesc de softuri profesionale ,fundamentate pe teorii serioase, si dovedit fezabile . Plus platformele de testare capabile sa incarce CPU cat mai mult . Plus o statie de lucru dedicata (2x Xeon E5530 (16 Cores),12 GB RAM ,SSD Raid 0 Matrix + 1TB de stocare, etc. capabila sa lucreze min 30 zile la >90% incarcare a CPU).

NB : o singura posibila problema = pentru acest scop eu folosesc excusiv strategii scrise in EL (EasyLanguage de la TradeStation). Dar cred ca ceva minti luminate pot face conversia/reconversia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.