Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

5 pipsi pe ora!

• Please log in to reply
142 replies to this topic

#31 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 11 June 2010 - 07:21 PM

Pentru a fi in ajutorului celor interesati de diversele modalitatile de abordare, pentru obtinerea unui asemenea randament - de 5 pips/ora, vreau sa zic ca, prin tranzactiile pe care le-am desfasurat mai sus, am cautat ca pretul sa faca un pattern de candlesticks, care sa indice intentia pretului de a se duce intr-o directie sau cealalta.
Pattern-urile trebuie sa se afle in zone sensibile, delimitate de studiile Ichimoku, ce joaca rol de rezistente/suporturi dinamice, in continua miscare, ca si piata, de altfel. De asemenea, pattern-urile nu trebuie sa fie foarte puternice, pot fi si de categorie medie, de genul: spinning top, hammer, long legged doji, samd, ceea ce e important, dupa cum am mai zis, sa se vada intentia de a face reject dintr-un nivel, in calea unei rezistente/suport. RR-urile nu au fost superbe, chiar din contra, au fost contra-productive, insa din fericire - nu au fost atinse. Aceasta modalitate de a aborda piata nu este o metoda, este doar un simplu experiment, mai mult un punct de plecare poate pentru idei noi legate de aceasta. Nu a fost gandita foarte mult timp, a fost improvizata pe moment, a ceea ce m-am gandit ca ar functiona foarte bine. Daca sunt doritori, eu mai pot continua acest experiment, pentru a se vedea cum merge pe termen mai indelungat, de ce nu...?

later edit: S-a aprobat continuarea experiementului - m-am angajat sa ma tin de treaba. Tranzactiile dupa aceasta abordare vor fi puse in contul demo Interbank: 2649829 Parola de investitor: wdvo3lo.

Edited by dirzuandreiovidiu, 11 June 2010 - 07:55 PM.

• 2

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#32 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 15 June 2010 - 02:51 PM

Voi mai face inca cinci tranzactii astazi, cate una pe fiecare din perechile: gbp/jpy, eur/usd, gbp/usd, aud/jpy si aud/usd, pentru a va arata ca nu conteaza perechea tranzactionata foarte mult, daca sunteti pe momentum-ul potrivit.
Sapte, deja am facut, dupa cum vedeti in imaginea de mai jos:

ex5pperh_day2.PNG

Puteti sa intrati pe cont sa vedeti si timpii petrecuti in fiecare tranzactie si o sa descoperiti ca nu au fost mari deloc. La 100-200 de tranzactii pozitive ma voi opri cu experimentul. Reamintesc ca time-frame-ul pe care s-au facut toate tranzactiile si pe care se va face in continuare, este exclusiv cel de 15 minute.

Va multumesc.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#33 Magicianul

Magicianul

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 379 posts

Posted 21 July 2010 - 12:52 AM

m-am uitat de multe ori aici in topicul asta ...
5 pipsi ? pe ora ?

de ce doar 5 si nu 50 ?
de ce nu 500 ?

de ce nu mai mult ?
ia sa vedem... asa e bine ?

Attached Thumbnails

• 26x5pipsi.png
  • 26x5pipsi_2.png
  • 25x5pipsi_3.png
  • 25x5pipsi_4.png
  • 19x5pipsi_5.png
  • Niste-pipsi_6.png
  • niste_pipsi_7.png
  • niste_pipsi_8.png
  • 25x5pipsi_9.png
  • 24x5pipsi_10.png
  • 25x5pipsi_11.png
  • 18x25pipsi_12.png

• 0

#34 Magicianul

Magicianul

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 379 posts

Posted 21 July 2010 - 12:55 AM

nu am numarat , dar cu siguranta sunt peste 2000 de pipsi , intr-o jumatate de zi ...

si inca ceva... observati ca am lucrat doar pe un singur chart, (sa nu fortez calculatorul, ca e cam ..uzat) :)

LIVE TEST

Edited by Magicianul, 21 July 2010 - 01:00 AM.

• 0

#35 alxdany

alxdany

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 21 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent -
  • Strategie/tehnica folosita trend

Posted 22 July 2010 - 10:31 AM

Buna,eu am reusit sa tin o saptamana pe plus un cont demo si cred ca m-am descurcat binisor pt un incepator :) istoric.jpg
  • 0

#36 Magicianul

Magicianul

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 379 posts

Posted 22 July 2010 - 01:17 PM

Buna,eu am reusit sa tin o saptamana pe plus un cont demo si cred ca m-am descurcat binisor pt un incepator :) istoric.jpg

Cred ca nici nu e prea complicat sa faci "fata distractiei" ; sunt atat de multe indicatoare interesante dupa care te poti ghida , incat ... tot ceea ce ai de facut e sa apesi cateva taste pentru a plasa un ordin ; eu cred ca o medie de 50-60 de pipsi pe zi este usor de obtinut iar dublarea , triplarea , necontenita crestere a unui cont, e chestiune de timp si nimic mai mult .

Attached Thumbnails

• exemplu1.png

• 0

#37 alxdany

alxdany

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 21 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent -
  • Strategie/tehnica folosita trend

Posted 22 July 2010 - 03:01 PM

Cred ca nici nu e prea complicat sa faci "fata distractiei" ; sunt atat de multe indicatoare interesante dupa care te poti ghida , incat ... tot ceea ce ai de facut e sa apesi cateva taste pentru a plasa un ordin ; eu cred ca o medie de 50-60 de pipsi pe zi este usor de obtinut iar dublarea , triplarea , necontenita crestere a unui cont, e chestiune de timp si nimic mai mult .

Buna ce indicatori folosesti si pe intervale orare :)
  • 0

#38 Magicianul

Magicianul

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 379 posts

Posted 22 July 2010 - 04:14 PM

Ma feresc sa dau sfaturi !

la tine poate merge mai bine ceea ce la mine a dat gres; de aceea DOAR iti recomand un link;

http://www.forexmt4.com/

sunt EA-uri destul de interesante .(cred eu)

(si indicatori)

Edited by Magicianul, 22 July 2010 - 04:16 PM.

• 0

#39 Magicianul

Magicianul

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 379 posts

Posted 22 July 2010 - 04:50 PM

uite si partea a doua

Attached Thumbnails

• exemplu2.png

• 0

#40 paul.todea

paul.todea

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 28 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 22 July 2010 - 06:03 PM

tu vb serios? ai facut 2000 pipsi intr-o zi? :) :)
daca nu e prea mare deranjul o sa te rog sa imi zici si mie care EA l-ai folosit din lista aia uriasa. multumesc

Edited by paul.todea, 22 July 2010 - 06:06 PM.

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.