Sari la conținut

Trend-urile sesiunilor majore


Postări Recomandate

acelasi lucru se poate face si pentru restul sesiunilor.

 

ce se intimpla daca suprapunem patratele pe grafic? de exemplu, londra cu ny - vedeti in graficul atasat: patratele se suprapun in unele zone - bleu, si teoretic aceasta suprapunere ar trebui sa reprezinte o rezistenta si mai puternica.

post-1398-127378913266_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum rezistentele celor 3 sesiuni, suprapuse. tokyo sunt patratelele verzi.

 

la ce ne foloseste treaba asta? foarte simplu: cele mai sigure pozitii sell sunt cele cind, in timpul unui trend descendent, pretul ajunge in zona de rezistenta.

 

pe graficul atasat, confirmarea de sell a fost la spargerea liniei rosii. stopul este indicat de sageata = limita superioara a patratului verde (ultima rezistenta, determinata de sesiunea tokyo de ieri). reintrare sell cu risc mic se va face cind pretul urca pina intr-o zona de suprapunere.

 

p.s. ar fi extrem de interesant si de util de facut un expert care sa miste mereu stopul sau intrarea la un pip dincolo de ultimul nivel s/r.

post-1398-127379024936_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca doua grafice - actualizare la u-cad, si u-j.

 

la u-cad, directia actuala este contra-trend (monthly merge intr-un canal descendent), si inainte de intrare trebuie sa apreciem si aceste lucruri. l-am ales pentru ca e un exemplu bun pentru ce vreau eu sa exemplific.

 

u-j a reintrat pe directia majora de trend. monthly deja sparsese canalul descendent si facuse un lower low, si indicatia era de reintrat short la finalul corectiei. exemplu de break, in directia trendului predominant, sa vedem unde se duce.

 

tot ce-am explicat pina acum este un alt mod de a interpreta trendul pe durata medie si directiile intra-day. din cauza interactiunii permanente intre sesiunile majore, graficele daily afisate de broker nu sunt mereu folositoare pentru intrari si iesiri, si nu arata intotdeauna situatia reala. de exemplu, in timpul unei zile, tokyo si londra pot avea un minim in timp ce ny afiseaza un minim mai mare; brokerul deseneaza candela daily in general cu minimul de pe ny, si daca ne luam dupa acesta din urma fixam executia unei pozitii mai devreme decit trebuie - pentru ca minimul real al zilei este altul de fapt...

 

graficele de lunga durata (weekly; si monthly si mai sus) nu mai au aceasta problema cu maximele/minimele, insa au alta - nu afiseaza corect valorile open/close. unii brokeri deschid la citeva ore dupa ce s-au plasat primele ordine luni dimineata in noua zeelanda, si nu mai acualizeaza datele. cit despre inchiderea ny vineri noaptea, aceeasi probleme - unii brokeri inchid mai devreme. asa ca, atentie la ce vedem pe grafice.

post-1398-127384858898_thumb.gif

post-1398-127384921366_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca graficele de mai sus par complicate, va propun sa simplificam constructia si sa avem in vedere 2 lucruri:

 

1. ca rezistenta, ultimul maxim relevant = cel mai mare high al ultimelor 3 sesiuni inchise.

2. ca suport, ultimul minim relevant = cel mai mic low al ultimelor 3 sesiuni inchise.

 

de exemplu: suntem undeva in sesiunea NY, dupa ce s-a inchis Londra. ultimele 3 sesiuni inchise sunt: Londra (pe ziua in curs), Tokyo (pe ziua in curs) si NY din ziua precedenta (pentru ca sesiunea americana de pe ziua in curs este inca deschisa). nivelele sunt pe graficul atasat.

 

pe masura ce se inchide o sesiune, ne miscam pe celelalte nivele. in jos, in cazul rezistentei; sau in sus, in cazul suportilor.

 

este exact ideea cu patratele, dar fara zone colorate.

post-1398-12738732429_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau acum, dupa inchiderea sesiunii americane - ultimele 3 sesiuni inchise sunt - tokyo/vineri; londra/vineri; ny/vineri.

 

am ajustat graficul, si se vede ca noul maxim relevant s-a mutat cu vreo 150 de pipsi in jos.

post-1398-127387354795_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o noua actualizare, e-u a spart zona de rezistenta si in sfirsit s-au pus toti de acord: avem un nou higher high pe daily, 1.2438, care este confirmat in acelasi timp de toate cele 3 sesiuni.

 

long e-u, primul target la 1.3290 (inchiderea lunii trecute), iar al doilea la 1.35 (inchiderea trimestrului trecut).

incepem sa urmarim suportii, pentru adaugare de pozitii sau intoarcerea trendului.

post-1398-12743779947_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

breakout si pe lira. incepe retracul... sau un nou trend? deocamdata sa vedem unde ajunge urcarea.

 

inca o observatie - daca va uitati pe weekly, la volume, o sa vedeti ca saptamina in curs si cea dinainte au avut cele mai mari volume din intreaga istorie a graficului. cel putin la mine...

post-1398-127445812165_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca s-a inteles principiul "patratelor" - pe scurt, e vorba de suprapunerea a 3 grafice daily, in functie de momentul inchiderii sesiunilor majore: maximul si minimul inregistrat in ultimele 24 de ore de la inchiderea tokyo, sau a londrei, sau ny. o sa pun un grafic mai aerisit, doar cu linii, ca sa fie mai clar.

 

merg mai departe. in canalul astfel delimitat, de minime si maxime, exista o alta zona, hai sa-i spunem o zona de "mijloc", definita de inchiderile ultimelor 3 sesiuni (ca sa fie complet un ciclu daily), si care joaca rol de suport/rezistenta.

 

din nou o poza. am folosit indicatorul lui Criodi, pe care am activat doar valorile close, si intre ele am inserat niste patrate de aceeasi culoare. zona colorata in rosu inchis este delimitata intre cel mai mare si cel mai mic close ale ultimelor 3 sesiuni. exemplul e atasat.

post-1398-127454202676_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e acelasi grafic, pe care am suprapus si maximele.

 

in cazul de fata, se vede ca nu avem un higher high pe "daily". desi pretul s-a intors si a stat pentru putin timp deasupra zonei rosii, nu a reusit inca sa sparga canalul descendent daily. ultimul maxim a fost pe la 131.66, si este valid pina la inchiderea tokyo de luni; dupa ce inchide tokyo luni, ultimul maxim coboara pe la 130.85 si va fi valid pina cind inchide ny, tot luni. s.a.m.d.

post-1398-127454308323_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.