Sari la conținut

Patternuri


Postări Recomandate

cand o sa am timp o sa te intreb cum faci sa depistezi practic aceste patern-uri cu fibo retracement pt. ca eu nu am inteles cum se face. Pls ajutor

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primul rand te uiti pe grafic sa vezi daca iti sare in ochi :D un posibil pattern

 

In prima faza poti sa te uiti doar dupa 3 valuri de tip AB=CD si daca seamana cu asta atunci te uiti sa vezi daca mai are si celalalt val ca sa devina pattern cu 4 valuri. Eu persoan ma uit direct dupa cele cu 4 valuri, nu imi place asa de mult cel cu 3 AB=CD

 

Dupa ce am depistat un posibil pattern scot unealta de retracement fibo si ma apuc sa vad relatiile dintre valuri. In metatrader dupa ce ai tras nivelele fibo, la proprietatile Fibo (Fibo properties) adaugi la Fibo levels si 0.786, 1.272, 1.618, 2.236, 2.618.

 

Cauti toate raporturile dintre valuri si daca minimele si maximele valurilor sunt aproape de nivele fibo clare atunci probabilitatea patternului creste. Am nimerit patternuri pe 30 de min unde valurile se opreau exact la nivele Fibo.

 

Iata si cum masor:

 

Avem 4 valuri post-2415-127557563634_thumb.gif

 

Caut mai intai relatia dintre 1 si 2 si in acelasi timp dintre 1 si 4 post-2415-127557531001_thumb.gif

 

Apoi relatia dintre 2 si 3 post-2415-127557532541_thumb.gif

 

si apoi intre 3 si 4 post-2415-127557564557_thumb.gif

 

Daca studiezi atent materialele teoretice din primul post sau de la Harmonic Trader (Topic vamist sau Site oficial) si apoi metoda de masurare care tocmai am descris-o sigur ai sa intelegi pana la urma.

 

Uite inca un link Aici

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu. Ai un val... tragi unealta de retracement fibo si el iti arata nivelele... poate sa fie o corectie la 61.8 la 78.6 sau poate sa nu mai fie corectie si atunci merge pana la 1.272 sau 1.618 sau 2.236 sau 2.618.

 

Uite un exemplu: asa se calculeaza relatia dintre valul XY si valul XZ

 

post-2415-127557608854_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. chiar sunt curios, cand o sa fiu pe acasa sa ma bag la astfel de paternuri. Suna bine. Este ceva legat si de ce a prezentat mfx prin strategia lui.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si MFX mentiona de Gartley insa retine ca aceste patternuri pot fi tranzactionate in mai multe feluri. Aici deja intram in dezbateri legate de strategii de tranzactionare. Sper sa intervina si Criodi sa mai clarifice lucrurile legate de tipuri de abordari ale patternurilor in functie de intrare, iesire si SL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca urmaresti si timpul A C de multe ori sunt egale ca timp sau pret(des intilnit tf mic). Daca strica aceasta simetrie este clar acolo ai un impuls. Intradevar nu mereu tin aceste abc dar o marire de tf te poate face sa vezi mai bine unde te afli. zupu clasic te poate ajuta sa vezi mai bine valurile

Editat de RuuM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hmm, sian, deja ai pomenit numele meu de vreo 2 ori mai mult decat era necesar intr-un topic in care nu sunt cine stie ce expert :D

 

Sunt sigur ca oamenii care citesc topicul asteapta postari cu analize si poze ale graficelor, exemple de intrare si locuri bune de pus SL-ul sau TP-ul. Eu nu tranzactionez strict dupa paternuri armonice. Tranzactionez dupa nivele de suport sau rezistenta. Paternurile armonice sunt o unealta pe care ocazional o folosesc in vederea determinarii acestor nivele de s/r. Am sa explic in continuare, teoretic, din punctul meu de vedere abordarea acestor patternuri in vederea determinarii zonelor importante in care pretul ar putea reactiona si am sa propun cateva modele de urmat in vederea tranzactionarii acestor zone.

 

Abordarea mea nu e deloc dupa manual si nu consta in identificarea unor proportii fibo exacte. Abordarea mea e un pic mai generala si consta strict in determinarea unor confluente fibo ce ar putea creea o zona de s/r si nu neaaparat un nivel exact

 

De ce patternuri armonice ?

 

Logica din spatele unei strategii bazata pe patternuri este usor de inteles. In primul rand ideea dupa care aceste patternuri functioneaza este pur statistica. Se totalizeaza numarul de patternuri aparute de-a lungul timpului, iar mai apoi se masoara cate din ele s-au adeverit si cate nu. Desigur rezultatele din trecut nu sunt un indicativ al rezultatelor viitoare, dar pe termen lung e rezonabil sa te gandesti la o deviatie destul de mica fata de medie, ceea ce impreuna cu un moeny management ok creeaza premisele unei strategii viabile.

 

Defapt, acelasi lucru este valabil pentru orice strategie obiectiva bazata pe reguli stricte. Daca vi se pare ca o abordare strict statistica e absurda, inseamna ca singurul mod de abordare a pietei care va satisface este cel discretionar (elemente diferite de la o tranzactie la alta) sau semi-discretionar (cateva elemente fixe, ce se repeta la fiecare tranzactie plus cateva elemente subiective individuale tranzactiei) Acestea din urma pot fi cele mai profitabile metode de a aborda piata. Cum insa nu foarte multi sunt in stare sa isi controleze emotiile atunci cand subiectivismul intervine singura alegere disponibila o reprezinta o astfel de abordare statistica a pietei, fie ca e vorba de indicatori sau de patternuri armonice.

 

1. Identificarea paternului si identificarea zonei de s/r

 

Aveti in acest topic destule exemple, plus, in primul post, cateva poze ce va arata foarte clar cum ar trebui sa arate un pattern. Nu am sa mai readuc in discutie metoda "by the book" intrucat a fost deja postata. Am sa va explic totusi cum urmaresc eu aceste patternuri.

 

In afara de "three drives" si "abcd" se vede foarte clar ca imaginea de baza a acestor patternuri este un "W". Un "W" format dintr-un "ABCD" si un val intitial XA. Acest val XA poate fi mai lung decat intreg patternul ABCD sau mai lung doar decat valul AB. Nu poate fi insa mai mic decat valul AB. Astfel observarea acestor patternuri pe grafic poate fi facuta incredibil de usor inca de la inceput. Chiar daca nu va iese din prima cu putin antrenament identificarea lor va deveni o banalitate.

 

Logica din spatele desenarii acestor patternuri este lesne de inteles. Nu este vorba decat de confluentele a doua numere fibonacii trasate pe doua valuri diferite dar orientate in aceasi directie. O astfel de confluenta va reprezenta zona de suport sau rezistenta pe care o veti tranzactiona. Tot ce trebuie sa faceti e sa identificati doua astfel de valuri, care impreuna cu celelalte valuri adiacente sa formeze un W, iar mai apoi sa trasati fibonacci pe cele doua valuri pentru a identifica daca extensia/retracementul unui val conflueaza cu extensia/retracementul celuilalt. Eu unul nu urmaresc patternurile de tip ABCD sau three drives intrucat punctul de intrare se calculeaza pe baza unui singur numar fibo si din acest motiv consider ca probabilitatea de succes a tranzactiei scade.

 

Nu ma intereseaza in mod deosebit daca ABCD-ul din interiorul W-ului se formeaza "by the book" deoarece nu am gasit niciodata relevant nivelul la care se retrage valul BC relativ la valul AB. Eu imi iau tranzactiile la sfarsitul valului CD. Ma intereseaza strict confluentele din punctul D si nu cele din C.

 

2. Cum tranzactionam zona de s/r

 

Aici aveti mai multe variante, de la cele mai sigure la cele mai riscante.

 

Eu unul aleg varianta cea mai riscanta aspteptand pretul in cu ordine limit in zonele prestabilite. Astfel intru "blind", fara a mai astepta vreo confirmare de orice fel. Avantajele unei astfel de abordari constau in raporturile risk/reward foarte bune. Daca intrarea are succes veti fi prins noul trend inceput inca de pe bottom sau de pe top, rewardul fiind imens. Acest lucru nu se intampla insa atat de des, de cele mai multe ori lovindu-va sl-ul fie la minus fie la break even. In timp insa, odata ce acumulati experienta si deveniti din ce in ce mai buni in a filtra semnalele negative, potentialul metodei e urias. Practic e o metoda de contrarian trading, cumparam cand pretul scade si vindem cand pretul creste. Contrarian traders vor fi intotdeauna cei care vor castiga cei mai multi bani din piata, fiind sel pe top-uri si buy pe bottom-uri, insa o astfel de abordare a pietei cere extrem de multe cunostinte si o intelegere avansata a pietei, drumul catre succes in contrarian trading fiind unul foarte intortocheat.

 

O alta varianta de tranzactionare a acestor zone de rezistenta este cea in care asteptam ca pretul sa confirme zona reactionand si formand acolo un top sau un bottom. Astfel va faceti intrarea ceva mai tarziu, un pic mai jos de top sau un pic mai sus de bottom. Sl-ul va fii ceva mai larg, iar rewardul, inevitabil, mai mic. Raportul risk/reward nu mai e atat de mare in cazul acesta, insa intrarile pot avea o rata de succes ceva mai mare.

 

O alta varianta asemanatoare celei de mai sus, consta in asteptarea formarii unor patternuri(de bare, sau candlestick) in zonele de suport sau rezistenta prestabilite. In directia aceasta puteti urmari foarte bine clipurile lui Oltciter pentru a va face o idee mai buna asupra subiectului. Tot ce trebuie sa faceti apoi e sa inlocuiti acele nivele ppz cu zonele determinate de patternurile in cauza. Puteti de asemenea sa le combinati daca vreti... Dar cred ca deja intrarile s-ar rari foarte mult, iar rata de succes nu cred ca ar creste cu mult.

 

3. Elemente de urmarit in vederea anularii patternurilor

 

Am spus mai sus ca nu gasesc relevant cat de mult se retrage BC din AB intrucat eu imi iau tranzactiile in punctul D. Ma intereseaza totusi nivelul la care sa retras valul BC in vederea determinarii momentumului. Daca valul BC se retrage foarte putin, pana la un nivel de numai 23 sau 38 %, imi da un semnal de alarma. Nivelul de s/r proiectat ceva mai sus s-ar putea sa nu tina. Pe langa acest aspect mai trebuie urmarita si marimea barelor pe masura ce pretul se apropie de nivelul de s/r. Daca pretul incheie valul CD in doua trei bare de o ora si imi acopera distante de sute de pips e evident ca pretul are o viteza foarte mare. Gasesc tradingul contrarian atractiv, dar nu imi place sa ma asez in fata pretului care vine cu mare viteza. Chiar daca miscarile puternice prezinta mai tarziu corectii puternice nu puteti fi niciodata siguri ca nivelul vostru de s/r este cel din care corectia va incepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.