Sari la conținut

MithBusters -95% pierd


Anul trecut ai fost pe plus?  

27 membri au votat

  1. 1. Anul trecu ai avut profit?

    • DA
      8
    • NU
      19


Postări Recomandate

dar chiar crezi ca un astfel de poll reflecta realitatea?

 

Parerea mea este ca pollul este irelevant in raport cu mitul. Sidaca tot forumul voteaza tot e irelevant deoarece nu ai de unde sa stii daca votul e sincer. Mai mult decat atat, majoritatea celor care chiar sunt profitabili poate nu ar mai sta pe forum.

 

Daca facem pollul doar pentru noi din curiozitate aia e altceva...

 

referitor la mit, cu toate ca ma repet: cifrele din bazele de date ale brokerilor spun adevarul gol golut. restul e :D

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e mit...acum ca e 95%, sau 90% sau 85%, nu stiu, dar pt mine e clar ca majoritatea traderilor incepatori pierd.

referitor la american dream...eu stiam ca reprezinta faptul ca in america oricine care e serios si munceste, poate ajunge sus...un exemplu ar fi Arnold Schwarzenegger. cum naiba sa fie un 9 to 5 job american dream ? :D aia e 'rat race' din care toti incearca sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca am mai gasit ceva pe vamist.

Fata Morgana il aproba pe un prieten "Statisticile spun ca 90% din inceptatori pierd.

90% din toti incepatorii, indiferent de limba pe care o vorbesc acestia." statistic doar incepatorii ,cei pro ce fac?:D

P.S Cine este prieten cu Fata Morgana si Lazypawn sa le aminteasca de vamist:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sunt de acord cu ce zici,urmaresc si forumuri despre afaceri unde am observat cum decurge treaba(eu m-am aruncat in afaceri de la 18 ani,m-am descurcat,am renuntat fix dupa 1an,dar am renuntat pentru a ma ocupa de scoala )

In afaceri,seful lucreaza pentru angajati si angajatii pentru el.

In trading am inteles ca trebuie sa urmezi trendul.Nu toti fac asta?

 

"Sondajul"este adresat membrilor vamist si vreau sa reflecte cat la suta au experienta pe real(din totalul membrilor de pe vamist) si cati sunt profitabili.sper sa nu voteze doar 10 membrii.

 

Nu se poate dovedi asa usor ca este sau nu un mit.

Offtopic
Toti judecam oamenii in general,poate nu iti dai seama:) .Da,putem incepe dar mie nu imi place vorba multa:D,eu sunt mai direct.

 

Gresit, loserii urmeaza trendul, aia destepti il formeaza sau il anticipeaza. Unii loseri sunt mai norocosi (sau hai, mai priceputi, ca sa nu va simtiti jigniti :D) decat altii si intra ceva mai devreme in trend in timp ce unii il rateaza si intra tocmai cand se termina. Trebuie sa aiba si aia destepti cui sa isi lichideze pozitiile la sfarsit de miscare nu ?

 

Da, stiu, oamenii sunt superficiali si judeca dupa aparente. Sunt constient ca si eu mai cad cateodata in capcana asta, sunt si eu om. Incerc sa evit totusi cat se poate de mult sa ii judec pe oameni. E o vroba: Cine sunt eu sa ii judec pe oameni cand nici Dumnezeu nu ii judeca decat abia dupa ce au trecut pe lumea cealata.

 

Problema aici apare defapt in definitia succesului. Adica ce inseamna pentru voi "castig" ? Eu am spus mai sus, "succesul adevarat consta intr-o viata abundenta, libera, independenta, din care nimic nu lipseste". Ori in conditiile astea nu doar 95% sunt loseri, ci 99%. Dar asa sunt eu, ceva mai ambitios, mai perfectionist, mai greu de satisfacut. Poate pentru voi vedeti altfel succesul. Poate il vedeti in unele din exemplele pe care le-am dat in postul de mai sus... Castiguri infime sau medii, zona de confort asigurata, viata ok... Fiecare cu perceptia lui. Ok nu e destul pentru mine. Nu e destul pentru a putea numi succes adevarat.

 

Intr-o viziune generala insa e evident ca marea majoritate pierd. Mai repet inca odata, 5% din populatia globului detine 95% din resurse. Asta pentru ca restul de 95% sunt niste loseri mediocri care se multumesc cu ce au si in medie traiesc o viata ok. Aceleasi statistici se regasesc si in trading. Nu s-ar putea altfel.

 

@gubyiq, despre american dream ce sa zic... Eu asa l-am vazut in filme sau articole. Nu ma refeream neaaparat la un 9 to 5 in sensul rau al cunvantului. Ma refeream la un job stabil. Fie el si unul bine platit. Un job stabil care iti permite sa mentii o zona de confort restransa, constanta. Pentru mine asta nici macar nu se apropie de definitia succesului. Nici vorba de un "dream". Din cauza asta l-am tradus ca "o viata mediocra traita dupa normele impuse de societate".

 

Ce trebuie sa va ramana in minte totusi e ca orice e posibil, dar mai important de atat, ca totul depinde de voi. Da, orice e posibil, in masura in care va doriti sa atingeti telul propus. Eu unul vreau sa ating succesul din trading. Puteti voi sa imi spuneti mie si ca 0.01% dintre traderi castiga si ca restul pierd. Nu imi pasa! Eu vreau sa ating succesul in trading si am sa fac tot ce imi sta in putinta pentru a imi atinge scopul. Nu stiu voi ce aveti de gand, dar asta e problema voastra. Daca va lasati insa influentati de astfel de statistici e clar ca din start nu aveti nici o sansa. E ok, topicul e in discutii generale, putem sa aberam cat vrem, dar sa va intereseze insa o astfel de statistica in vederea viitorului vostru in trading e absolut stupid. Daca vrei sa faci ceva fa! Nu te gandi nici o secunda la ce sa intamplat cu cei care au incercat inaintea ta sau la ce iti spun cei din jur. Puterea e in mainile tale!

 

Offtopic

Nu stiu cum alfel sa inchei deci las postul asa. Am ceva stofa de scriitor motivational nu ? Si nu faceti referinte la vreun maestru zen sau la starwars ca nu de acolo imi vine inspiratia :D

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul e in sectiunea pentru incepatori Criodi. Nu e un subiect extraordinar si nici posturile nu sunt extraordinare insa, pentru incepatori cred ca e ok. Nici eu nu privesc statistica din perspectiva pesimista. Daca vrei cu adevarat poti, dar trebuie munca.

 

E ok totusi pentru incepatori topicul, ca sa ia in considerare procentul respectiv si sa se gandeasca de mai multe ori inainte sa isi riste banii si mai mult decat atat sa puna mana si sa studieze, sa invete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic

Da, ai dreptate, suntem la incepatori. Nu imi place ca inca apare la discutii generale ca fiind moved. Asta m-a derutat.

Acum dupa ce ai propus tema abordata ca o atentionare pentru incepatori, incep sa cred ca as putea sa fac din ea subiectul unui nou topic din seria "Trading-ul:" :D Sa vad cum imi fac timp si ma apuc de scris. Nu stiu cat de bine o sa iasa, dar incerc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt de acord cu ce zici,urmaresc si forumuri despre afaceri unde am observat cum decurge treaba(eu m-am aruncat in afaceri de la 18 ani,m-am descurcat,am renuntat fix dupa 1an,dar am renuntat pentru a ma ocupa de scoala )

In afaceri,seful lucreaza pentru angajati si angajatii pentru el.

In trading am inteles ca trebuie sa urmezi trendul.Nu toti fac asta?

 

"Sondajul"este adresat membrilor vamist si vreau sa reflecte cat la suta au experienta pe real(din totalul membrilor de pe vamist) si cati sunt profitabili.sper sa nu voteze doar 10 membrii.

 

Nu se poate dovedi asa usor ca este sau nu un mit.

Offtopic
Toti judecam oamenii in general,poate nu iti dai seama:) .Da,putem incepe dar mie nu imi place vorba multa:D,eu sunt mai direct.

 

Gresit, loserii urmeaza trendul, aia destepti il formeaza sau il anticipeaza. Unii loseri sunt mai norocosi (sau hai, mai priceputi, ca sa nu va simtiti jigniti :D) decat altii si intra ceva mai devreme in trend in timp ce unii il rateaza si intra tocmai cand se termina. Trebuie sa aiba si aia destepti cui sa isi lichideze pozitiile la sfarsit de miscare nu ?

Stai.Bun urmeaza trendul si ies dupa ce au cules 15-30 de pipsi.Tot looserii ii consideri?

 

Da, stiu, oamenii sunt superficiali si judeca dupa aparente. Sunt constient ca si eu mai cad cateodata in capcana asta, sunt si eu om. Incerc sa evit totusi cat se poate de mult sa ii judec pe oameni.

Te-am prins :D

 

E o vroba: Cine sunt eu sa ii judec pe oameni cand nici Dumnezeu nu ii judeca decat abia dupa ce au trecut pe lumea cealata.

Atat timp cat ei sunt pe aceeasi lume cu noi pot fi judecati.Sti ca dupa ce un om moare nimeni nu mai il vorbeste de rau...sau cel putin incearca,doar ca scapa de noi si da de Doamne Doamne si sa vezi atunci

 

Problema aici apare defapt in definitia succesului. Adica ce inseamna pentru voi "castig" ?

Ce este de la 0.01 in sus se considera castig

 

Eu am spus mai sus, "succesul adevarat consta intr-o viata abundenta, libera, independenta, din care nimic nu lipseste".

Sunt de acord cu tine

 

Ok nu e destul pentru mine. Nu e destul pentru a putea numi succes adevarat.

Aici este un alt nivel pe care nu multi il vor atinge(mult succes)

 

 

@gubyiq, despre american dream ce sa zic... Eu asa l-am vazut in filme sau articole. Nu ma refeream neaaparat la un 9 to 5 in sensul rau al cunvantului. Ma refeream la un job stabil. Fie el si unul bine platit. Un job stabil care iti permite sa mentii o zona de confort restransa, constanta. Pentru mine asta nici macar nu se apropie de definitia succesului. Nici vorba de un "dream". Din cauza asta l-am tradus ca "o viata mediocra traita dupa normele impuse de societate".

 

American dream is: better, richer, and happier life -> American Dream - Wikipedia, the free encyclopedia

 

Puteti voi sa imi spuneti mie si ca 0.01% dintre traderi castiga si ca restul pierd. Nu imi pasa! Eu vreau sa ating succesul in trading si am sa fac tot ce imi sta in putinta pentru a imi atinge scopul. Nu stiu voi ce aveti de gand, dar asta e problema voastra. Daca va lasati insa influentati de astfel de statistici e clar ca din start nu aveti nici o sansa.

Repet,studiul este doar pentru a vedea daca il putem cataloga drept mit sau nu.

Cat despre influenta altora asupra deciziilor mele:

In liceu am vrut sa fac multe lucruri printre care 2 mai importante: sa invat un program care are legatura cu arta 3d.Intr-o zi am vazut ca profesorul meu de informatica citea aceeasi revista ca si mine,l-am intrebat daca stie 3d si cum pot invata.Raspunsul lui a fost ceva de genul :"Incerc sa invat si eu,am facut o sfera(un zambet larg pe fata lui semn ca era foarte multumit) urmand sa imi zica NU VEI PUTEA INVATA NICI O DATA 3D!" Bun,dupa cateva luni cand am descoperit internetul si am inceput sa caut tutoriale legate de 3d si ghici ce? AM INVATAT 3D si sfera pe care a facut-o domnul profesor era doar un model gata facut pe care o faceai din trei miscari cu mouseul.

 

Alt lucru pe care am vrut sa il fac a fost sa urmez cursuri de retelistica pe care o doamna profesoara tot de informatica a vrut sa le urmeze si nu a reusit,mi-a recomandat o academie care preda astfel de cursuri,eram in clasa a 11-a,cand am ajuns acolo impreuna cu un alt coleg/prieten tantii de acolo a zis ca nu ne primeste pentru ca suntem prea mici si nu suntem in stare sa tinem pasul cu ceilalti care erau cu mult mai mari decat noi,am plecat acasa dar ne-am intors si nu am mai acceptat nici un refuz,ghici ce?Am terminat si primul curs fara fara nici un examen picat,examenele sa dadeau in fiecare saptamana.Eu dupa primul curs am renuntat,am invatat exact cat aveam nevoie dar am ignorat ce au zis ceilalti ca nu sunt in stare.

 

 

Offtopic

Nu stiu cum alfel sa inchei deci las postul asa. Am ceva stofa de scriitor motivational nu ? Si nu faceti referinte la vreun maestru zen sau la starwars ca nu de acolo imi vine inspiratia :D

Da,ai,imi place:)

 

Editat de rusty_hawk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

Da, ai dreptate, suntem la incepatori. Nu imi place ca inca apare la discutii generale ca fiind moved. Asta m-a derutat.

 

Acum dupa ce ai propus tema abordata ca o atentionare pentru incepatori, incep sa cred ca as putea sa fac din ea subiectul unui nou topic din seria "Trading-ul:" :D Sa vad cum imi fac timp si ma apuc de scris. Nu stiu cat de bine o sa iasa, dar incerc.

 

Offtopic
Ma bucur ca te-a inspirat sa faci ceva:P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hehe, ce imi plac raspunsurile astea, date asa, cu comentarii la fiecare rand... Treaba e ca deja ne lungim prea mult pe un subiect destul de simplu... Hai sa iti pun ideea mea in cat mai putine cuvinte:

 

Succesul adevarat consta intr-o viata abundenta, libera, independenta, din care nimic nu lipseste. - definitie un pic simplificata, personala

 

Ating mai mult de 5% succesul adevarat? -Nu! - parere personala(consider ca mi-am sustinut parerea destul in posturile de mai sus)

 

Rezulta astfel ca 95% dintre traderi sunt niste loseri. Adica nu fac parte din cei 5% care ating succesul.

 

Myth confirmed!

 

Offtopic

Mersi de linkul cu american dream. Eu tot raman insa de parere ca marea majoritate a oamenilor nu vad american dream ca o viata abundenta ci ca una traita in limitele impuse de societae... Adica job, casa, familie, copii... Si tipul ala, James Truslow Adams, era un vizionar, omul probabil vedea o lume roz, in care toti suntem dezvoltati la capacitate maxima si ducem intradevar o viata abundenta. Ei bine, viata nu e deloc roz si extrem de putini o traiesc asa cum ar trebui ea traita... La maxim, fara nici o nevoie nesatisfacuta, in deplina independenta si libertate totala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.