Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 5 votes

Undele Elliott - analiza si trade

• Please log in to reply
990 replies to this topic

#141 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 15 October 2010 - 07:22 PM

Offtopic

Edited by tradelover, 15 October 2010 - 07:41 PM.

• 1
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#142 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro
  • Strategie/tehnica folosita EWA

Posted 19 October 2010 - 11:10 AM

salut am_kabibi, parerea mea k am intrat in corectie pe eur/usd, dar aceasta nu e de lunga durata, deoarece se mai cere un impuls final in sus dupa, care o sa mergem short(pe termen lung). Si zicand asta ma bazez pe corelatia care a avut-o euro(in miscarea de slabirea dolarului) cu alte perechi: aud, sek, nok huf. Toate acestea cer corectia la ora actuala, dupa care dupa parerea mea vom avea un impuls final.

Attached Thumbnails

• nok.gif
  • sek.gif
  • huf.gif
  • aud.gif

• 0
Never hate your enemies. It affects your judgement

#143 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro

Posted 19 October 2010 - 11:19 AM

p.s. la eur merg pe scenariul urmator.

Attached Thumbnails

• eur.gif

• 0

#144 harif

harif

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 233 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Broker curent FXDD, ODL Securities
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Suporti si Rezistente, Pivoti, Linii de Trend, Swinguri

Posted 20 October 2010 - 09:57 AM

@deos,

am urmarit pozele cu 2 posturi mai sus.
am o singura intrebare:
cand pui un val impulsiv, un numar pe harta, te uiti la structura?
adica il pui urmarind structura si pe tf urile mai mici decat cel postat?

asa cum apare in pozele respective, am impresia ca nu, si trebuie sa ai grija la asa ceva, caci altfel, toata numaratoarea ta este gresita, deci ideea despre ce va face pretul este gresita.

apropo... d-l kabibi, si deos,
ce face nzd?
a fost pana la urma un val b in sus la d w, asa cum am intuit.
acum cade intr un c.

insa sunt deschis tuturor, parerilor dvs.
de asta stau deoparte si nu mai fac nicio analiza eliot. cu parere de rau poate.
mai ales ca la mom respectiv am si specificat 'analiza strict pe poza'.
atata vreme cat pretul se misca intr un canal, cu incalcari de vfuri, nici vb de impuls, oricum l ai forta la numaratoare.
cel putin asa am invatat eu.

sfatul ptr tine, deos, ramane valabil, sfatul dina cest post: inainte de a pune o num pe harta, vezi structura de la mare la mic, ca tf. daca pe tf daily sa zicem ar fi un impuls, ptr siguranta cauti pe tf inferior sa i vezi structura sa fii sigur ca e impuls. daca nu respecta una din regulile impulsului, atunci nu ai impuls. sper sa ti fie de folos.

o zi buna.
  • 3
mini.jpg

#145 am_kabibi

am_kabibi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 345 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave

Posted 20 October 2010 - 10:35 PM

EUR U$D.

Attached Thumbnails

• eur usd h4.gif

• 1
Atit cit exista intrebari, vor fi si raspunsuri.

#146 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro

Posted 21 October 2010 - 01:12 AM

cred k suntem in corectie, dar momentan e greu de spus exact ce tip de corectie vom avea(probabil flat sau irregular)
@harif in primul rand ms pentru explicatii, sa stii k ma uit si la structura interna a valurilor ai putea sa arati exact unde este greseala mea, dar dak e in legatura cu wedge-urile 3-3-3-3-3 in valul A, acestea sunt deja o normalitate, chiar dak Prechter nu le-a descris.
p.s. nzd-ul face chiar bine,e conform scenariului lui am_kabibi, promit sa revin cu un desen.

Attached Thumbnails

• eu.gif

Edited by deos, 21 October 2010 - 01:15 AM.

• 1

#147 harif

harif

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 233 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Broker curent FXDD, ODL Securities
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Suporti si Rezistente, Pivoti, Linii de Trend, Swinguri

Posted 21 October 2010 - 10:02 AM

bun,
iata adaugirile mele pe pozele tale:

la prima poza se vede cum am trasat eu LT si care arata o formatiune de tip triunghi leading. tot acolo se vad regulile valurilor 2 si 4 respectate: forma, timp si pret. valul 2 este un flat abc foarte clar, valul 4 tot un abc dar mai scurt in timp fata de a. B este scurt pare ca are vreo 23 fibo.
incalcarea valului 1 de catre 4 este normala, caci am specificat ca avem un triunghi leading.

poza a 2a valul A se vede clar din 3 bucati, abc. a urmat un flat de tip zigzag, 535, care a format valul B, zigzagul este un val ce pare impulsiv asa cum se obs. in final avem C din 5, iarasi cu regulile de impuls respectate. val 2 si 4 dieferite ca forma, timp si pret, valul 3 nu este cel mai scurt, valul extins este valul 1.

ps: mult mai instructiv ptr tine ar fi daca si dl. kabibi ar posta comentarii pe marginea numaratorii sale.
si inca ceva, ar fi bine daca ai studia si glen neely - mastering eliot waves. e mult mai complex decat prechter si mai util as zice eu.

daca chiar deranjez prin comentariile mele, in final am sa renunt la a le mai face.

Attached Thumbnails

• deos01.jpg
  • deos02.jpg

• 1
mini.jpg

#148 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro

Posted 21 October 2010 - 10:56 AM

1)harif, in nici un caz nu deranjezi, ba chiar dimpotriva. Dak cumva ce am scris te-a ofensat intr-un anumit fel, imi cer scuze.neely nu am citit, si nici nu ma gandesc sa o fac(cel putin momentan) pentru ca neely nu e forex, mi-au zis-o mai multi traderi(iclusiv si iordaki pe care din cate am inteles il respecti foarte mult) cu experienti ewa. 2)Orice scenariu are dreptul la existenta atat timp cat respecta regulile EWA de baza, de aceea e ok ce ai zis tu,timpul ne va arata cine a avut dreptate. Inca odata multumesc pentru k acorzi timp de analiza "prostiilor" scrise de mine pe aci, si te mai asteptam cu posturi. bafta!
p.s. uite cum vad eu aud pe tf mai mare

Attached Thumbnails

• aud.gif

• 1

#149 koralu

koralu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 25 posts

Posted 24 October 2010 - 10:22 PM

gbp_usd_m30.gif

GBP - USD

Din punctul meu de vedere avem de-a face cu un final al unei unde corective(multiwave),(b) of [B],lucru semnalat si de formarea unui impuls terminal in structura lui C of (b). Un alt motiv pentru care consider a fi un final 'real' este tendinta undei C de a se apropia de marginea superioara a cananlului. O atingere a marginii inferioare m-ar fi dus cu gandul la o corectie mai ampla in jos.

Din punct de vedere al evolutiei acestei perechi, 2 variante mi se par cel mai probabile:
-un impuls in sus ce va fi ultima unda a unui flat (a) - (b) - ( c ) de tip (C-failure ori Common sau Elongated).
-o corectie in sus ce va fi unda ( c ) a unui triunghi viitor. (a) - (b) - ( c ) - (d) - (e).

Si totusi analiza de fata este doar o ipoteza. In consecinta o spargere 'semnificativa' a marginii superioare a canalului imi va da un semnal de long pe cand un 'touch' al marginii inferioare va fi un argument in plus ca acest zig-zag nu este decat o parte a unei corectii complexe in jos (double/triple-zz/combination).

P.S. Este prima mea analiza in materie de EW deci nu 'dati' foarte tare.:))

Edited by koralu, 24 October 2010 - 10:25 PM.

• 1

#150 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro

Posted 25 October 2010 - 07:55 AM

iregularul din valul b(ori 2) ne-a dat ceva batai de cap vineri, dar acuma banuiesc k facem un val c of [b]. Ca posibile corectii raman, flat-ul(putin probabil) iregularul sau un triunghi. Scenariul cu terminarea corectiei dupa zigazul a-b-c ramane momentan ca alternativ, deoarece ca timp ar trebui sa stam ceva mai mult in corectie tinad cont de impulsul precedent.

Attached Thumbnails

• eu.gif

Edited by deos, 25 October 2010 - 08:20 AM.

• 1

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.