Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Buna ziua. Avind in vedere ca sunt multi cei care practica analiza undelor elliot (neowave la fel) si multi care invata, invit pe toti in acest topic la discutii si analize comune. Undele elliot sunt un model de viziune a pietii, dar si a realitatii intregi, o incercare de adaptare la dinamica schimbarii si repetabilitatii simultane a pietii.

Sper sa fie de bun augur. Posted Image

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Scenariul 1 Alternativa 2.

Odata ce alternativa cu triunghi orizontal in calitate de unda a [4] a fost exclusa datorita faptului ca pretul a trecut de nivelul critic -1.2965- vom avea ca alternativa 2 in cadrul scenariului 1 formarea undei [5] in calitate de ending triangle.

Scenariul 2 inca nu poate fi exclus.

post-4587-083621700 1280164412_thumb.gif

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei cind vad ca pretul merge spre dreapta iar MA, care a acordat suport (rezistenta) undei 2, vine spre pret mai tare decit pretul spre ea atunci presupun ca se formeaza unda a patra. Bineinteles ca si structura interna conteaza.

post-4587-069936300 1280394997_thumb.gif

Editat de Cityzen
Am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului.
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

Valul asta 4 pe eurusd l-ai determinat si prin faptul ca a fost asa de "ciudat" ?

Am citit undeva ca majoritatea corectiilor care sunt imbarligate si ciudate se adeveresc a fi de tip 4... nu stiu daca e adevarat :biggrin:


Din ce spune Neely, intr-un impuls corectia "ciudata"(complex correction) apare inainte sau dupa extensia impulsului. In cazul de fata ar fi o confirmare in plus a unui impuls cu 3rd wave extension(asta in cazul in care unda 5 nu va depasesi unda 3). Ce urmeaza daca se confirma wave-3 extension?

3rd Wave Extension
Price action MUST return to the 4th wave of the completed Impulse pattern and will end near the termination of wave-4.
Note: If the move retraces more than 61.8% of the entire pattern, the current impulse also complete an Impulse wave of one higher degree"

Dupa finalul undei (5) si a undei [5] nu ar fi exclus ca retragerea sa ajunga pin zona undei (4) si poate si a undei [4].
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La eur usd conform scenariului 1 am atins tinta 1.3100, avem tot complectul de unde, prin urmare in termen mediu ca prim scenariu prevad slabirea lui euro fata de dolarul american. Nivelul critic pt acest scenariu e foarte aproape - 1.3093; nivel de confirmare - 1.2980. In cursul saptaminii, ori ca va fi confirmat, ori ca va fi infirmat variantul, voi expune si alternativele de rigoare.

post-4587-094474000 1280568182_thumb.gif

post-4587-097243900 1280568190_thumb.gif

post-4587-053595800 1280568199_thumb.gif

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.