Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Situatia actuala de la usd jpy permite o asa numaratoare si prin urmare oportunitate de trade. Dupa parerea mea targetul initial al down trendului era 87.00 si se incadra intr-un dublu zigzag cu un triunghi orizontal la mijloc, insa ajunsi la tinta piata a primit o extensie transformind ultimul picior al double zigzag intr-un ending triangle si intreaga figura de cadere intr-un Flat. Nivelul critic se afla pe minima zilei de azi, prima tinta- 88.00; tinta doi- 91.50.

post-4587-000486600 1280926380_thumb.gif

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate a venit timpul sa ne corectam pe aud??? In cadrul presupusului ending triangle nu avem overlap-urile intre impulsive, dar poate oare fi considerat triunghi??

post-3824-071341000 1281075159_thumb.png

post-3824-096138400 1281075166_thumb.png

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUD\USD ....ai dreptate decit sa va incurc mai bine stau pe margine. am facut poza special a5 care 5 reprezinta valurile interne b3 la fel cu valuri interne.iar linile cu text linga cifre explicau de ce vad asa situatia adica fibo. care are rolulul cel mai important in elliott

Editat de RuuM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
Grrrr... si eu care incepusem sa ma obisnuiesc cu numerotarile lui kabibi... haha. Zicea el pe undeva ca exista un standard al numerotarilor astora, la inceput nu m-a interesat, eu nu le am cu EW, dar de cand tot omor MT5-ul pentru ATC2010 am descoperit ca in MT5 poti sa pui EW-uri pe grafic, si acolo exista un standard la numerotare, incepand de la ciclurile majore pana la subminueturi, cu cerculete, paranteze, etc. Nu ca as vrea neaparat sa ii dau lui kabibi apa la moara, dar eu cred ca daca tot facem analize EW, ar trebui sa respectam standardul ala, care o fi el.

In rest, cu forecastul sunt in mare de acord, aurul trebuie sa pice acusi-acusi, este foarte OB, practic toti indicatorii sunt in OB, deci ma astept si eu la o cadere pe AUD, cum o sa pice aurul, cum o sa vedem o groapa pe AUD. Când? well... asta habar n'am.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe nzd situatia este cam aceeasi ca si la aud, daca (v) of [v] se va confirma ca failed atunci ne vom corecta, dak nu atunci vom urca un pic pana finalizam (v) si apoi va urma corectia.

post-3824-044213100 1281195710_thumb.png

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate a venit timpul sa ne corectam pe aud??? In cadrul presupusului ending triangle nu avem overlap-urile intre impulsive, dar poate oare fi considerat triunghi??

 

Salut deos! E respectabila alternativa cu wedge si mai ales daca iti iese unda cinci din el ending triangle tintele pt trade stau in zona 0.83.

Parerea mea este ca unda doi din wedge tau este impuls curat, desi sincer sa fiu o am si alternativa data, insa totusi ma voi rezuma pina ce la varianta unui zigzag. Daca ai sa te uiti la postarile mele pe Aud usd de la inceput de vara ai sa vezi ca era scenariul meu initial. Pe de alta parte , chiar daca am forma un wedge, am impresia ca unda patru din el de abia acum se formeaza. Ramine de vazut. Ma bucur ca va impartiti cu ideile(idei interesante) si sunteti activi, vom cistiga cu totii din asta.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe nzd situatia este cam aceeasi ca si la aud, daca (v) of [v] se va confirma ca failed atunci ne vom corecta, dak nu atunci vom urca un pic pana finalizam (v) si apoi va urma corectia.

 

Deci la nzd ma refeream la faptul ca vad unda doi in calitate de impuls mai degraba.

post-4587-015903400 1281511762_thumb.gif

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La eur usd situatia e cam aceeasi. Faptul ca pe h4 pretul a intersectat MA 89 ne confirma ca unda de crestere din perioada

29.06.2010 - 06.08.2010 s-a incheiat. Acum ramine de urmarit si de vazut daca formam unda iv sau primele impulsuri ale unui nou trend de cadere.

post-4587-013569700 1281514532_thumb.gif

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.