Sari la conținut

Strategie pe termen lung


wallye

Postări Recomandate

  • Moderators

Nu sunt indignat de brokeri, pentru ca nu brokerii isi taie felia cam mare. Traderii sunt aceia care ofera brokerilor feliile respective, si sunt foarte fericit ca exista asemenea traderi, altfel de unde am face noi profit? :)

 

... la cateva luni deschid alta si pierd aia 2 pipsi.

 

la cateva luni dupa ce ai deschis-o pe prima, sau la cateva luni dupa ce ai inchis-o? :D

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si apropo de trading, cand o sa vedeti lucrurile si altfel decat tovarasul nostru calu poate veti face si bani.

Nu stiu ce sa zic , dar traderii nu vad lucrurile asemenea cailor. Ca sa fii un trader de succes , trebuie sa vezi in stanga , dreapta , si in spatele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu ma retrag si va las pe voi.

 

Corect, cand vezi ca ai dat cu oistea in gard, cel mai bine e sa iti iei jucarelele si sa pleci acasa...

 

la cateva luni dupa ce ai deschis-o pe prima, sau la cateva luni dupa ce ai inchis-o? :)

Era o intrebare capcana, de aia am si pus semnul de ras.

 

Daca spui ca deschizi a doua tranzactie la acelasi pret la cateva luni dupa ce ai deschis prima tranzactie, atunci cand de fapt se inchide prima tranzactie, esti exact in situatia de pe varianta 2 pe care am descris-o eu, si acesta trebuie sa fie raspunsul, pentru ca doar in acel moment tu ai garantia ca pretul este "de unde am ramas". In cazul asta mai bine o lasi sa mearga pe prima.

 

Daca spui ca la cateva luni dupa ce ai inchis-o pe prima, well, tocmai ai raspuns singur la intrebarea pe care o puneai mai sus: "de ce nu merge?". Pentru ca nu ai nici o garantie ca la 5 minute dupa ce ai inchis tu, pretul e tot acolo, iar in cele cateva luni pretul poate fi la 1.40, el se poate intoarce in sus imediat ce ai inchis tu pozitia perdanta, si poate sa nu mai revina niciodata la valoarea la care ai inchis tu, in urmatorii 10 ani.

 

Daca vrei sa tranzactionezi in range, cea mai buna varianta este piramidarea in pierdere, dar pentru asta iti trebuiesc mult mai multi bani pentru ca profitul sa se simta.

 

Daca eu "as sti" (prin vreo minune) ca euro sta intre 1.20 si 1.60 in urmatorii N ani, sa zicem cu o probabilitate de "doar" 70% (adica 70% din timp sa fie in interiorul acestui interval), si mai presupunem ca euro se misca in medie 400-500 de pipsi lunar (asta a doua e adevarata), pot sa iti demonstrez matematic ca fac profit anual cu probabilitate de peste 98%, prin piramidari in pierdere. Asta se poate demonstra riguros, matematic, nu palavrageala.

 

Metoda e foarte simpla, impart intervalul de 4000 de pipsi al rangeului respectiv in 16 intervale de 250 de pipsi. Astept ca cursul sa atinga una dintre liniile de granita dintre intervale. Daca e mai sus de 1.40 (jumatatea rangeului), incep cu sell. Daca e mai jos, incep cu buy. Plec cu expunere de 1/1024 din cont. Daca se misca impotriva mea pana la linia urmatoare de interval, fara sa iasa in afara range-ului, dublez. Daca iese in afara rangeului inchid tot si astept sa revina in range (in cazul asta am facut o pierdere, calculeaza tu cat, si ce probabilitate are). Este singurul mod in care pot sa fac o pierdere. Daca dupa o serie de intervale de 250 de pipsi impotriva mea, cursul se misca in favoarea mea un singur interval, eu fac profit. Combinat cu miscarea medie lunara aproape dubla fata de marimea intervalului, si cu probabilitatea ca pretul nu poate fi in afara intervalului mai mult de 30% din timp, calculeaza tu care este probabilitatea mea de a face profit.

 

Atunci cand castig, castig 1/1024 din cont, iar atunci cand pierd pot pierde intre 1/1024 (daca am luat bet perdant pe marginea rangeului) si 1/8 din cont (adica pot pierde 12.5% din cont, daca am luat betul initial undeva spre centru si cursul s-a miscat impotriva mea pana a iesit din range si eu am tot piramidat).

 

Desi pierderile par mult mai mari, ele sunt mult mai rare (nu vreau sa intru in calcul probabilistic, trebuie sa ma crezi pe cuvant, daca nu, ia excel si calculeaza toate variantele posibile si vezi cat e probabilitatea sa castig 1/1024 din cont, cat e probabilitatea sa pierd 1/1024, 1/512, 1/256, 1/128.... 1/8 din cont.

 

Cazul cel mai nefavorabil este cand cursul sta la marginea rangeului (adica la 1.6 sau la 1.2) si se misca un interval in interiorul rangeului si un interval in afara rangeului. Atunci fac profit de 1/1024 din cont la fiecare serie de 4 beturi. In rest profitul este mai mare.

 

Asta se poate demonstra matematic, nu e din categoria "deschid un bet si il inchid ca sa il redeschid".

 

De ce nu joaca toata lumea chestia asta sa faca bani? Well, foarte simplu, pentu ca acel "cursul sta intre 1.20 si 1.60 in urmatorii N ani, cu probabilitate de 70%" nu ti-l poate garanta nimeni!!! Un nivel de pret odata atins este un nivel de pret cucerit, cum zice si sec mai sus. Cursul se poate duce la 1.65 sau la paritate (1.00), in cateva luni, si sa stea acolo urmatorii 10 ani.

 

Nu esti primul care inventezi strategii de genul asta, au mai fost si altii. Problema e discutata si super discutata pe vamist, cu linkuri pe wikipedia, martingale, calcule statistice, d'allembert (si ala a facut o strategie ca a ta, si a demonstrat de ce e perdanta, cauta-l pe wiki), etc. Daca lucrurile erau asa de simple, toti eram milionari.

 

Daca tu mi-ai putea "garanta" ca cursul sta in intervalul de pret (y, z), cu o probabilitate mai mare de 50% in intervalul de timp T, cu T "destul" de mare in comparatie cu intervalul de pret (adica nu la modul ca cursul sta intre 1.0000 si 1.8000 in urmatoarele 10 secunde, asta e clar, dar nu ma ajuta cu nimic, desi nici macar asta nu poti garanta, vezi 9/11-ul american), atunci eu iti garantez ca pot "inventa" o metoda care sa faca profit in mod cert. De exemplu daca tu "garantezi" ca cursul sta intre 1.2350 si 1.2370 in urmatoarea ora, sau jumatate de ora, atunci n-ai decat sa vinzi la 1.2370 sau sa cumperi la 1.2350 si sa faci profit. Daca cursul se incapataneaza sa nu se duca spre margini, dar ramane in interval, atunci folosesti metoda cu piramidare in pierdere descrisa mai sus, imparti in intervale de 4 pipsi, etc. Te opresti cand ai profit. Dar asemenea "garantie" NU EXISTA.

 

Ceea ce spui tu, range-ul este mai mare, si bineinteles din aceasta cauza timpul este mai lung. Dar cele doua sunt echivalente. Daca tu ai "stii" ca cursul sta intre 1.15 si 1.60, atunci n-ai avea decat sa il astepti sa ajunga la una dintre cotele astea si sa cumperi/vinzi acolo (ori daca nu vrei sa il astepti, faci piramidare in pierdere pe traseu, si te opresti la primul puls mic in favoarea ta care iti aduce seria de beturi piramidate la pozitiv, dupa metoda descrisa mai sus, apoi o iei de la capat).

 

Nenorocirea e ca odata cursul ajuns acolo, la margine de range, nu exista nici o garantie ca se intoarce. Probabilitatea ca cursul sa stea in range sau sa iasa din range este de 50%. Daca ar fi diferita (mai mica sau mai mare), am putea exploata aceasta in favoarea noastra si am putea face profit continuu.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Corect, cand vezi ca ai dat cu oistea in gard, cel mai bine e sa iti iei jucarelele si sa pleci acasa... "

Dupa ce am spus de vreo 3 ori acelasi lucru ce-ar trebui sa fac? Sa "traduc" si a 4,5, n-spea oara?

Intrebare: Crezi ca sansa ca in urmatorul an EUR-USD sa treca de 1,15-1,60 e mai mica de 50% ? Daca da, sansa de a castiga cu stilu asta e mai mare de 50%. Eu unul cred.

De stiut lasati-o ca nu stie nimeni. Orice faci prima data in trading e risc. Nu mai e risc dupa ce joci cativa ani, deschizi mii de pozitii si vezi media la pipsi cu plus.

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Crezi ca sansa ca in urmatorul an EUR-USD sa treca de 1,15-1,60 e mai mica de 50% ? Daca da, sansa de a castiga cu stilu asta e mai mare de 50%. Eu unul cred.

 

Cred ca esti singurul care crede asta, haha, dupa cum se vand optiunile, ha ha ha...

EURUSD Plain Vanilla Put, American Style, LEAPS 1 YEAR, Strike la 1.15, tu ai vazut ce preturi au?

Bhuaaaaa, hahahahahaha....

 

Edit

 

Afirmatia de altfel e gresita, din punct de vedere logic: chiar daca sansa ca in urmatorul an EURUSD sa treaca de 1.15 in jos e mai mica decat 50%, fie ea si 0%, asta nu are nimic de a face cu sansa ta de a castiga. In acest caz sansa ta de a NU PIERDE TOT CONTUL este mai mare de 50%, intr-adevar. Pentru ca de castigat, castigi doar in cazul in care cursul TRECE in sus de valoarea actuala, la care ai deschis primul bet. Daca cursul se duce la 1.22 si sta acolo, in range de cateva zeci de pipsi, de exemplu, tu nu faci nici un ban, si ramai cu pierderea intabulata pe caderea intre 1.27, cat e acum, si 1.22, adica 500 de pipsi, cu minus, ori 30 de parai pe pip, 15 mii de parai pierdere....

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De dragul logicii, am mai adaugat un edit la postul anterior...

Ma duc sa ma culc, pe aici e ora 2:10 AM, mi-a mancat ficatii testerul de la MT5... (de aia am si avut timp de replyuri, il asteptam sa mosmoleasca ticksii aia... daca merge tot asa, s-a zis cu ATC-ul anul asta, grrrr...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.