Sari la conținut

Incepatorul ......incepatorilor


Postări Recomandate

Tradingul este probabil cea mai grea meserie din lume. Pe vremuri se spunea ca media de viata a unui trader este mai mica decat cea a unui miner. Un trader de PIT are un ritm de viata triplu fata de un om normal asa se face ca in medie, 5 10 ani de trading real echivaleaza cu 30 40 de munca "normala".

Intuitia este baza dpmdv dar ea vine din multa stiinta acumulata. Fara intuitie nu merge asa cum nici robotii nu merg non stop. Mereu exista ajustari la nou. Intuitia este rezultatul cunostintelor. Acele calcule pe care un procesor actual le face la 110 grade Celsius iar mintea la 36.5C.

Intuitia nu vine din neant. Intuitia este rezultatul experientei. Intuitia probabil in viitor va fi cultivata in scoala si tot probabil va fi recunoscuta ca acel "ceva" care ne leaga de univers.

 

Nu e nimic mai greu decat sa tranzactioneazi pe intuitie dar fara ea nu esti trader.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@phaeton

 

Am greşit cu postările de la inceput. Nu ştiu ce m-a apucat să scriu inainte de a sti ... mai nimic. Acum dupa ~ 2 saptamani de tranzactionare(pe conturi demo, bineînţeles) îmi dau seama de ce s-a cam iritat @tradelover. I-am urmat sfaturile si raspunsuri inca nu am dar intrebari, gârlă. O sa va pun numai una astazi. A ajuns cineva la performanta de a sti precis cand sa intre astfel incat tranzactia lui sa fie pozitiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@phaeton

 

Am greşit cu postările de la inceput. Nu ştiu ce m-a apucat să scriu inainte de a sti ... mai nimic. Acum dupa ~ 2 saptamani de tranzactionare(pe conturi demo, bineînţeles) îmi dau seama de ce s-a cam iritat @tradelover. I-am urmat sfaturile si raspunsuri inca nu am dar intrebari, gârlă. O sa va pun numai una astazi. A ajuns cineva la performanta de a sti precis cand sa intre astfel incat tranzactia lui sa fie pozitiva?

 

Orice se poate intampla, nimic nu e sigur, tocmai de aceea avem un stop loss. Cred ca doua saptamani e putin; recomandarea mea ar fi sa stai pe demo pana devii profitabil si reusesti sa cresti contul im mod constant. Iti construiesti o strategie cu tipuri de semnale bine definite pe care le iei.

Cand vei avea incredere in strategia ta pur si simpulu vei lua un trade setup cand apare, setezi stop si target....and that's it. Nici nu va conta prea mult daca o pozitie din cand in cand se opreste in Stop loss pentru ca vei sti ca pe termen lung pozitiile cu take profit hit vor fi mult mai multe.

 

Succes.

 

PS: La inceput imi placeau TF-urile mici...dar m-am invatat minte si acum nu mai cobor sub M30, sunt mult prea multe semnale false

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

[...] îmi dau seama de ce s-a cam iritat @tradelover [...]

 

A ajuns cineva la performanta de a sti precis cand sa intre astfel incat tranzactia lui sa fie pozitiva?

 

No harm done! Să vezi ce posturi puneam eu acum vreo cativa ani pe diverse forumuri, mă uit şi nu ştiu dacă să râd, să mă mir, ori să plâng... In general eu eram extrema cealalta, fiind foarte optimist din fire, după câte o serie de levate norocoase ieşeam pe forum şi povesteam câte milioane se pot face şi cam în cât timp (de obicei de ordinul săptămânilor). Şi nu intelegeam de ce ăia se ofticau şi de ce erau aşa de pesimişti. Nu imi puneam nici o clipă problema de unde vin banii pe care voiam eu sa ii castig, credem că banii sunt acolo şi mă aşteaptă pe mine, apucam funia de un capăt şi trăgem, fără să imi imaginez că la celalalt capăt al funiei este un alt trader, la fel de inteligent ca mine, care nu are nici o intenţie şi nici un interes sa imi dea mie banii lui.

 

Legat de intrebarea ta, nu cred ca e cineva care sa "ştie" chestia asta, nici măcar providerii de lichiditate. Adică acei traderi care leverează subunitar (pentru că au milioane sau miliarde in conturi), şi deci nu au nevoie de banii brokerului, ei spun la ce pret vor sa cumpere si sa vanda, iar daca se misca impotriva lor isi permit sa stea cu noua valuta cumparata in seifuri ori sa o investeasca in altceva, până se iveste ocazia sa faca schimbul inapoi, cu profit. In categoria asta intra băncile centrale, cateva hedge-fonduri pe care le poti numara pe degete, precum si valutiştii de la colţul străzii. Nu conteaza marimea, ci leverage-ul SUBUNITAR. Aia e cheia. Băncile şi rechinii mari traiesc din quantities, toţi sunt scalperi şi tranzacţioneaza intra-spread. Vezi ce spunea odata mai demult tavi-star pe vamist. O bancă care are un miliard de euro isi permite sa il vânda la 1.3678954 si sa stea cu 1'367'895'400 de parai in seif, că nu îi dă nimeni Margin Call, iar cand (şi dacă) cursul devine 1.3678953 (adică găseste contraparte la acest pret, remember, banca face cursul), ea cumpără inapoi un miliard de euro pt care cheluieste 1'367'895'300 parai si a ramas cu 100 de parai in castig. Desigur exemplu asta e forţat, dar aşa merg lucrurile, cu exceptia faptului că banca nu investeste tot miliardul de euro in dolari, ci il imparte in cateva mii si zeci de mii de alte instrumente, obligatiuni, credite, bla bla, never put all zour eggs in the same basket, dar asta e ideea. Banca traieste de pe urma cantitatii uriase de bani pe care o manevreaza. Dar nici măcar ei nu stiu sigur cum se vor misca instrumentele create chiar de ei, şi câteodată o iau in barbă. Valutistii de la colţul străzii sunt si ei un fel de liquidity providers, doar că ei trăiesc din spreadul larg practicat. Ei cumpără euro doar cu o parte (leverage subunitar!) din dolarii pe care ii au ori de cate ori găsesc cate un client "grăbit" să vândă ieftin, şi pot ţine acei euro cât vor ei fără să le dea cineva "Margin Call". Când se iveşte ocazia vor vinde acei euro mai scump. Ei nu au cunoştinţe despre analiza tehnica, fundamantala, etc, dar sunt, prin definitie, provideri de lichiditate, si multi dintre ei reusesc sa faca mai multi bani decat multi forexisti... Dar nici ei nu pot fi siguri că de fiecare data schimbul făcut va fi in favoarea lor, chiar daca au cumpărat foarte ieftin, ori au vandut foarte scump. Imi aduc aminte cum prin toamna lui 2001, după bumbăceala de la WTC alergau toţi ţiganii prin oraş de nebuni să scape de dolari, la jumatate de preţ, nebunia a ţinut vreo doua zile şi păcat că nu am avut atunci o grămadă mare de lei (am cumpărat dolari de toţi câţi am avut şi chiar am avut necazuri după aceea cand cursul a revenit, unii voiau dolarii inapoi! haha). Pe vremea aceea cand toti erau speriaţi, eu comentam pe forum la evz cum că "economia americană nu stă in două blocuri, fie ele şi blocuri-turn".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

Foarte interesant ce scrieţi pe aici. Treaba cu valutiştii e tare. Chiar, ştiu o grămadă de valutişti care au niste căsoaie si nişte jeepane de mamă, mamă. Forexişti nu ştiu niciunul, încă. Asta probabil pentru ca sunt mai nou pe aici.

 

Exista oare vreun top naţional(internaţional) al forexiştilor după câstiguri?

 

Apropos, probabil că veniturile din FOREX sunt impozabile, dar cum se face asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Am citit astazi a doua sau a treia oara topic-ul lui @BogdanM. Tare tipu'. Daca si asta e incepator atunci eu sunt "sub masa".

Cu toate astea a reusit sa ma nedumereasca cu ceva. Daca a reusit cu scalpingul sa se descurce bine de ce a trebuit sa-si schimbe stilul? TF-urile lungi sunt totdeauna solutia mai buna?

 

Am terminat si eu vreo doua conturi demo, niciunul pe plus dar nici nu am pierdut multi bani. Poate as fi castigat daca mergeam pe leverage mare dar am preferat sa fiu cat mai aproape de ceea ce se intampla pe real. Nu am inca destule cunostinte sa deschid pe real. Daca o sa reusesc sa-mi formez o strategie proprie, la are lucrez tare, acela o sa fie momentul pentru real. M-a cam dat peste cap cand am vazut cam cate stie Bogdan dar m-am mai linistit cand am vazut ca @tradelover se simte amenintat....... :P ....... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Top 10 Forex Trading Tips

Investing in foreign exchange markets has traditionally been the domain of large institutions and corporates to reduce currency risk.

 

However, the FX markets have evolved significantly and increasingly are being seen as a source of returns for investors. Institutional investors such as hedge funds have played an important role in this development but as with most markets, retail investors are catching up and looking at FX as an interesting asset class with strong diversification and return-generating opportunities.

 

  • Practise before you start trading with real money

    Could you imagine an athlete going to the Olympic Games without preparation and training? Make sure you have practised your trading on a demo forex trading platform and get comfortable with the platform and your trading style before committing real money.

  • Know what moves currency markets

    Like any asset class, there are a number of factors that drive currency performance. A country’s macroeconomic situation can have a major influence – economic data releases, policy decisions and political events can change an economist’s outlook on the country, and therefore the currency. There are also technical factors such as interest rates, equity markets and international trade which may have an impact. Spend time getting to know these.

  • Understand the strategies

    Yes there is a method to the madness. As a trader you need to be aware of three crucial forex trading strategies which are often used by currency traders; the carry, momentum, and value trade. Momentum tracks the direction of currency markets; the carry strategy sees investors selling currencies with low interest rates and buying those with high rates; and the valuation strategy takes a position based on the investor’s view of a currency’s value. However, the strategies that you use are up to you.

  • Manage risk

    Like with any investment decision, you must decide what risk you’re willing to accept. Ask yourself, “how much am I prepared to lose on this position?” If you don’t have a convincing or comfortable answer then you should rethink the trade. Do not risk more than you can afford to lose. Think about how you can mitigate your downside risk; make use of FX trading strategies such as stop losses or limit orders.

  • Stick to what you know

    There are literally hundreds of currency pairs that can be traded in the currency markets, each of which have their own characteristics and considerations to understand and analyse. If you’re participating in the market on a part time and non professional basis, it is probably better to concentrate on just a few pairs and commit to thorough and robust research on those, rather than superficial research on the many. Some key things to consider when analysing a currency pair are its liquidity, transaction costs (the spread) and its volatility. As a general rule, major currencies usually have better liquidity, tighter spreads and lower volatility, versus emerging market currencies which have poor liquidity, wide spreads and volatile movements.

  • Plan your trade, trade your plan

    It’s one thing to have a plan, it’s quite another to execute it. It is important in FX currency trading to not get caught up in the moment – the markets are fast moving and in the short term can be unpredictable.

  • Research, research, research

    It’s important to stay up to date. All currencies move quickly and checking the price once a week is not going to help you make strong long term returns. It is helpful to use an online provider that gives you up to the minute data and statistics. Traders use this data to constantly assess their trading positions.

  • Keep your emotions in check

    Like many important decisions, it is vital to keep emotion out of any trading decision you make. If you’re upset about missing out on an opportunity and want to trade yourself better, or want to go ‘off-piste’ to make up for a loss earlier in the day – reconsider, because you’ve got the warning signs of someone about to make a rash and irrational decision. If you do feel yourself getting emotionally involved in a particular trade, take a deep breath, review your strategy, and establish how such a decision will affect your overall approach before going anywhere near the ‘execute’ button.

  • Don’t expect to win on every trade

    That may not sound like much of a sales pitch, but even the most successful of traders don’t win on every trade. What they do have is a robust plan and long-term strategy which carefully considers the risks. So don’t necessarily be disheartened if a trade doesn’t go our way; review why it went wrong and see if there is anything to learn from the experience.

  • Consider diversifying your portfolio

    Foreign exchange is only one of the many asset classes you should be considering as part of a balanced investment portfolio. FX trading is not suitable for every investor, so if you are committing a substantial portion of your financial resources to FX trading be sure you are fully aware of the risks and rewards of doing so, because it’s not recommended. The same applies for currency trading itself; spread your risk by not placing all your faith in a single trade because diversification is key; no matter what asset class you’re investing with.

     

     

     

    De la dbfx.com

Pe scurt si pe romaneste:

 

1.Practica pe demo si invata la ce folosesc butoanele alea ca nu sunt puse degeaba.

 

2. Ce misca o pereche valutara? In primul rand "sanatatea" tarilor din care perechea e facuta plus lucruri esentiale ca Rata Dobanzii si multe alte evenimente economice si politice cu impact in economie si sigur ca si in raportul unei valute in fata de alta.

 

3. Alege o strategie si mergi pe ea. Daca ai ales o strategie pur tehnica, cu linii de trend si indicatori pai trebuie sa o visezi.

 

4. Money Management si grija fata de cat risti. Pai fara asta esti PA! ... La revedere!

 

5. Ai grija ce vinzi si ce cumperi. Daca ti se para ca Ron/Leva e o pereche mai usoara pentru tine s-ar putea sa gresesti.

 

6. Cand intri in piata pai e clar ca sti unde vrei sa iesi si unde ai putea fi scos cu mult inainte sa dai Clik pe buy. - Daca zici: ia uiteeeee ce urca Euroiu.....mamaaaaa . pai sa dau buy ca se duce fara mine!!! pai atunci esti varza.

 

7. Uita-te la pret chiar daca tranzactionezi h4. S-ar putea sa te surprinda ceea ce vei vedea cand te intorci de la sala si tu esti in piata increzator ca ai 90% sanse sa castigi azi.

 

8. Cand ti-a crescut pulsul la 180 caci pretul merge impotriva ta si tu nu ai SL si suta ta de euro se duce pe apa sambetei e clar ca in ziua aia nu esti facut pentru Forex.

 

9, Daca te astepti sa dublezi contul zilnic sa sti ca si restul de 90% dintre noi ne-am asteptat la asta in prima zi. Eu inca mai astept dupa 3 ani ... sa uit ca am gandit asa ceva vreodata.

 

10. Daca ti-a trecut prin minte vreodata ideea asta :

Mamaaa, la-s ca asa cum arata acum chartul sigur urca! si cred ca ar trebui sa recuperez pierderile de saptamana trecuta ca ma fac de ras! Cred ca pun maxim risc acum ca prea bine arata candelele astea! Sigur urca!

Sa sti ca si eu am avut-o! si nu a iesit bine!

 

Atat zic.

 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.