Sari la conținut

Incepator-diverse intrebari


Davay

Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...

Eu v-as mai sugera o idee de afacere. O franciza dar nu una oarecare ci una din care chiar poti scoate profit mare. Eu mi-am deschis un cabinet de epilare prin franciza Nomasvello , vin ei cu echipament cu tot si chiar te si ajuta sa iti deschizi acest cabinet insusi managerul francizei respectiv Nicoleta Mincu. Eu va spun din propria experienta e o afacere profitabila.

 

Deci, deschid franciza cu epilatu', aduc traderi sa se epileze pe picioare si cum stau ei intinsi asa, le pun un monitor in fata si un maus in mana dreapta.

Aici e o problema, daca in momentul in care angajata trage brusc ceara de pe picioare si traderul tocmai intra in piata sunt sanse ca din cauza durerii sa greseasca riscul.

Intereseanta afacere dar se adauga riscuri si asa destul de mari.

 

Si uite asa cum devinte epilatul extrem de riscant :)

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

O intrebare de Nooooob, probabil stupida, dar ma mananca limba oricum. Da' ca sa nu fac prea mult spam, am zis sa nu deschid totusi subiect nou.

 

Experienta mea in forex e egala cu zero, sau ma rog, acum juma de an m-am jucat vreo 2-3 zile e un cont demo si ieri am luat-o de la capat. Si ca sa nu fie chiar demo, si pentru ca nu m-a rabdat sufletul sa investesc inainte sa invat, am ales un site unde ofera bonus 50lei la inscriere, bani reali cica.

Si m-am pus pe citit.....dar sincer....nu prea reusesc sa pricep mare lucru, probabil pentru ca imi lipseste intelegerea termenilor de baza.

 

 

Asa ca pana prind eu ce si cum e cu indicatori, strategii si alte chestii de genul, am tranzactionat pe baza de instinct, pe principiul ca orice creste trebuie sa si scada, si viceversa, plus studiul nivelului mediu al paritatilor si un ochi pe calendar sa nu tranzactionez cand sunt evenimente.

Cu o singura exceptie, toate tranzactiile au fost castigatoare, dar sume mici, evident, in primul rand pentru ca la 50 de lei ce naiba poti tranzactiona sai ai castiguri mari, si in al doilea rand pentru ca am fost extrem de prudenta, am inchis tranzactia atunci cand profitul a fost decent, chiar daca au fost multe cazuri cand imediat dupa ce am inchis, cursul a devenit mult mai profitabil si castigul s-ar fi putut dubla (dar cu toate astea n-am riscat inutil la urmatoarea, incercand sa recuperez ce-am pierdut inainte "grabindu-ma"). Evident, tranzactiile le-am facut "lipita de pc" cu ochii pe evolutia cursurilor, imediat ce observam evolutia favorabila, imi defineam mental un prag la care stopam. Am pus si limite de castig sau pierdere, dar nu le-am folosit decat 1 data, atunci cand am pierdut (era noapte, am pus stop loss si m-am culcat :laugh: ).

 

 

Una peste alta, castigul mediu a fost cam de 10% pe zi, in procente pare senzational, in sume absolute e derizoriu.

 

Din experienta voastra, ce sanse de reusita are o asemenea strategie pe termen mediu, ca 2 zile nu pot fi relevante?

Si o alta intrebare stupida, daca n-am bagat niciun ban, pot sa retrag, presupunand prin absurd ca se pastreaza ritmul de crestere de 10% pe zi (adica ar insemna ca dupa o lua sa am 800 lei in cont).

 

PS: stiu ca primul raspuns care va va veni in minte dupa ce cititi o sa fie ceva de genul: uite-o si pe nooaba asta, nici nu stie cu ce se mananca forexul si vrea sa cstige 10% pe zi, si mai spera sa scoata si bani fara nicio strategie!! Sigur o sa fie din aia 90% care ingroasa randurile looserilor! Contrar aparentelor, eu cred ca ma duce capul, si sunt suficient de echilibrata incat sa nu fac excese in nicio directie, iar pana sa investesc bani reali va mai trece ceva timp, tocmai bun pentru invatat din greseli!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunerea mea sincera, dar foarte sincera este sa faci ce ai facut pana acum si sa te ti de asta ca si cum e sistemul tau inventat de tine. Daca ai sa te abati de la asta sa recunosti ca ai facut-o si sa nu mai repeti gresala,

 

Nu te apuca sa inveti nimic!!!

 

Fa asa pana iti intra in subconstient.

 

Lasa indicatorii, sistemele, tot!

 

Dai asa inainte si daca poti sa nu inveti nimic si sa faci ca acum tot timpul esti pe drumul cel bun.

 

Sincer, incepatorii au cele mai mari sanse sa castige daca nu devin avansati.

 

NU SCHIMBA NIMIC. NU INTRBA PE NIMENI UNDE SE VA DUCE SI IN CE DIRECTIE.

SPUNE NE PESTE 3 LUNI CE AI FACUT!!!

Daca peste 3 luni faci tot atat cat ai facut pana acum, respectand ideea ta, sa sti ca vreau si au sa invat cum faci. Sincer.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum cel putin in prima faza o sa testez ideea mea, si abia daca vad ca nu merge ma pun cu burta pe carte sau ma las de meserie.

 

Ca si idee, cum am "produs" banii - am urmarrit 3 perechi uzuale, de exemplu USD/JPY ieri seara a avut media in jur de 77,10, astazi o are in jur de 76,88. Cand vad ca este cu mult peste sau sub medie, vand sau cumpar, de la caz la caz. Perechea mi s-a parut cea mai stabila dintre toate.

La EUR/USD e pip-ul foarte mic, 2, asta inseamna ca fac 5 tranzactii la cateva pip-uri diferenta si pic cu pic adun o gramada de bani.

 

C-o fi bine, c-o fi rau, a dat rezultate. Va povestesc peste 3 luni Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunerea mea sincera, dar foarte sincera este sa faci ce ai facut pana acum si sa te ti de asta ca si cum e sistemul tau inventat de tine. Daca ai sa te abati de la asta sa recunosti ca ai facut-o si sa nu mai repeti gresala,

 

Nu te apuca sa inveti nimic!!!

 

Fa asa pana iti intra in subconstient.

 

Lasa indicatorii, sistemele, tot!

 

Dai asa inainte si daca poti sa nu inveti nimic si sa faci ca acum tot timpul esti pe drumul cel bun.

 

Sincer, incepatorii au cele mai mari sanse sa castige daca nu devin avansati.

 

NU SCHIMBA NIMIC. NU INTRBA PE NIMENI UNDE SE VA DUCE SI IN CE DIRECTIE.

SPUNE NE PESTE 3 LUNI CE AI FACUT!!!

Daca peste 3 luni faci tot atat cat ai facut pana acum, respectand ideea ta, sa sti ca vreau si au sa invat cum faci. Sincer.

 

Si tu crezi ca iti va zice metoda lui, peste trei luni daca va vedea ca va merge la fel de bine? Ti-ar zice, Barbones, te costa o caciula de bani, si nu de oricare, franci, cash! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice minune tine trei zile, in cazul meu 2 Posted Image .

Strategia mea s-a dovedit absolut inutila azi dimineata cand ma uitam pe grafice si pe cursuri si eram in ceata totala, nestiind ce sa tranzactionez.

 

Inca sunt pe plus, adica nu m-am aruncat cu capul inainte, dar am facut o gramada de greseli in dimineata asta, ceea ce e un lucru bun, ca din greseli inveti, dar totusi ceva trebuie neaparat sa invat: cand se pune stop loss-ul ala?! Posted Image .

Ca mi-am luat 2 tepe cu el, l-am pus prea sus (ma rog, fiind un cont minuscul, eu l-am pus la 2% din valoarea contului cum am citit eu pe-aici ca ar fi bine, dar nu am luat in calcul si faptul ca aia care-l pun la 2% din cont tranzactoneaza de fapt fractiuni de cont, iar pe tranzactie inseamna mult mai mult de 2%, ori la mine contul = tranzactia, deci principiul nu se putea aplica cu succes) si mi s-a inchis tranzactia foarte repede, desi daca as mai fi asteptat putin cursul o lua in directia care aveam eu nevoie.

Si apoi m-a mancat undeva sa combin un stoploss cu un trailing loss, si rezultatul a fost dezastros!! Adica am pierdut pe mana mea, cursul mergea in directia buna, dar tranzactia mi s-a inchis total aiurea, pe o pierdere minuscula, cu toate ca trendul era ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.