Sari la conținut

indicatoare


Postări Recomandate

Sunt inca in cautarea unui broker la care sa imi deschid un cont demo. Am weekendul la dispozitie si asta inseamna ca pana luni cel tarziu vreau sa fac alegerea corecta. Am ezitat pana acum sa aleg unul dintre brokeri din motive carora acum nu le mai dau importanta (ECN sau MM) si de abia acum realizez ca dau o prea mare importanta unui amanunt neimportant pentru inceput. Cu siguranta acest aspect poate face o diferenta (mica sau mare) pe viitor si pe un cont real insa eu ca incepator si cu un cont demo nu cred ca o sa simt nici o diferenta intre un broker Market Maker si unul ECN. Ma refer la timpi de executie si la partea cu spreadul care pe demo nu ma intereseaza nefiind bani reali. Repet, stiu ca nu sunt amanunte importante pentru un cont demo, dar as dori sa am ideiile clare de acum daca se poate. Sa nu creez confuzie...am o idee insa astept si opiniile altora. A ..si un mic amanunt, nu ma aflu in Romania, deci un posibil sfat cu privire la brokerul ideal ar trebui sa tina cont si se acest aspect.

Cineva care are o parere deja formata in ceea ce priveste avantajele si dezavantajele celor doua tipuri de brokeri m-ar ajuta mult daca ar putea posta aici pe scurt acea parere, si pentru asta va multumesc anticipat !!

 

Intre timp privind evolutia mea din ultimile zile, marturisesc ca trec printr-o perioada foarte confuza in care imi schimb foarte des ideiile despre cum ar trebuii sa abordez lumea forex, foarte des insemnan de la zii la zii, si atunci cand vad ce scriam acum o saptamana (data la care m-am inscris pe acest forum) mi se pare depasit ca sa nu zic ca aveam si inca am un entuziasm exagerat... :D Si acesta nu se manifesta din dorinta de a face pe viitor bani din forex, (nu sunt intr-o conditie de necesitate imediata) ci mai mult din ideea de a-mi gasi o ocupatie/profesie/cariera care sa fie in stare sa ma provoace constant, si aici nu imi e frica ca cineva ma va contrazice cand spun ca mai provocator de asa este greu de gasit ..

Mi se pare totusi ca am o graba nejustificata de a aprofunda un subiect care de fapt necesita mai multa rabdare decat sunt eu dispus sa am, si sper sa fiu inteles de altii intrucat sunt constient ca entuziasmul unui incepator poate fii enervant pentru cei ce se ''lupta cu piata'' dar am inca niste intrebari esentiale la care nu am gasit raspuns niciunde pe acest forum.

 

Am de gand sa revin si sa postez chestiunile cu pricina dar vreau sa o fac pe topicul celor avansati intrucat vad ca aici putini dintr cei vechi au timp sau dispozitie sa intervina...pana atunci ..bafta !!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai scrie aici acele intrebari care te framanta ,poate gasim si un raspuns care sa te multumeasca sau care sa te lamureasca ,pentru inceput brokerul unde vei lucra pe demo nu conteaza si iti faci enorm de mult egriji in aceasta privinta ,intra pe demo oriunde la orice brok si din cei enumerati aici pe forum ,si incepe sa simti pulsul pietei ,poate vor aparea si emotii si nervi atunci cand ceva nu iese ..deci nu mai sta pe ganduri si apucate de treaba ,cat vei sta pe demo vei avea suficient timp sa-ti raspunzi si singur la anumite intrebari .

 

o seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai scrie aici acele intrebari care te framanta ,poate gasim si un raspuns care sa te multumeasca sau care sa te lamureasca ,pentru inceput brokerul unde vei lucra pe demo nu conteaza si iti faci enorm de mult egriji in aceasta privinta ,intra pe demo oriunde la orice brok si din cei enumerati aici pe forum ,si incepe sa simti pulsul pietei ,poate vor aparea si emotii si nervi atunci cand ceva nu iese ..deci nu mai sta pe ganduri si apucate de treaba ,cat vei sta pe demo vei avea suficient timp sa-ti raspunzi si singur la anumite intrebari .

 

o seara buna

 

XAN se pare ca suntem doar noi doi aici, si realizez ca in domeniu ai luat startul inaintea mea, deci sunt dispus sa te cred fara a pune in dubiu ceea se ma sfatuiesti. Intre timp tin sa te anunt ca pe langa partea de informare teoretica pe care nu am terminat-o am deschis si un cont demo la Oanda si unul la Fxpro am sa merg pe cat posibil in paralel astfel impusc doi iepuri deodata si fac cu ocazia asta si diferenta intre cei doi brokeri.

 

Cat despre scopul initial al threadului o sa il aman pentu scurt timp, dar voi reveni cat de curand, si cautand pe forum am mai gasit ceva asemanator AICI. Sincer cum scriam si intr-un post anterior imi schimb ideiile zilnic si parca acum tind sa nu mai dau aceasi importanta indicatoriilor cum o faceam la inceput..

 

In legatura cu intrebarile care ma framanta am propus un topic celor avansati intru cat am considerat ca aici nu are destula vizibilitate. Il poti vedea aici si voi lua in considerare parerea ta asa am facut-o si pana acum. Poti viziona topicul AICI.

 

In rest am hotarat sa dedic timpul necesar studiului pe care nu vreau sa il neglijez si in acelasi timp sa fiu activ si pe forumuri pentru a ramane in contact cu realitatea...numai bine ! :)

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Sunt inca in cautarea unui broker la care sa imi deschid un cont demo. Am weekendul la dispozitie si asta inseamna ca pana luni cel tarziu vreau sa fac alegerea corecta. Am ezitat pana acum sa aleg unul dintre brokeri din motive carora acum nu le mai dau importanta (ECN sau MM) si de abia acum realizez ca dau o prea mare importanta unui amanunt neimportant pentru inceput. Cu siguranta acest aspect poate face o diferenta (mica sau mare) pe viitor si pe un cont real insa eu ca incepator si cu un cont demo nu cred ca o sa simt nici o diferenta intre un broker Market Maker si unul ECN. Ma refer la timpi de executie si la partea cu spreadul care pe demo nu ma intereseaza nefiind bani reali. Repet, stiu ca nu sunt amanunte importante pentru un cont demo, dar as dori sa am ideiile clare de acum daca se poate. Sa nu creez confuzie...am o idee insa astept si opiniile altora. A ..si un mic amanunt, nu ma aflu in Romania, deci un posibil sfat cu privire la brokerul ideal ar trebui sa tina cont si se acest aspect.

Cineva care are o parere deja formata in ceea ce priveste avantajele si dezavantajele celor doua tipuri de brokeri m-ar ajuta mult daca ar putea posta aici pe scurt acea parere, si pentru asta va multumesc anticipat !!

 

Intre timp privind evolutia mea din ultimile zile, marturisesc ca trec printr-o perioada foarte confuza in care imi schimb foarte des ideiile despre cum ar trebuii sa abordez lumea forex, foarte des insemnan de la zii la zii, si atunci cand vad ce scriam acum o saptamana (data la care m-am inscris pe acest forum) mi se pare depasit ca sa nu zic ca aveam si inca am un entuziasm exagerat... Posted Image Si acesta nu se manifesta din dorinta de a face pe viitor bani din forex, (nu sunt intr-o conditie de necesitate imediata) ci mai mult din ideea de a-mi gasi o ocupatie/profesie/cariera care sa fie in stare sa ma provoace constant, si aici nu imi e frica ca cineva ma va contrazice cand spun ca mai provocator de asa este greu de gasit ..

Mi se pare totusi ca am o graba nejustificata de a aprofunda un subiect care de fapt necesita mai multa rabdare decat sunt eu dispus sa am, si sper sa fiu inteles de altii intrucat sunt constient ca entuziasmul unui incepator poate fii enervant pentru cei ce se ''lupta cu piata'' dar am inca niste intrebari esentiale la care nu am gasit raspuns niciunde pe acest forum.

 

Am de gand sa revin si sa postez chestiunile cu pricina dar vreau sa o fac pe topicul celor avansati intrucat vad ca aici putini dintr cei vechi au timp sau dispozitie sa intervina...pana atunci ..bafta !!! Posted Image

 

aici gasesti strategia mea ,tf 15 min. http://forum.vamist....dicatori +forex

cat despre broker,eu sunt la admiralmarkets si e bine...

Editat de sunmetal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@funkagenda:

O diferenta intre brokeri nu o poti face pe demo ci doar pe live. In principiu, daca ai o strategie de tranzactionare buna, strategie care obligatoriu trebuie sa contina si un foarte bun money-risk management, atunci diferentele dintre brokeri nu mai sunt atat de importante iar daca pierzi bani diferentele dintre brokeri chiar nu mai conteaza.

Si eu cand am inceput am fost confuz, fata de strategia pe care sa o folosesc, dar pana la urma, dupa 2 ani de experienta, am integrat in stilul meu de tranzactionare 4 metode de tranzactionare. Punctul comun al acestor metode de tranzactionare ramane managementul riscului, adica nu depasesc un anumit numar de ordine deschise simultan si ordinele nu depasesc, ele insele, o anumita marime.

Sfatul meu este sa incepi cu o suma mica, de sub 1000USD pe Admiral sau Oanda. Bineinteles, daca gasesti un broker a carui platforma iti place in mod deosebit o poti alege. Inca ceva, ca si incepator, am testat pana acum, pe demo, aproape 100 de brokeri, doar ca sa vad cum se misca preturile si sa vad cum sunt platformele lor atunci cand acestea nu sunt MT4 si am gasit putine platforme mai bune decat MT4 sau decat platforma de la Oanda.

Am testat, tot pe demo, si platforma cPro de la FXPro si nu am fost foarte incantat.

Atentie, in curand vei observa ca pe forex nu o sa te lupti cu piata ci cu tine insuti, tine minte asta!

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.