Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

"Brokerii" forex din Romania

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 10 November 2011 - 10:41 PM

Daca tot am incercat sa ma angajez si am dat peste asa ceva, sper sa va ajute ce am descoperit eu:

Forex center, Forex 24, Aedemas Black tie, Online Interactive Market, Wall Street Trade si de fapt aproape orice firma care ofera posturi de genul broker de investitii/trader/broker pe piata valutara, etc, sunt companii "aproape" fantoma infiintate in general de cateva luni, avand capital minim si partenere cu alte companii care de fapt nu exista.

Au ceva la modul 10-15 angajati (probabil fara contract ) care fac activitate de call center si fac rost de oameni (fara suparare dar cam naivi) care sa depuna banii pe o platforma (in general proasta, nereglementata si dubioasa) a lor. Mai departe acesti clienti asculta ce au de zis "managerii" si isi pierd banii pe barba lor.

Ideea e ca toate firmele astea fac activitate de MARKETING/PUBLICITATE, deci ma indoiesc din punct de vedere legal ce le puteti face. Nu exista calificare de manager/trader/broker pe valute in Romania si de asemenea legislatia e atat de aiurea incat firmele isi aleg domeniul asta pentru ca e extraordinar de prost reglementat.

Castigurile intr-o firma de genul asta vin din spread-ul (comisionul la tranzactii) facut din banii dvs., deci nu conteaza daca castigati sau pierdeti. Ideea ( expusa de un manager pe perioada de pregatire cu aceleasi cuvinte) e cam asa:
Fraierul depune banii. Tu ii faci mai multi. Fraierul depune si mai multi, ii faci si mai multi, etc... Fraierul nu mai depune bani, ii pierzi bani si-l convingi sa depuna mai multi ca sa-si recupereze pierderile.

Domnii brokeri care va suna au avut parte de o pregatire intensiva de aproximativ 3 zile a cate 2 ore, si stirile cu care va conving ei sunt in general reale dar nu neaparat. De asemenea, nu e obligatoriu sa aiba vreun fel de experienta in finante/economie. Si sa nu va inchipuiti ca nu se dau drept un alt broker, sau un alt broker foloseste acelasi nume ca sa incearca sa va convinga.

Numerele de telefon sunt luate din baze de date ale bancilor, institutiilor de asigurari, etc. (gen daca aveti masini peste 50.000e, mai multe case, depozite bancare mari, etc). Ideea e simpla: nu exista oameni prosti si cu bani, daca ii aveti baietii astia ii vor. Daca va suna cineva din senin pe un ton agresiv fara sa va spuna de unde are numarul si zice ceva de forex probabil aveti de-a face cu acesti "brokeri".

Asa ca daca tot vreti sa va puneti neaparat banii pe forex si sa o faceti neaparat printr-o firma (desi nu e necesar) care sa va ofere si consiliere in tranzactionare (din nou nu e necesar) macar aflati date legate de ce capital are firma, cati angajati, ce profit, de cand functioneaza, etc. (o sa aflati ca nu exista vreo astfel de firma serioasa in Romania dar de ce m-ati crede pe mine?).

Cel mai bun medicament e sa invatati singuri, macar daca veti pierde bani ii veti pierde lent. Orice intrebari sunt binevenite, am pierdut cateva ore bune ca sa aflu lucrurile astea, macar sa nu le tin doar pentru mine. Succes!

Edited by andrei_lint, 10 November 2011 - 10:46 PM.

• 2

#2 deleted on request 01

deleted on request 01

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 176 posts

Posted 11 November 2011 - 02:10 PM

urate practici. uite asa se strica imaginea traderilor cinstiti de fx.
ce esti tu ? trader forex. da , m-au sunat si pe mine unii de la forex si mi-au promis etc.
  • 0

#3 MariusTrader

MariusTrader

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 12 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent GkFx, Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita Pivots, S&R, Round Numbers

Posted 11 November 2011 - 03:09 PM

cautand referinte despre anumiti brokeri, am gasit intamplator niste review-uri despre astfel de companii

http://adyiy.wordpre...teva-concluzii/
  • 0

#4 deleted on request 01

deleted on request 01

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 176 posts

Posted 11 November 2011 - 08:56 PM

cautand referinte despre anumiti brokeri, am gasit intamplator niste review-uri despre astfel de companii

http://adyiy.wordpre...teva-concluzii/

foarte urate practici.
  • 0

#5 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 28 January 2012 - 05:21 PM

Daca tot am incercat sa ma angajez si am dat peste asa ceva, sper sa va ajute ce am descoperit eu:

Forex center, Forex 24, Aedemas Black tie, Online Interactive Market, Wall Street Trade si de fapt aproape orice firma care ofera posturi de genul broker de investitii/trader/broker pe piata valutara, etc, sunt companii "aproape" fantoma infiintate in general de cateva luni, avand capital minim si partenere cu alte companii care de fapt nu exista.

Au ceva la modul 10-15 angajati (probabil fara contract ) care fac activitate de call center si fac rost de oameni (fara suparare dar cam naivi) care sa depuna banii pe o platforma (in general proasta, nereglementata si dubioasa) a lor. Mai departe acesti clienti asculta ce au de zis "managerii" si isi pierd banii pe barba lor.

Ideea e ca toate firmele astea fac activitate de MARKETING/PUBLICITATE, deci ma indoiesc din punct de vedere legal ce le puteti face. Nu exista calificare de manager/trader/broker pe valute in Romania si de asemenea legislatia e atat de aiurea incat firmele isi aleg domeniul asta pentru ca e extraordinar de prost reglementat.

Castigurile intr-o firma de genul asta vin din spread-ul (comisionul la tranzactii) facut din banii dvs., deci nu conteaza daca castigati sau pierdeti. Ideea ( expusa de un manager pe perioada de pregatire cu aceleasi cuvinte) e cam asa:
Fraierul depune banii. Tu ii faci mai multi. Fraierul depune si mai multi, ii faci si mai multi, etc... Fraierul nu mai depune bani, ii pierzi bani si-l convingi sa depuna mai multi ca sa-si recupereze pierderile.

Domnii brokeri care va suna au avut parte de o pregatire intensiva de aproximativ 3 zile a cate 2 ore, si stirile cu care va conving ei sunt in general reale dar nu neaparat. De asemenea, nu e obligatoriu sa aiba vreun fel de experienta in finante/economie. Si sa nu va inchipuiti ca nu se dau drept un alt broker, sau un alt broker foloseste acelasi nume ca sa incearca sa va convinga.

Numerele de telefon sunt luate din baze de date ale bancilor, institutiilor de asigurari, etc. (gen daca aveti masini peste 50.000e, mai multe case, depozite bancare mari, etc). Ideea e simpla: nu exista oameni prosti si cu bani, daca ii aveti baietii astia ii vor. Daca va suna cineva din senin pe un ton agresiv fara sa va spuna de unde are numarul si zice ceva de forex probabil aveti de-a face cu acesti "brokeri".

Asa ca daca tot vreti sa va puneti neaparat banii pe forex si sa o faceti neaparat printr-o firma (desi nu e necesar) care sa va ofere si consiliere in tranzactionare (din nou nu e necesar) macar aflati date legate de ce capital are firma, cati angajati, ce profit, de cand functioneaza, etc. (o sa aflati ca nu exista vreo astfel de firma serioasa in Romania dar de ce m-ati crede pe mine?).

Cel mai bun medicament e sa invatati singuri, macar daca veti pierde bani ii veti pierde lent. Orice intrebari sunt binevenite, am pierdut cateva ore bune ca sa aflu lucrurile astea, macar sa nu le tin doar pentru mine. Succes!

Eu am gasit doua site-uri care se pare ca sunt una si aceiasi firma, pozele de mai jos lamurec totul.

forex center.PNG forex24.PNG

Si am cautat informatii doar despre primele doua enumerate de tine.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]o.com

telefon: 0734.142.210  

#6 Adi.M

Adi.M

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 188 posts
  • Interests:$$$

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Tradeville, AM
  • Strategie/tehnica folosita S/R, Price action

Posted 28 January 2012 - 06:04 PM

Am un prieten care isi cauta de lucru in brokeraj. In afara de Tradeville, SSIF-urile bancilor si filialele brokerilor de afara(XTB, AM), sunt numai firme fantoma, cu zecile. Exact ca in descrierea din primul post.
  • 0

#7 GabrielaIronFX

GabrielaIronFX

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Broker curent IronFX

Posted 03 April 2012 - 05:14 PM

Chiar nu exista nicio cale legala in Romania pentru protejarea investitorilor din acest domeniu?
  • 0

#8 sec

sec

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 640 posts

• Tranzactionez din 2007

Posted 04 April 2012 - 09:16 AM

Deocamdata, NU
  • 0

#9 gstapo

gstapo

Forexist junior

• Banned
  • PipPipPip
  • 67 posts
  • Strategie/tehnica folosita Averaging

Posted 04 April 2012 - 11:05 PM

Chiar nu exista nicio cale legala in Romania pentru protejarea investitorilor din acest domeniu?

Exista, depinde de ce protejate. De prostia traderului sau de falimentul brokerului?
  • 0
Scriu/Vand/Cumpar experti: [email protected]

#10 vic

vic

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 April 2012 - 11:11 AM

daca ar fi brokeri adevarati nu ar promite clientilor cistiguri "sigure".M-a sunat unu si a garantat ca aurul o sa creasca de la 1700$ la 1770,culmea, intr-o saptamana si, de unde , a scazut in intervalul asta.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.