Sari la conținut

Strategie bazata pe trend si retracement


Postări Recomandate

  • Management
Offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce ai obtinut? in general sa face dar se iau in calcul mai multi parametri si se intra de fiecare data impotriva miscarii care vine spre tine niciodata dupa ea , dar mare atentie!!!!

nu recomand celor care nu stiu de ce o fac ca ea functioneaza foarte bine daca stii de ce o faci

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaxx eu fac asta dupa o segmentatie complexa si mai intai fac analiza tehnica si apoi astept ca piata sa o urmeze si cand inteleg ca miscarea imi urmeaza gandirea intru impotriva ei , destul de ciudat o sa spuna multi si in plus nu intru niciodata impotriva trendului doar in directia lui , decat foarte rar sau cand se intampla intoarceri de trend atunci este un pic mai dificil

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am intrat BUY eur\usd la 1.3335 si am esit la 1.3424 am luat ceva , in general eu fac trading pe timp mediu dar deaorece ^piata acul este indecisa mai intru si pe charturi mai mici , dar nu tot timpul, luna trecuta am facut pe plus 1000 de pipsi , destul cred eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaxx ,fiecare valuta in parte are un caracter si deci si un echilibru diferit , ei daca o studiezi bine si ii inveti comportamentul incepi sa gasesti si echilibrul ei , in momentul cand piata se misca ea are nevoie sa si echilibreze mai intai directia si apoi sa continuie miscarea si aici intervine factorul timp , daca miscarea ascendenta este mai rapida decat cea descendenta cea descendenta are sanse mai putine sa o retraga in totalitate din acest motiv se intra BUY atunci cand miscarea lenta vine spre tine si invers , ca sa poti continua si lasa pozitia deschisa pe un termen mai lung mai intai se deplaseaza stopul pana in dreptul pozitiei deschise si dupa aia esti pe banii pietii daca mai vrei sa continui , deci pe banii tai risti o singura data

alt factor ca sa ti dai seama daca miscarea va continua sau nu, trebuie sa vezi in cat timp a fost depasit ultimul nivel de unde piata a intrat in miscarea mai lenta , daca este depasit mai repede lasi pozitia sa continuie si te orientezi la o alta miscare de buy atunci cand iar va veni spre tine

niciodata sa nu deschizi alta pozitie pana nu este asigurata prima si chiar poti sa ridici stopul mai sus putin dar nu trebuie sa te grabesti ca sa nu te apropii prea aproape de ea si sa fii scos

un alt factor destul de important este chartul pe care actionezi ,ca sa poti sa ei miscarea de referinta la care te raportezi si incepi sa ti aplici strategia , ei sa tii minte un singur lucru eu cand aleg un chart ma raportez tot timpul la cea mai mare si mai violenta miscare , aia inseamna forta

de la acea miscare eu incep sa mi fac analiza tehnica si apoi strategiile de intrare

sa stii niciodata nu fugi dupa piata , lasa sa vina ea la tine , dar cand vine tu deja trebuie sa i cunosti echilibrul si acolo sa intri

mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m am uitat la charturi si ai procedat corect , asa continua si folosesteti modalitatea de analiza care o ai , fiecare o avem diferit , doar ca intrarile trebuie sa fie nu dupa ea , dar impotriva ei

ATENTIE!!!!

nu vreau sa fiu inteles gresit , nu recomand intrari impotriva trendului si daca ma intelegeti bine , cand o miscare ascendenta este mai rapida in timp decat una descendenta si in plus cea descendenta nu reuseste sa o retraga in timp mai mic sau egal cu ea ca pret , trendul este in sus

acum depinde la ce miscare te raportezi , cele mai multe greseli se fac din cauza ca este incurcat factorul fractalic din care este compusa piata, adica vad asta pe M15 intru si apoi astept pe H4 este sinucidere curata, trebuie sa stii foarte bine sa te orientezi si sa stii la ce te raportezi

pe mine ma ajuta analiza tehnica care o fac pe valuri , dar eu folosesc foarte mult timpul , si asta imi da o acuratete mult mai mare , si in plus eu folosesc grafic linie ca sa reduc din miscarile pietii care nu au o informatie clara

daca sunt intrebari , voi raspunde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaxx am citit ideia ta de tranzactionare de mai sus este ok decat ca asta ce ti am spus eu o sa ti o imbunatateasca fiindca daca intri in piata dupa impuls trebuie sa ti asumi ca risc intreg impulsul , dar daca astepti corectia sa vina spre tine si intri atunci riscul tau este mult mai mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru de care nu trebuie sa ti fie frica , ca multi o au , intra impotriva corectiei atunci cand piata vine spre tine si se afla in miscare si dute dupa impuls , doar asa se poate reusi

foarte multi se uita ciudat la ce spun

ok fac alt scenariu,

un impuls , intru imi asum un risc aproape de unde am observat ca este impuls si ? piata se corecteaza si hop.......STOPUL

GATA

dupa aia stau si ma uit cum se duce in directia in care am anticipat dar nu intru de frica

ha ha ha

da , asta da trading!!!!!

la profesionisti se numeste tradingul prostului

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf34

Am citit toate posturile tale de mai sus si ai mare dreptate si mie imi place sa intru cu trendul si nu impotriva lui dar acum am profitat de ocazie din cauza faptului ca indicatorul TMA distance care foloseste ATR ( ATR inseamna media volatilitatii zilnice, folosita frecvent de dl. Dologa dar care eu inca ma mai gandesc ce o insemna, stiu ceva dar poate ca nu tot ), a fost depasit pe H1, si depasirea asta a lui in sus sau in jos imi da un semnal ca acolo nu este ceva in regula si de obicei piata se intoarce. Ei si eu nu mi-a mai ramas nimic de facut decat sa ma uit pe 15 M pentru intrare deoarece am un risc mai mic. Daca domnul de mine stia si cu eliot ceva atunci era mult mai bine dar poate ca o sa invat si eu ceva din el.

 

Rugamintea mea la tine este atunci cand vii cu un argument pune si un grafic atasat si explica pe el ideea pentru ca din vorbe se intelege foarte greu cea ce vrei sa spui.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.